Robeco beschouwt de integratie van factoren op het gebied van milieu, maatschappij en goed ondernemingsbestuur in het beleggingsproces als een van de belangrijkste elementen van verantwoord beleggen. Robeco hanteert'enhanced engagement', dat betekent dat Robeco een actieve dialoog aangaat met ondernemingen die in strijd handelen met de principes van het UN Global Compact, en dat Robeco de mogelijkheid heeft dergelijke bedrijven uit te sluiten van de beleggingsportefeuilles als de dialoog niet het gewenste resultaat oplevert. Gedurende 2010 en 2011 heeft Robeco deze strategie op gefaseerde wijze geïmplementeerd. Inmiddels is op basis van de uitgevoerde analyses de dialoog over de schendingen van de UN Global Compact-principes gestart met 68 ondernemingen. In 2011 heeft Robeco de London Pension Fund Authority (LPFA) verwelkomd als eerste niet-Nederlandse klant voor de actieve dialoog en het stemmen op aandeelhoudersvergaderingen. Robeco hanteert een classificatiesysteem voor beleggingsfondsen. Dit systeem is ontwikkeld samen met Sustainalytics, een onafhankelijke researchinstelling. De classificatie verschaft inzicht in de mate waarin een beleggingsfonds verantwoord belegt. De resultaten van de vernieuwde classificatie die in 2011 is uitgevoerd, zijn te vinden op de website van Robeco: www.robeco.nl. Verantwoord ondernemen door Robeco In 2011 heeft Robeco verdere maatregelen getroffen om duurzaamheid in het operationele management gestalte te geven. Een voorbeeld hiervan is het hanteren van duurzaamheids criteria bij het selecteren van leveranciers. In 2011 heeft Robeco een beleid voor maatschappelijke betrokkenheid en donaties opgesteld. Met dit beleid worden medewerkers van Robeco aangemoedigd zich actief in te zetten voor maatschappelijke doelen, waarbij Robeco een financiële bijdrage aan deze doelen kan geven. Verantwoord beleggen bij Rabobank Private Banking Private Banking heeft in 2011 verder invulling gegeven aan de ambitie om maatschappelijk verantwoord beleggen de norm te maken binnen haar gehele beleggingsdienstverlening. Fondshuizen worden bijvoorbeeld gevraagd om de UN Principles for Responsible Investment te ondertekenen, om de UN Global Compact als referentiekader in het beleggingsproces te gebruiken én om een uitsluitingsbeleid ten aanzien van controversiële wapens te definiëren. Op dit moment voldoet 71% van de beleggingsfondsen in het assortiment aan alle criteria, 16% ten dele en 13% niet. Met partijen die nog niet aan alle criteria voldoen, gaat Private Banking in gesprek om ze in de gewenste richting te bewegen. Informatie over verantwoord beleggen wordt gedeeld met adviseurs en klanten zodat ze hier rekening mee kunnen houden bij het nemen van beleggingsbeslissingen. Dat gebeurt door middel van een fondsselector die speciaal voor dit doel is aangepast. Deze selector geeft inzicht in de mate waarin een beleggingsfonds voldoet aan de criteria van Private Banking op het vlak van maatschappelijk verantwoord beleggen. In dit kader wordt ook steeds meer ESG-informatie ter beschikking gesteld aan adviseurs om nog beter tegemoet te komen aan de groeiende behoefte aan informatie over maatschappelijk verantwoord beleggen. Private Banking heeft als lid van de Vereniging van Beleggers voor Duurzame Ontwikkeling in november deelgenomen aan de Week van het Duurzaam Beleggen. Dit initiatief is bedoeld om extra aandacht te vragen voor maatschappelijk verantwoord en duurzaam beleggen bij adviseurs en klanten. Charity Desk en Habitat for Humanity De Charity Desk helpt zeer vermogende klanten bij het realiseren van hun maatschappelijke ambities. In totaal heeft het team van Rabo Charity Management al circa 85 klanten geholpen die hun vermogen willen schenken of nalaten aan een goed doel. Dit resulteerde voor hen in een grotere betrokkenheid bij hun gift en daarmee kreeg het geven meer impact. Rabo Charity Management biedt klanten 100% maatwerk in een persoonlijk Charity Plan. In 2011 is in samenwerking met Habitat for Humanity een reis met klanten van Schretlen Co georganiseerd naar de Filippijnen, waar ze zelf aan de slag gingen met het bouwen van huizen voor de lokale bevolking. 67 Onze gespecialiseerde dochters

Jaarverslagen Rabobank | 2011 | | pagina 68