Milieu en bedrijfsvoering De bedrijfsvoering van de Rabobank Groep heeft met bijna 60.000 medewerkers (in fte) een grote impact op het milieu. In het kader van het MVO-beleid wil de Rabobank de'klimaatvoetafdruk', de uitstoot van C02, zo veel mogelijk reduceren. Dankzij dit beleid is de beoogde C02-reductiedoelstelling voor eind 2013 reeds in 2011 behaald. Klimaatneutrale bedrijfsvoering De Rabobank Groep brengt sinds 2007 de klimaatvoetafdruk in kaart. Dit gebeurt conform de methodiek van het Greenhouse Gas Protocol. Het gaat om de registratie van energiegebruik, gereden leasekilometers, gereden zakelijke autokilometers, zakelijke vlieg kilometers, gebruik airconditioning en papiergebruik. In 2011 is verder gewerkt aan C02-reductie en is de C02-uitstoot gecompenseerd via de inkoop van C02-certificaten. Deze certificaten komen van geproduceerde schone energie door een groot windmolenproject in China. Hiermee heeft de Rabobank Groep in 2011 klimaatneutraal gewerkt. Klimaatvoetafdruk afgenomen De klimaatvoetafdruk bedroeg over 2011 164.290 ton C02. Hiermee is de voetafdruk per fte gedaald tot 2,5 ton C02 (2010:2,7). De belangrijkste verklaringen hiervoor zijn o.a. een daling van C02-uitstoot door leaseauto's en een grotere hoeveelheid ingekocht groen gas. Dit betekent dat de Rabobank Groep de C02-reductiedoelstelling (20% reductie per fte tussen 2009-2013) in 2011 reeds behaald heeft. Energiebesparing Via een intern energieprogramma kunnen lokale Rabobanken en Rabobank Nederland zich laten ondersteunen bij het sturen op energie-efficiency. Kantoren die relatief slecht scoren op het gebied van energie ontvangen een energiescan met voorstellen voor energiebesparing. Rabobank Bollenstreek ontving de Rabo Energieprijs 2011deze lokale Rabobank had het laagste relatieve energiegebruik binnen de Rabobank Groep. In 2011 verbruikte de Rabobank Groep in Nederland 97% groene stroom en 71% groen gas. Utrechtse nieuwbouw In 2011 is de nieuwbouw in Utrecht in gebruik genomen. Een duurzaam kantoor geheel ingericht op een nieuwe manier van werken: medewerkers van Rabobank Nederland werken tijd- en plaatsonafhankelijk, vanuit eigen verantwoordelijkheid en gericht op resultaat. Het gebouw is een afspiegeling hiervan: het is een plek om elkaar te ontmoeten en samen te werken. Vaste bureaus zijn verleden tijd. Deze ontwikkeling zal naar verwachting een positieve bijdrage leveren aan onze klimaatvoet afdruk: we hebben minder m2 vloeroppervlak nodig en geven medewerkers de eigen verant woordelijkheid te reizen alleen als het ook echt nodig is. Duurzaam inkopen De Raboshop, een interne onlineshop waar inkopers van Rabobank Nederland en lokale Rabobanken veel producten inkopen, is verder verduurzaamd. Het assortiment kantoor- en huishoudelijke producten is herzien, meer dan de helft van het assortiment bestaat nu uit specifiek MVO-verantwoorde producten. Daarbij zijn deze duurzame producten gelabeld waardoor ze makkelijker te herkennen zijn. 62 Jaarverslag 2011 Rabobank Groep

Jaarverslagen Rabobank | 2011 | | pagina 63