Geactualiseerd beleid wapenindustrie, mensenrechten en UK Bribery Act In januari 2011 is vanuit een groepsbrede, interne onderzoekscommissie wapenindustrie het beleid opnieuw vastgesteld door de raad van bestuur. Het beleid vormt het kader binnen de groep en sluit aan bij de belangrijkste internationale afspraken ten aanzien van controversiële wapens, zoals clusterwapens, antipersoonsmijnen, biologische en chemische wapens en nucleaire wapens. In 2011 is het mensenrechtenbeleid van de Rabobank geactualiseerd. Dit beleid sluit goed aan op het nieuwe mensenrechtenkader van de VN voor internationale bedrijven, dat tot stand is gekomen onder leiding van speciale VN-vertegenwoordiger, professor John Ruggie. Een dergelijk kader voor mensenrechten ontbrak tot dusver. In juli 2011 is de Britse omkoopwet (UK Bribery Act) in werking getreden. Deze wet vervangt een aantal oude wetten door een moderne en geconsolideerde omkoopwet en is relevant voor de Rabobank, omdat de bank via haar kantoor in Londen in het Verenigd Koninkrijk zakendoet. Dilemma's en ethiek De Commissie Ethiek adviseert alle groepsonderdelen van de Rabobank over ethische zaken waarmee medewerkers bij de uitoefening van hun beroep worden geconfronteerd. Ook dit is een helder voorbeeld van de wijze waarop de Rabobank intern constructieve tegenkracht heeft georganiseerd. In het verslagjaar zijn 202 (200) vragen bij het Bureau Ethiek binnengekomen. Afhankelijk van de vraag wordt deze door het Bureau Ethiek afgehandeld aan de hand van bestaande moresprudentie. Alleen nieuwe of complexe kwesties worden doorgeleid naar de Commissie Ethiek. Ook worden vragen ter afhandeling doorgeleid naar het directoraat Toezicht, het directoraat Bedrijven of de Klachtenservice. In het verslagjaar is de Rabobank twee keer door andere banken benaderd om haar kennis en ervaring met de Commissie Ethiek te delen. Samenwerking met het Wereld Natuur Fonds (WNF) De missie van de Rabobank en WNF in het partnerschap dat in 2011 werd aangegaan, is het creëren van aansprekende praktijkvoorbeelden van manieren om tot een duurzame voedsel voorziening te komen, innovaties mogelijk te maken op het gebied van schone technologieën en efficiënt gebruik en hergebruik van (natuurlijke) grondstoffen. Hierbij gaat het om projecten waarin binnen een keten wordt samengewerkt met onder andere vooruitstrevende lokale boeren, grote bedrijven (handelaren, productiebedrijven, retailers), overheden en non-gouver nementele organisaties (NGO's). Een belangrijke doelstelling voor de Rabobank is dat met de projecten de relatie met de deelnemende klanten commercieel wordt versterkt en verdiept. De nadruk bij de agrarische projecten ligt op het testen van innovatieve duurzame land bouwmethoden (zoals precisielandbouw) gericht op het verbeteren van agrarische productie in termen van opbrengstverhoging, winstgevendheid en duurzaamheid. Een nevendoelstelling is dat - indien gepast - accountmanagers en kredietanalisten van de Rabobank een training krijgen in het identificeren en analyseren van issues op het gebied van biodiversiteit en eco systeemdiensten waarmee klanten te maken kunnen krijgen. In 2011 is een begin gemaakt met het opzetten van projecten in Brazilië (herbebossing door suikerboeren), Chili (duurzame zalmkweek), Indonesië (duurzame palmolie/cacaoproductie) en Australië (duurzame suikerproductie). In 2012 moet duidelijk worden of deze projecten ook daadwerkelijk binnen het kader van het partnerschap in de praktijk van start gaan. De succesvol afgeronde projecten worden in een later stadium van het partnerschap gebruikt als voorbeeld voor overige stakeholders van de Rabobank en het WNF voor het transformeren van een gangbaar productieproces naar een duurzaam proces. 61 Strategisch kader Hoogwaardig duurzaamheidsbeleid

Jaarverslagen Rabobank | 2011 | | pagina 62