Global Compact en het milieuprogramma voor financiële instellingen van de Verenigde Naties, het Initiatief Duurzame Handel (IDH), en diverse multistakeholder 'round tables'met betrekking tot verantwoorde gecertificeerde waardeketens in de food- en agribusiness, met name op het gebied van palmolie, soja, suiker, katoen, en vlees. De samenwerking binnen het Global Compact leidde mede tot verdere ontwikkeling van het mensenrechtenbeleid van de Rabobank Groep, dat in 2011 nader werd aangescherpt. Duurzame ontwikkeling in waardeketens De impact van de samenwerking binnen de round tables bleek uit de voortgang in de ontwik keling van standaarden voor verantwoord geproduceerde suiker, de eerste levering van RTRS- gecertificeerde soja, en de gestaag toenemende productie van RSPO-gecertificeerde palmolie. De betekenis hiervan is dat de markt in staat is verduurzaming van waardeketens en produc ten te bewerkstelligen. De Rabobank draagt hieraan bij door met ketenpartners samen te werken. Verantwoorde omgang met agrarische grondstofderivaten In de tweede helft van het verslagjaar vroegen diverse maatschappelijke organisaties, onder zoeksbureaus en de media aandacht voor de mogelijke effecten van het handelen en investe ren in grondstofderivaten voor de food- en agribusiness op de prijsontwikkeling van die grondstoffen (onder andere tarwe, rijst, plantaardige oliën en vetten). De Rabobank gaf desge vraagd aan dat ze betrokken is bij het maken en verhandelen van deze derivaten vanuit haar klassieke functie van het ondersteunen van partijen in voedselproductieketens om prijs- en valutarisico's af te dekken. Verder faciliteert de Rabobank investeringen van partijen die bereid zijn deze risico's op zich te nemen op een manier die prijsontwikkelingen stabiliseert in plaats van destabiliseert. Deze functie is noodzakelijk voor het goed functioneren van die ketens en draagt bij aan voedselzekerheid. De Rabobank onderzocht haar activiteiten op dit gebied en is van mening dat haar activiteiten geen negatieve invloed hebben op de prijzen van basispro ducten voor de food- en agribusiness. Dit is in lijn met toonaangevend extern internationaal onderzoek op dit gebied. De Rabobank volgt de ontwikkelingen nauwgezet, en ontwikkelde een position paper die haar visie en activiteiten met betrekking tot dit onderwerp transparant maakt. De publicatie hiervan wordt begin 2012 verwacht. Landverwerving en dierenwelzijn Met betrekking tot mogelijk negatieve maatschappelijke effecten van landverwerving in ontwikkelingslanden ('land grabbing') gaf de Rabobank aan Oxfam Nobib en andere maat schappelijke organisaties aan hoe ze in haar financierings- en beleggingsbeleid rekening houdt met het voorkomen van negatieve effecten van land grabbing. En met de Dierenbescherming besprak de Rabobank welke initiatieven de Rabobank onderneemt om dierenwelzijn in alle segmenten van de varkenshouderij te verbeteren. Milieu en klimaat Op het gebied van milieu en klimaat sprak de Rabobank met stakeholders over onder andere ontbossing en certificering voor duurzaam hout. Vanwege de sterke samenhang tussen de ontwikkeling van de wereldbevolking, voedselzekerheidsvraagstukken, de toenemende behoefte aan energie en grondstoffen is het evenwichtige gebruik van natuurlijk kapitaal, grond stoffen en het afremmen van de opwarming van de aarde van groot belang in economisch, sociaal en milieuopzicht. Om dit te onderstrepen ondertekende de Rabobank in december 2011 als een van de eerste twee banken ter wereld de Natural Capital Declaration, een initiatief van onder andere het milieuprogramma van de Verenigde Naties voor financiële instellingen. In deze verklaring roepen financiële instellingen op tot bewust omgaan met aarde, water, flora en fauna en de daaraan verbonden ecosysteemdiensten. Voor 2012 wordt een toenemende interesse verwacht van externe stakeholders op het gebied van voedselzekerheid, de transparantie in en verduurzaming van waardeketens, de toenemende afhankelijkheid van grondstoffen en duurzame energie. 60 Jaarverslag 2011 Rabobank Groep

Jaarverslagen Rabobank | 2011 | | pagina 61