-mitigatie binnen de vastgestelde risk appetite. De risicomanagementfuncties binnen de groepsonderdelen en binnen Group Risk Management vormen samen de 'second line of defence'. De risicomanagementfunctie binnen de groepsonderdelen heeft een rol als adviseur op het gebied van risico's en daagt de 'first line of defence' uit over de wijze van het managen van risico's binnen het groepsonderdeel. Group Risk Management is verantwoordelijk voor het groepsbeeld en het uitdagen van de groepsonderdelen en lokale riskmanagementfuncties over hun risicomanagement. Internal audit op groepsniveau en binnen de groepsonderdelen vormen de'third line of defence'. Op groepsniveau is de Operational Risk Committee verantwoordelijk voor het vaststellen van het beleid en de kaders. Daarnaast rapporteert Group Risk Management per kwartaal over de ontwikkeling van de operationele risico's op groepsniveau. Binnen de groepsonderdelen zijn risicomanagementcommissies ingesteld die onder andere de operationele risico's, inclusief business continuïteitsrisico's en frauderisico's, van het betreffende onderdeel identificeren, managen en bewaken. Verder zijn er productgoedkeuringscommissies ingesteld op diverse niveaus binnen de bank. Deze commissies fungeren als een extra waarborg voor de kwaliteit van nieuw te introduceren producten en processen of wijzigingen in bestaande producten en processen. Binnen de groepsonderdelen vindt jaarlijks een Risk Control Self Assessment plaats. Hierbij worden de belangrijkste operationele risico's geïnventariseerd en worden mitigerende maat regelen voorgezet indien risico's buiten de risk appetite vallen. Dit proces wordt geïnitieerd en gecoördineerd door Group Risk Management en de resultaten worden op groepsniveau teruggekoppeld aan de operational risk committee. Daarnaast coördineert Group Risk Management jaarlijks scenarioanalyses met senior managers van de volledige Rabobank Groep waarmee inzicht wordt verkregen in het risicoprofiel van de groep. Verschillende toezichthouders in verschillende jurisdicties doen onderzoek naar de dagelijkse totstandkoming van LIBOR (London Interbank Offered Rate) rentetarieven. De Rabobank heeft deelgenomen (en neemt ook thans nog deel) aan LIBOR-panels voor acht valuta, terwijl er in totaal voor tien valuta LIBOR-panels zijn. De onderzoeken richten zich op de contributies die verschillende zogenoemde panel-banken, waaronder de Rabobank, in de afgelopen jaren hebben ingediend. Op basis van deze contributies van panel-banken zijn de dagelijkse LIBOR- rentetarieven tot stand gekomen. Voor zover bekend richten de onderzoeken zich op de vraag of er sprake is geweest van pogingen deze tarieven te beïnvloeden. De Rabobank werkt volledig mee aan deze onderzoeken. Voorts is de Rabobank genoemd als gedaagde in enkele lopende civiele procedures in de Verenigde Staten betreffende USD-LIBOR rentetarieven. De Rabobank heeft er vertrouwen in dat de claims geen doel zullen treffen en verdedigt zich zodanig. Valutarisico Valutarisico is het risico dat valutakoersveranderingen een negatieve invloed hebben op het resultaat of de waarde van het vermogen. Bij het beheersen van het valutarisico wordt onder scheid gemaakt tussen posities in de handelsboeken en in de bankenboeken. In de handels- boeken is valutarisico een onderdeel van het marktrisico dat net als andere marktrisico's wordt beheerst op basis van Value at Risk en andere limieten. Per 31 december 2011 bedroeg de Value at Risk uit hoofde van valutarisico in de handelsboeken 1,3 miljoen euro. In de bankenboeken is alleen sprake van translatierisico voor de niet-euro netto-investeringen in buitenlandse een heden en voor de niet in euro genoteerde hybride vermogensinstrumenten. Voor het bewaken en beheersen van het translatierisico hanteert de Rabobank Groep een tweesporenbeleid gericht op bescherming van de vermogenspositie. Met de hedgestrategie wordt enerzijds voorzien in het afdekken van de niet-euro netto-investeringen in buitenlandse eenheden en anderzijds in het zo veel mogelijk beschermen van de vermogensratio's tegen effecten van valutakoersbewegingen. 53 Strategisch kader Hoge kredietwaardigheid: risicomanagement

Jaarverslagen Rabobank | 2011 | | pagina 54