verwachte verlies op één dag onder normale omstandigheden en met een betrouwbaarheid van 97,5% maximaal 24 miljoen euro bedroeg. Door de wijze van berekenen is de hoogte van de Value at Risk het gevolg van zowel historische marktontwikkelingen als van de ingenomen posities. De schommelingen in de Value at Risk gedurende 2011 zijn het gevolg van markt- bewegingen en veranderingen in posities. De Value at Risk kan worden onderverdeeld in een aantal componenten, waarvan veranderingen in rentes en creditspreads de belangrijkste zijn. De tegengestelde posities van verschillende boeken heffen elkaar deels op, wat leidt tot een diversificatievoordeel en een reductie van het totale risico. Per eind 2011 kwam de geconsolideerde Value at Risk uit op 16,5 miljoen euro. Opsplitsing Value at Risk 31 december in miljoenen euro's 2011 Creditspread 7,3 Valuta 1,3 Aandelen 5,2 Rente 15,8 Commodities 0,3 Diversificatie -13,3 Totaal 16,5 Naast de Value at Risk zijn ook andere risico-indicatoren van belang voor het meten van het marktrisico. Zo geeft de basispuntgevoeligheid aan hoe de waarde van posities verandert als de rentecurve, parallel, met 1 basispunt stijgt. Onderstaande tabel geeft deze posities weer per belangrijke valutasoort. Basispuntgevoeligheid 31 december in miljoenen euro's 2011 Euro -0,7 Amerikaanse dollar -0,0 Britse pond -0,0 Australische dollar -0,1 Japanse yen -0,1 Overig -0,2 Het event risk, dat gemeten wordt door de gevoeligheidsanalyses en stresstests, bleef ook in het verslagjaar ruimschoots binnen de daarvoor vastgestelde limiet van 200 miljoen euro. Operationeel risico De Rabobank definieert operationeel risico als het risico van verliezen veroorzaakt door ontoe reikende of falende interne processen, mensen en systemen of door externe gebeurtenissen. Bij de beoordeling en behandeling van operationeel risico worden ook mogelijke juridische en reputatierisico's in aanmerking genomen. De Rabobank Groep handelt binnen de kaders van de meest geavanceerde Basel ll-benadering, de Advanced Measurement Approach, voor het meten en managen van operationele risico's. Het operationeel risicobeleid is gebaseerd op het principe dat de primaire verantwoordelijk heid voor het management van operationeel risico bij de groepsonderdelen ligt en verweven moet zijn in de strategische en dagelijkse besluitvorming. Het doel van operationeel risico management is het identificeren, meten, mitigeren en monitoren van operationele risico's. Het kwantificeren van risico's ondersteunt het verantwoordelijke management bij het prioriteren van te nemen acties en het toewijzen van mensen en middelen. Om invulling te geven aan het bovenstaande is het'three lines of defence'-model binnen de Rabobank van toepassing. De groepsonderdelen vormen de 'first line of defence'. Deze zijn volledig verantwoordelijk voor de dagelijkse risicoacceptatie, integraal risicomanagement en 52 Jaarverslag 2011 Rabobank Groep

Jaarverslagen Rabobank | 2011 | | pagina 53