Hun onderlinge verhouding is de liquiditeitsratio. Gegeven de gekozen uiterst conservatieve wegingen wordt een ratio onder de 1,2 afdoende geacht. Ook in 2011 was dit in de gehan teerde scenario's het geval. De ontwikkelingen in met name de tweede helft van 2011 zorgden voor een additionele instroom van toevertrouwde middelen, vooral bij het wholesalebankbe- drijf. Met deze middelen werd de liquiditeitsbuffer verder vergroot. De ruime liquiditeitspositie en omvangrijke liquiditeitsbuffer blijken ook uit de positie op basis van de liquiditeitsrichtlij nen van DNB. De aanwezige liquiditeit overschreed de eis met gemiddeld 40%. De langeter- mijnfundingactiviteiten waren ook succesvol. In het verslagjaar heeft de Rabobank Groep 42 miljard euro aan ongedekte langlopende obligaties kunnen uitgeven in zeventien verschil lende valuta's. Hierbij is de bank wereldwijd actief, ook om te voorkomen dat de bank te veel afhankelijk is van één bepaalde financieringsbron. Het eigen vermogen werd versterkt door de uitgifte van hybride vermogensinstrumenten voor een bedrag van in totaal 4 miljard US-dollar. Investor relations en ratingagencies De Rabobank hecht aan goede en transparante communicatie met institutionele beleggers, andere geld- en kapitaalverschaffers en de ratingagencies. De afdeling Investor Relations staat opgesteld om alle door beleggers gevraagde relevante informatie te verstrekken en toe te lichten. Wereldwijd worden institutionele beleggers en andere geld- en kapitaalverschaffers via presentaties geïnformeerd over de financiële gang van zaken bij de Rabobank Groep. Daarnaast informeert ze institutionele beleggers en kapitaalverschaffers via een speciaal voor deze doelgroep ingerichte website en via een elektronische nieuwsbrief over de ontwikkelingen bij de Rabobank Groep. In de afgelopen jaren zijn de inspanningen op dit gebied vergroot, omdat beleggers meer dan ooit overtuigd willen blijven van het lage risicoprofiel van de Rabobank. Dat deze inspanningen worden gewaardeerd blijkt uit de toekenning van de Best Company award door de Nederlandse Vereniging van Investor Relations (NEVIR). Marktrisico Bij marktrisico gaat het om de waardeveranderingen van de handelsportefeuille door prijs wijzigingen in de markt die onder andere betrekking hebben op rentes, aandelen, credit- spreads, valuta's en goederen. Binnen de Rabobank Groep lopen vooral Rabobank International en Robeco marktrisico. Voor de beheersing van het marktrisico is een passend limietenstelsel opgezet. Elk jaar bepaalt de raad van bestuur de risk appetite voor de Rabobank Groep en de bijbehorende limieten. Deze limieten worden vertaald naar limieten op boekniveau en dagelijkse gemonitord door de marktrisicoafdelingen van Rabobank International en Robeco. Op geconsolideerd niveau wordt het risico weergegeven door de Value at Risk en het event risk. De Value at Risk geeft op basis van één jaar historische marktontwikkelingen aan wat het maximale verlies is bij een gegeven betrouwbaarheidsniveau onder'normale' marktomstandigheden. Om daarnaast de risico's onder'niet-normale'marktomstandigheden mee te wegen, worden ook de gevolgen berekend van bepaalde extreme gebeurtenissen - event risks. Hierbij vindt analyse plaats van zowel historische scenario's als hypothetische scenario's. Ook wordt gebruikgemaakt van gevoeligheidsanalyses. De Value at Risk bewoog in 2011 tussen 10 miljoen euro en 24 miljoen euro, met een gemiddelde van 16 miljoen euro. Hiermee is de Value at Risk gedurende het verslagjaar binnen de daarvoor geldende limiet gebleven, welke per jaareinde 40 miljoen euro bedraagt. Dit betekent dat het Value at Risk in miljoenen euro's 30 25 20 5 0 jan feb mrt apr mei jun jul aug sept okt nov dec 51 Strategisch kader Hoge kredietwaardigheid: risicomanagement

Jaarverslagen Rabobank | 2011 | | pagina 52