In 2011 wist de Rabobank Groep in Nederland haar leidende positie te behouden op de meeste voor haar belangrijke markten. De inspanningen om de leidende wholesalebank van Nederland te worden werden in het verslagjaar beloond meteen betere marktpositie. Buiten Nederland breidde Rabobank International haar retailkantorennetwerk verder uit en nam het aandeel food en agri in de portefeuille verder toe. Zoals gebruikelijk hebben we een groot deel van onze winst toegevoegd aan ons eigen vermogen. Hierdoor blijven de stabiliteit van de bank en de continuïteit van de dienstverlening gegarandeerd. We hebben zowel de stresstest als de kapitaaltest, beide afgenomen door de European Banking Authority in 2011overtuigend doorstaan. Ondanks de moeilijke markt omstandigheden hadden we in het verslagjaar relatief weinig moeite om tegen aanvaardbare kosten in onze fundingbehoefte te voorzien. Dr.Pia Moer ia rxt vooamer raad Ondanks een sterke solvabiliteit en liquiditeit moesten we na dertig jaar helaas afscheid nemen van bestuur Rabobank Nederland. van een belangrijk symbool. Onze triple A-rating, waar we erg trots op waren, werd door toe passing van een nieuwe rekenmethode verlaagd door Standard Poor's. Waar het echter om gaat is onze kredietwaardigheid, en die is onveranderd hoog. We zijn nog dezelfde stabiele en veilige bank, met bij alle ratingbureaus de hoogste rating van alle particuliere banken ter wereld. We hebben in 2011 afscheid genomen van Bert Heemskerk. Met zijn heengaan verloor de Rabobank een zeer gewaardeerde voormalige bestuursvoorzitter en bovendien een markante en uitgesproken bankier. Bert Heemskerk stond voor onze banken was bijna zeven jaar, van 2002 tot 2009, ons opvallende boegbeeld. De oprichting van het Europese noodfonds en de verplichte herkapitalisatie van banken moeten helpen bij het bestrijden van de crisis. De ECB verlaagde in 2011 haar belangrijkste rentetarief en introduceerde een nieuwe leenfaciliteit. Hierdoor verminderde de spanning op de markten waarvan banken afhankelijk zijn voor hun funding. Hoewel er door de Europese politieke en monetaire autoriteiten uiteindelijk belangrijke maatregelen zijn genomen om de stabiliteit te laten terugkeren, zal het nog geruime tijd duren voordat alle Europese landen de overheids financiën weer op orde hebben en het vertrouwen op de financiële markten is hersteld. Het zijn niet alleen de economische vooruitzichten die de Rabobank in 2012 voor uitdagingen plaatsen. Net als andere banken wordt ook de Rabobank geconfronteerd met een toename van regelgeving, zoals de kapitaalseisen van Basel III en waarschijnlijk de bankenbelasting. Al met al zal dit de groei van de kredietverlening in 2012 onder druk zetten. Onze medewerkers blijven zich uiteraard vol energie inzetten voor onze klanten en de dienstverlening bieden die men van de Rabobank gewend is. Piet Moerland, voorzitter raad van bestuur Rabobank Nederland 3

Jaarverslagen Rabobank | 2011 | | pagina 4