De Rabobank Groep hanteert bij het goedkeuringsproces de Rabobank Risk Rating die de faalkans ofwel PD van de kredietrelatie weergeeft binnen een termijn van één jaar. De krediet relaties zijn ingedeeld in 25 rating klassen, waarvan vier defaultratings. De defaultratings worden gehanteerd als de klant in gebreke blijft, variërend van 90 dagen achterstallige betaling tot faillissement. Van de totale performing Advanced IRB-kredietportefeuille van de Rabobank Groep is de met de uitzettingen gewogen PD per eind 2011 1,06% (1,21%). De verbeterde PD is niet alleen het gevolg van een gewijzigde faalkans van de bestaande debiteuren, maar ook van wijzigingen in de samenstelling van de portefeuille (in- en uitstroom van klanten), van de implementatie van nieuwe modellen en van beleidswijzigingen. Een kanttekening is dat de PD alleen weergeeft in hoeverre verwacht wordt dat cliënten al dan niet aan hun verplichtingen kunnen voldoen. Het zegt niets over het mogelijke verlies. De Rabobank Groep heeft veelal aanvullende dekking verkregen; dit vindt zijn weerslag in de LGD, waarin ook de herstructureringsperspectieven zijn meegenomen. De LGD is de schatting van het economische verlies in geval van default van de debiteur uitgedrukt als een percentage van de EAD. Per eind 2011 is het LGD-percentage van de totale Advanced IRB-portefeuille van de Rabobank Groep 22,0% (22,0%). Kredietverliezen en waardeveranderingen Nadat een krediet is verstrekt, vindt doorlopend kredietbeheer plaats, waarbij nieuwe informatie, zowel financiële als niet-financiële, wordt beoordeeld. Nagegaan wordt of de cliënt de gemaakte afspraken nakomt en of nog steeds kan worden verwacht dat dit ook in de toekomst het geval zal zijn. Als dit niet het geval is, wordt het kredietbeheer geïntensiveerd, de frequentie van monitoring verhoogd en kredietcondities scherper bewaakt. Wanneer bij grotere en meer complexe financieringen de bedrijfscontinuïteit in het geding is, vindt veelal begeleiding plaats door een speciale afdeling binnen de Rabobank Groep. Als het waarschijnlijk is dat de debiteur niet in staat is om de aan de Rabobank Groep verschuldigde bedragen in overeen stemming met de contractuele voorwaarden te voldoen, is sprake van een zogeheten impair ment. Indien nodig, wordt dan een voorziening ten laste van het resultaat getroffen. De voorziening voor kredietverliezen bestaat uit drie componenten: - de specifieke voorziening die op individuele basis wordt vastgesteld voor onvolwaardige en qua omvang significante zakelijke kredieten. Deze voorziening is gelijk aan de exposure op de cliënt verminderd met de contante waarde van de toekomstige te ontvangen kasstromen; - de collectieve voorziening die wordt vastgesteld voor onvolwaardige kredieten die individueel qua omvang niet significant zijn, met name in de particuliere en kleinzakelijke sfeer. Hierbij wordt de voorziening, vastgesteld op portefeuilleniveau met behulp van Basel ll-parameters, aangepast aan de IFRS-richtlijnen; - de algemene voorziening die wordt vastgesteld voor kredieten die per balansdatum de facto wel impaired, maar nog niet als zodanig geïdentificeerd zijn (IBNR:'Incurred But Not Reported'). Ook hier worden Basel ll-parameters, aangepast aan de IFRS-richtlijnen, gebruikt voor het vaststellen van de voorziening. De kredieten, vordering op banken en kredietgerelateerde verplichtingen waarvoor een voor ziening is getroffen, worden aangemerkt als onvolwaardig. Deze bedragen per eind 2011 9.958 (8.049) miljoen euro. De voorziening voor kredietverliezen bedraagt 3.222 (2.779) miljoen euro wat neerkomt op een dekking van 32% (35%). Naast de dekking door voorziening is er echter ook aanvullende dekking verkregen uit hoofde van onderpanden en andere zekerheden. Hierbij past de kanttekening dat de Rabobank Groep vroegtijdig voorzieningen treft. Daarbij wordt uitgegaan van het 'one obligor'-principe, wat inhoudt dat de exposure op de debiteur en alle verbonden tegenpartijen wordt meegenomen. Voorts wordt de volledige exposure op de cliënt als onvolwaardig aangemerkt, ook als voor een deel daarvan toereikende dekking aanwezig is in de vorm van zekerheden. De onvolwaardige kredieten uitgedrukt in procenten van de private kredietverlening bedragen per eind 2011 2,2% (1,8%). 46 Jaarverslag 2011 Rabobank Groep

Jaarverslagen Rabobank | 2011 | | pagina 47