Het directoraat Kredietrisicomanagement is verantwoordelijk voor het acceptatiebeleid van kredietrisico's op postniveau. Daarnaast vindt ook binnen de groepsonderdelen risicomanage ment plaats door onafhankelijke risicomanagementafdelingen. Uitgangspunten risicomanagement Om de risico's te beheersen is binnen de Rabobank Groep een uitgebreid stelsel van limieten en controls geïmplementeerd. De primaire doelstelling van risicomanagement is het beschermen van de financiële soliditeit en de reputatie van de Rabobank Groep. De volgende uitgangs punten verankeren het risicobeleid binnen de Rabobank Groep: - bescherming van de financiële soliditeit: risico's dienen te worden beheerst om de impact van potentiële ongewenste ontwikkelingen op zowel het vermogen als het resultaat te beperken. De bereidheid om risico te nemen moet in verhouding staan tot het aanwezige vermogen. Om dit te kwantificeren is een zogeheten economic-capitalraamwerk ontwikkeld; - bescherming van de reputatie: voor het uitoefenen van het bankiersvak is de reputatie van wezenlijk belang. Hier moet prudent mee worden omgegaan; - risicotransparantie: het in kaart brengen van alle risico's is van groot belang om goed inzicht te hebben in de posities van de Rabobank Groep. Om de juiste commerciële afwegingen te kunnen maken, moeten de risico's zo zuiver mogelijk worden meegewogen; - managementverantwoordelijkheid: de diverse onderdelen van de Rabobank Groep zijn verantwoordelijk voor zowel de resultaten als de risico's die voortvloeien uit de bedrijfsactiviteiten. Risico en rendement moeten in een evenwichtige verhouding tot elkaar staan, uiteraard binnen de risicolimieten; - onafhankelijke risicocontrol: dit is het gestructureerde proces van identificeren, meten, monitoren en rapporteren van risico's. Om de integriteit te waarborgen, opereren de risicomanagementafdelingen onafhankelijk van de commerciële activiteiten. Risicomanagementcyclus De Rabobank is continu bezig met het identificeren en managen van de risico's voor haar orga nisatie. Dit heeft mede geleid tot een integraal risicomanagementmodel. Onderdeel hiervan vormt de risicomanagementcyclus; het bepalen van de risk appetite, het uitvoeren van stress tests in verschillende scenario's, het opstellen van integrale risicoanalyses per groepsonderdeel en voor de groep als geheel, en het meten en monitoren van risico's. Hierbij hanteert de Rabobank een risicostrategie die gericht is op de continuïteit en die is toegespitst op bescher ming van de winst en winstgroei, behoud van solide balansverhoudingen en bescherming van de identiteit en reputatie. Door voort te bouwen op dit sterke risicomanagementfundament is de Rabobank in staat om de juiste strategische keuzes te maken en haar processen in te richten om daarmee haar klantbediening verder te verbeteren. Stresstesten vormt een essentieel onderdeel van het risicomanagementraamwerk. Met stress testen wordt de impact berekent die extreme, maar plausibele gebeurtenissen op de Rabobank kunnen hebben. Een groot deel van 2011 heeft in het teken gestaan van het uitwerken van verzoeken van de European Banking Authority (EBA). De verzoeken van EBA hebben tot twee publicaties geleid waarin het lage risicoprofiel van de bank tot uiting kwam. Bij de eerste EBA- stresstest kwam de core tier-1 ratio na twee jaren van stress op 10,8%, ruim tweemaal zoveel is als de minimaal vereiste 5% die nodig is om te slagen voor de stresstest. De tweede stresstest, gericht op de overheidsexposures, resulteerde in een core tier 1-ratio van 12,3%, ruim boven de minimaal vereiste 9%. Daarnaast zijn wederom enkele interne stress-scenario's uitgewerkt. Gemeenschappelijk voor alle stresstesten is dat de uitgangspunten achter de scenario's eerst worden vertaald naar macro-economische gevolgen. Deze macro-economische cijfers worden vervolgens gebruikt om de impact op de bankte bepalen. Voor elk van de scenario's wordt afzonderlijk gekeken naar de impact op de winst-en-verliesrekening, het eigen vermogen en de solvabiliteit van de bank. De resultaten van de uitgewerkte scenario's zijn vervolgens gerapporteerd aan en besproken met de raad van bestuur, het audit, compliance risk committee en de raad van commissarissen. Naast de stresstestactiviteiten voor de groep zijn in 2011 ook weer de nodige stress-scenario's uitgewerkt voor (deel)portefeuilles van de bank. 44 Jaarverslag 2011 Rabobank Groep

Jaarverslagen Rabobank | 2011 | | pagina 45