Hoge kredietwaardigheid: risicomanagement Prudent risicobeleid en een gematigd risicoprofiel Algemeen www.rabobank.com/investorrelations-nl De Rabobank Groep voert een prudent risicobeleid, gericht op een gematigd risico profiel. De omslag in het economische herstel in de tweede helft van het jaar heeft geleid tot een toename van de waardeveranderingen. De Rabobank Groep heeft een zeer beperkt exposure op Europese staatsobligaties die door de markt op dit moment als minder kredietwaardig worden beschouwd. De Griekse staats obligaties en staatsgegarandeerde obligaties zijn ruim 70% afgewaardeerd. De vermogenspositie werd verder versterkt en de liquiditeitspositie bleef onver minderd ruim. In het verslagjaar werd voor 42 miljard euro aan langetermijn- funding aangetrokken, waarmee het jaarbudget ruimschoots werd gerealiseerd. Introductie Naast een uitleg van de uitgangspunten van het risicomanagement en de organisatie hiervan komen de volgende specifieke risico's aan de orde: kredietrisico, landenrisico, renterisico, liquiditeitsrisico, marktrisico, valutarisico en operationeel risico. Ook in 2012 zal de Rabobank Groep te maken hebben met deze risico's. Daarnaast is zij blootgesteld aan andere risico's en zijn haar winst en eigen vermogen afhankelijk van de bancaire omgeving, de algemene econo mische omstandigheden, overheidsbeleid en regelgeving. Voor de organisatie en control van de Rabobank Groep zijn eisen geformuleerd door zowel de bank zelf als De Nederlandsche Bank. Krachtens de Wet op het financieel toezicht en de daarop gebaseerde lagere wetgeving en regels van de toezichthouders (De Nederlandsche Bank en de Autoriteit Financiële Markten) worden eisen gesteld aan de organisatie en control van de Rabobank Groep. Deze wettelijke regels en de regels van de toezichthouders vormen voor de Rabobank Groep het kader voor de inrichting van de organisatie en control van de activiteiten. In 2011 is tevens veel aandacht besteed aan de gevolgen van toekomstige regelgeving, zoals Basel III, Fatca en Dodd-Frank. Organisatie risicomanagement Het risicomanagement vindt binnen de Rabobank Groep plaats op diverse niveaus. Op het hoogste niveau stelt de raad van bestuur, onder toezicht van de raad van commissarissen, de te volgen risicostrategie, beleidsuitgangspunten en limieten vast. Dit gebeurt op advies van de Balans en Risico Management Commissie Rabobank Groep, de Kredietbeleidscommissie Rabobank Groep en Group Operational Risk Committee. De raad van commissarissen evalueert regelmatig de risico's die verbonden zijn aan de activiteiten en de portefeuille van de Rabobank Groep, waarbij het audit, compliance risk committee (ACRC) binnen de raad van commissarissen de besluitvorming voorbereidt. De Chief Financial Officer is verantwoordelijk voor het risicobeleid binnen de Rabobank Groep. Twee directoraten dragen zorg voor het risicobeleid. Group Risk Management is verantwoordelijk voor het integrale risicomanagement en meer specifiek voor het beleid betreffende rente-, markt-, liquiditeits- en valutarisico en operationeel risico, evenals voor het beleid inzake de kredietrisico's op portefeuilleniveau. 43 Strategisch kader Hoge kredietwaardigheid: risicomanagement

Jaarverslagen Rabobank | 2011 | | pagina 44