In 2011 was REIF betrokken bij enkele grootschalige projecten. In Europa was REIF onder meer betrokken bij Global Tech I. Global Tech I is een van de grootste projectgefinancierde en een van de meest uitdagende offshore windmolenparken ter wereld wat betreft afstand tot de kust, waterdiepte, multicontractstructuur en technologie. De projectfinanciering dekt zowel de bouw als de operationele fase. Het duurzame project bestaat uit het plaatsen van 80 wind turbines met een totale capaciteit van 400 MW, hetgeen voldoende is om 445.000 huishoudens van groene stroom te voorzien. Het windmolenpark wordt in de Noordzee gebouwd, circa 180 km ten noordwesten van het Duitse Bremerhaven in een waterdiepte van 40 meter. Het offshore installatieproces is volgens de planning tegen juni 2013 gereed. In de Verenigde Staten en Canada heeft Rabobank een stevige groei doorgemaakt op het gebied van projectfinancieringen, waarbij zowel onshore windenergieprojecten als zonne- energieprojecten werden gefinancierd. REIF is ook in Azië actief. Onderdeel van de portefeuille is bijvoorbeeld een onshore windproject in China gefinancierd in samenwerking met de International Finance Corporation (IFC). De IFC stimuleert de ontwikkeling van de private sector in ontwikkelingslanden en landen in transitie. De IFC is een onderdeel van de Wereld bank Groep (WBG). Internationaal rural-en retailbankbedrijf In het verslagjaar werd de beweging ingezet om duurzaamheid in de business van de internationale rural en retail activiteiten van Rabobank International te integreren. Fleldere voorbeelden hiervan zijn de introductie van verantwoord beleggen bij de Bank BGZ en de ontwikkeling en financiering van duurzame energieoplossingen voor de klanten van Rabobank N.A. in de Verenigde Staten. Communicatie en bewustwording In het verslagjaar zijn interne discussiebijeenkomsten georganiseerd voor de relatiemanagers en kredietanalisten.Tijdens deze bijeenkomsten werd niet alleen over commerciële kansen van duurzaamheid gesproken, maar ook over het risicomanagement ervan. Rabobank International is regelmatig betrokken bij verschillende interne en externe vergaderingen, seminars en andere evenementen. Zo is Rabobank International in samenwerking met het directoraat Coöperatie Duurzaamheid in 2011 opnieuw een van de initiatiefnemers en organisatoren geweest van het International Supply Management Congress. Uitbreiding aandeel food en agri in kredietportefeuille Rabobank International De totale kredietportefeuille private cliënten van Rabobank International nam in 2011 met 8% toe tot 106,6 (99,1) miljard euro. De kredietportefeuille in de Amerikaanse regio steeg met 5% tot 41,5 (39,7) miljard euro. In de regio Europa (exclusief Nederland) was er sprake van groei met 9% tot 28,0 (25,6) miljard euro. De kredietverlening aan Nederlandse bedrijven groeide met 17% tot 13,5 (11,5) miljard euro. De omvang van de food- en agriportefeuille steeg met 15% tot 50,9 (44,1) miljard euro en vormde hiermee 47,7% (44,5%) van de totale kredietportefeuille. De verstrekkingen aan de handel, industrie en dienstverlening (HID) groeiden met 2% tot 50,6 (49,7) miljard euro. Met name in de industriële sector en de groothandel waren de gevolgen van de economische vertraging goed merkbaar. De kredietverlening aan de particuliere sector kwam uit op 5,2 (5,4) miljard euro. Kredietportefeuille naar sector in miljarden euro's Kredietportefeuille naar regio ultimo 2011 Food en agri HID Particulieren Amerika 39% Europa exclusief Nederland 26% Australië en Nieuw-Zeeland 17% Nederland 13% Azië 5% 2007 2008 2009 2010 2011 40 Jaarverslag 2011 Rabobank Groep

Jaarverslagen Rabobank | 2011 | | pagina 41