- International de implementatie van de Food Agribusiness Principles en het waardeketenbe- leid in het financieringsproces. Inmiddels is voor ruim 85% van alle corporate wholesaleklanten aan wie kredieten zijn verstrekt een GAIA-beoordeling gestart. Naar verwachting zijn eind 2012 alle corporate wholesaleklanten beoordeeld. Daarnaast wordt GAIA ook toegepast voor de Rural Retail klanten in Australië and Brazilië. Deelname aan sectorinitiatieven Rabobank International is samen met andere stakeholders actief op zoek naar mogelijkheden om de waardeketens van grondstoffen te verduurzamen. Binnen diverse initiatieven en ronde tafelgesprekken wordt kennis gedeeld en worden beginselen en criteria ontwikkeld voor duur zaamheid in de hele keten. Vanuit deze betrokkenheid levert de Rabobank een bestuurslid van de Roundtable for Sustainable Palm Oil en sinds 2011 leverde de Rabobank een bestuurslid van de Roundtable for Responsible Soy. Ook het partnerschap met het Wereld Natuur Fonds (WNF) past in de samenwerking gericht op internationale verduurzaming van voedsel- en landbouw- ketens. Een aansprekend voorbeeld waarin de samenwerking tussen Rabobank International en het WNF zichtbaar wordt, is de zalmindustrie in Chili. Zowel de Rabobank als het WNF heeft een sterke binding met de Chileense aquacultuursector en het behoud van de maritieme biodiversiteit in de regio. De sector verkeert in moeilijke tijden, onder andere vanwege het ISA-virus, een ernstige visziekte. Duurzaamheid is een van de belangrijkste elementen van de wederopbouw. De Rabobank en het WNF hebben hun krachten gebundeld om duurzaamheid in de sector te vergroten. In 2011 vonden de eerste bijeenkomsten plaats met betrokken partijen. Het doel van dit project is om bestaande, nieuwe en potentiële klanten van de Rabobank te ondersteunen door het uitwisselen van kennis en best practices over duurzaam heid in de aquacultuur en certificatie door het Aquaculture Stewardship Council. Het project helpt de lokale ondernemers om meer duurzaam te produceren en helpt de Rabobank, door het versterken van sectorkennis en door relatiebeheer, om een betere dienstverlening aan klanten te bieden. Duurzame voedselzekerheid In het verslagjaar heeft Rabobank International aanvullend onderzoek gedaan naar de mogelijkheden voor een meer duurzame voedselvoorziening in het rapport'Rethinking the food agri supply chain'. Economische groei en veranderende dieetpatronen in ontwikkelings landen zullen grote prijsstijgingen teweegbrengen. Het produceren van voldoende veilige, hoogwaardige agrarische grondstoffen tegen een aanvaardbare risico-rendementverhouding wordt een steeds grotere uitdaging. De grootste noodzakelijke veranderingen zitten in de primaire productieprocessen en samenwerking in de keten. Rabobank International is actief in de gehele food- en agriketen en is daarmee goed gepositioneerd om haar klanten actief te ondersteunen bij het doorvoeren van noodzakelijke veranderingen. Rabobank financiert duurzame energie Renewable Energy Infrastructure Finance (REIF) is Rabobank International's afdeling voor projectfinancieringen. De belangrijkste diensten bestaan uit het adviseren, structureren en financieren van projecten van klanten. De projecten passen bewezen technologie toe in de sector duurzame energie en infrastructuur. De focus ligt op windenergie, zonne-energie en biomassatoepassingen in Europa, de Verenigde Staten en Azië. Op projectfinancieringen boven 10 miljoen US dollar zijn de Equator Principles van toe passing. Daartoe wordt door een onafhankelijke technisch adviseur een analyse uitgevoerd van zowel de sociale als de milieu-impact. Naar aanleiding van deze analyse wordt er een risico classificatie (A, B of C) opgesteld. In de portefeuille van REIF bevinden zich geen transacties met een classificatie A (potentieel significant ongunstig effect). Een aantal projecten heeft een classificatie B (een potentieel beperkt ongunstig effect). De overige projecten kennen een classificatie C (een potentieel minimaal tot geen ongunstig effect). 8 Tabel toont de classificatie van projecten op basis van de eerste verstrekking. De classificatie van projecten op basis van uitgevoerde beoordelingen is hierin niet weergegeven. Projectclassificatie volgens Equator Principles8 A 2011 2010 2009 2008 2007 B 17 13 11 9 11 C 10 11 2 7 Totaal 27 24 13 16 11 39 Strategisch kader Internationaal: prominente food- en agribank

Jaarverslagen Rabobank | 2011 | | pagina 40