Bericht van de voorzitter Bevredigend resultaat onder onzekere markt omstandigheden De Nederlandse economie kende in 2011 een beperkte groei en de verwachting is dat de groei in 2012 verder terugzakt. Herstel van het vertrouwen van consumenten en bedrijven is op korte termijn niet te verwachten. Men is onzeker over de ont wikkeling van de werkgelegenheid, extra bezuinigingen van de overheid zijn waarschijnlijk en de hoogte van pensioenen staat onder druk. De situatie op de woningmarkt blijft zorgwekkend. Hervorming van de woningmarkt verdient hoge prioriteit en kan een belangrijke bijdrage leveren aan het herstel van het consumentenvertrouwen en een aantrekkende economische groei. De Rabobank is marktleider in de hypotheekmarkt en heeft in het verslagjaar een integraal plan gepresenteerd om de markt voor koop- en huurwoningen te hervormen. De coöperatieve structuur en mentaliteit en het streven naar duurzame ontwikkeling vormen de basis van onze organisatie en stellen ons in staat om economische tegenwind te trotseren. We steunen het initiatief van de Verenigde Naties om 2012 uit te roepen tot het Jaar van de Coöperatie. In 2012 willen we als Rabobank de karakteristieken van de coöperatie extra voor het voetlicht brengen. Juist in deze tijd is het belangrijk om te laten zien waar we ons als coöperatie mee onderscheiden van andere ondernemingsvormen. Het belang van de klant is het voor naamste uitgangspunt voor onze dienstverlening in Nederland en daarbuiten. Dit is altijd zo geweest vanuit de coöperatieve opvatting van de Rabobank om ons te verbinden met onze leden en klanten. We leveren een bijdrage aan het verduurzamen van de voedselketens en als partner van het Jaar van de Coöperatie willen we bijdragen aan de doelstellingen van de VN: het vergroten van het publieke bewustzijn van de rol van de coöperaties en het stimuleren van duurzame groei van coöperaties wereldwijd. De Rabobank Groep kende in financieel opzicht een bevredigend jaar. De nettowinst kwam in 2011 uit op 2,6 miljard euro en dat is gezien de moeilijke marktomstandigheden een resultaat om tevreden mee te zijn. De Europese schuldencrisis en het uitblijven van een adequate oplos sing hiervoor voedden de aanhoudende onrust op de financiële markten. Het vertrouwen van consumenten, bedrijven en van banken heeft hier sterk onder geleden. In een guur economisch klimaat namen de toevertrouwde middelen aanzienlijk toe en liet de kredietportefeuille een beperkte groei zien. De terugslag in het economische herstel in de tweede helft van 2011 leidde tot een stijging van de waardeveranderingen met 30%. In het verslagjaar verkochten we ons 46%-belang in de Zwitserse private bank Sarasin: deze transactie wordt in 2012 afgerond. Het behaalde resultaat is primair te danken aan het vertrouwen van onze klanten en aan de inzet van onze 59.670 medewerkers. We zijn in het verslagjaar doorgegaan met het vereen voudigen van ons productassortiment. Onze hypotheken, betaalpakketten, consumptieve leenproducten, spaarproducten en beleggingsproducten zijn voor de klant overzichtelijker, duidelijker en in veel gevallen voordeliger geworden. Dankzij onze cultuur en werkwijze is de klanttevredenheid van de Rabobank steevast hoog. 2 Jaarverslag 2011 Rabobank Groep

Jaarverslagen Rabobank | 2011 | | pagina 3