Actieve rol Rabo Development bij verduurzaming van agrisectoren Rabo Development zette haar actieve rol voort in de verdere verduurzaming van de waarde ketens in de food- en agrisector. Er werd een training georganiseerd voor partnerbanken in Rwanda, Zambia en Paraguay voor het verbeteren van de financiële dienstverlening aan de agrarische sector. In Rwanda zijn, naast een nieuw hoofd agribusiness, achttien medewerkers benoemd die zich specifiek bezighouden met de kredietverlening aan deze sector. In Tanzania zijn acht sectormanagers benoemd, evenals vijftien medewerkers agrarische kredietverlening. Als aanvulling op het versterken van de agrarische kredietverleningscapaciteit breidt Rabo Development met financiële steun van Rabobank Foundation haar ondersteuning aan coöperaties verder uit in Rwanda (thee-, rijst-, koffie- en zuivelsector) en Mozambique (rijst- sector). In Tanzania heeft de NMB Foundation 600 coöperaties en boerenorganisaties getraind in financieel management en 'goed bestuur'. In Rwanda werd in samenwerking met De Lage Landen en de Erasmus Universiteit een scoringmodel ontwikkeld voor kredietverlening aan de agrarische sector. Dit model verkort de doorlooptijden van kredietaanvragen en verbetert de kwaliteit van de agrarische kredietportefeuille. Naast de activiteiten voor haar partnerbanken heeft Rabo Development haar werk met coöperaties in de cacaosector in Ivoorkust voortgezet samen met ECOM en de Rabobank Foundation. In Ethiopië werden de medewerkers van de Cooperative Bank of Oromia getraind in het financieren van koffiecoöperaties. Een van de belangrijkste belemmeringen bij financieringen aan de agrarische sector in Afrika is het ontbreken van onderpand. Om dit probleem te ondervangen hebben alle Afrikaanse partnerbanken samen met de Rabobank Foundation een garantiestructuur ontwikkeld voor leningen aan coöperaties en kansrijke boeren. Dit heeft een belangrijke impuls gegeven aan de volumes van de agrarische financieringsactiviteiten, bij beter beheersbare risico's. Definitieve goedkeuring Sicredi en kapitaalsinjectie Banco Terra In juni 2010 werd een overeenkomst gesloten voor deelname met een minderheidsbelang in het aandelenkapitaal van Banco Cooperativo Sicredi SA (Apex) in Brazilië. In 2011 werd de investering goedgekeurd door de centrale bank van Brazilië en de president van Brazilië, wat resulteerde in een definitieve goedkeuring op 20 mei 2011. In de eerste helft van 2011 heeft Rabo Development Banco Terra in Mozambique, de enige greenfieldoperatie van Rabo Development, een kapitaalsinjectie gegeven. Deze investering is bedoeld voor de verdere commerciële en financiële ontwikkeling van de bank. In 2011 werd voor ongeveer 100 manmaanden aan bancaire specialisten uitgezonden naar het buitenland. Ultimo 2011 werkten er negentien managers en langetermijnconsultants voor Rabo Development in het buitenland. Duurzaamheid in klantgesprekken Maatschappelijk verantwoorde dienstverlening is voor Rabobank International een belangrijk uitgangspunt. Inmiddels leggen ook de klanten van Rabobank International steeds vaker de link naar duurzaamheid en verantwoord bankieren. Voor Rabobank International komen daarmee de commerciële aspecten van duurzaamheid nadrukkelijker in het klantgesprek naar voren. De Rabobank kiest in haar dialoog met klanten voor engagement: samen met de klant spreken we over de risico's en kansen van de bedrijfsactiviteiten, ook op het gebied van duur zaamheid. Deze dialoog wordt vaak ingegeven door de uitkomst van het klantbeoordelings systeem, berichten in de media of via direct contact. Vanuit risico-oogpunt hebben de gesprekken tot doel om beter te begrijpen hoe klanten omgaan met duurzaamheidsvraag stukken. De gesprekken worden echter ook steeds vaker gevoerd om te bezien waar kansen liggen om de klant in het verduurzamingsproces te ondersteunen. Door een goede gespreks partner te zijn op het gebied van duurzaamheid is Rabobank International beter in staat risico's in te schatten en services te verlenen. Waardeketenbeleid Vanuit haar rol als prominente internationale speler in de food- en agrimarkt wil Rabobank International een bijdrage leveren aan verduurzaming van waardeketens in de food- en agri sector. In het verslagjaar is het waardeketenbeleid verder onder de aandacht gebracht onder meer via het klantbeoordelingssysteem GAIA. Dit helpt Rabobank International om voor klanten een betere gesprekspartner te zijn over duurzaamheid. Hiermee verankert Rabobank 38 Jaarverslag 2011 Rabobank Groep

Jaarverslagen Rabobank | 2011 | | pagina 39