worden financiële instellingen in opkomende economieën ondersteund in het faciliteren van klanten met trade finance producten van de Rabobank. Global Client Solutions (GCS) onder steunt GFM en corporate klanten bij het opzetten van complexe en unieke financierings structuren. In 2011 heeft GCS de Nederlandse organisatie succesvol gereorganiseerd met een nog grotere focus op de kernklanten van de Rabobank, ook werd de niet kernportfolio aanzienlijk gereduceerd. Rabo Private Equity is de investeringstak van de Rabobank. Via gespecialiseerde labels wordt op basis van sectorkennis een belang genomen in ondernemingen. Hierbij worden de labels Rabo Capital, Rabo Ventures, Dutch Greentech Fund, RaPar en Phoenix Recovery Capital onderscheiden. De markt voor private equity werd in 2011 gekenmerkt door relatief weinig activiteiten, waardoor het voor Rabo Private Equity een uitdaging was om investeringsmogelijk heden te vinden die passen bij de strategie van de Rabobank.Toch heeft bijvoorbeeld Rabo Capital met het verkrijgen van een meerderheidsbelang in Delta Wines een passende investering weten te doen. Rabo Capital kan met de kennis uit haar internationale food- en agrinetwerk bijdragen aan het benutten van het groeipotentieel in het marktsegment van Delta Wines. Binnen GFM wordt een breed scala aan producten aangeboden die zijn gerelateerd aan de wereldwijde financiële markten. Deze producten zijn onder andere gericht op risicobeheersing bij de klant. Hiervoor is in 2011 het productaanbod op het gebied van commodity-swaps (instrumenten gerelateerd aan grondstoffen) uitgebreid en het aantal locaties waar GFM activiteiten ontplooit, vergroot. Rabo Development helpt met transformatie banken Rabo Development helpt financiële instellingen in (ontwikkelings)landen in hun ambities zich te ontwikkelen naar professionele, moderne banken met aandacht voor dienstverlening buiten de grote steden. Zo slaagt de Rabobank in het bereikbaar maken van financiële diensten voor miljoenen mensen op een manier die vergelijkbaar is met de oorspronkelijke missie van de Rabobank in Nederland. Aangezien Rabo Development een minderheidsbelang verwerft, blijven de banken zelfstandig, maar ze profiteren wel van het kapitaal, de expertise, de producten, het netwerk en de managementcapaciteiten van de Rabobank. Experts op het gebied van onder meer kredietmanagement, risicomanagement, productontwikkeling, distributie, ICT en HR verlenen voortdurend ondersteuning aan deze partnerbanken. Toegang tot financiële diensten voor miljoenen klanten Belang Klanten Bank Land (in Kantoren (x 1.000) National Microfinance Bank Tanzania 35 140 1.514 United Rural Cooperative Bank of Flangzhou China 9 140 1.638 Zambia National Commercial Bank Zambia 46 188 566 Banco Terra Mozambique 49 8 23 Banco Regional Paraguay 40 38 65 Banque Populaire du Rwanda Rwanda 35 190 1.426 Banco Cooperativo Sicredi7 Brazilië 25 1.155 1.979 Totaal 1.859 7.211 Rabo Development heeft zich in 2011 toegelegd op het bevorderen van synergie tussen de partnerbanken. Regionale conferenties en bezoeken tussen Afrikaanse partnerbanken stimuleren de kennisdeling voor onderwerpen als agrarische kredieten, personeelsmanagement en ICT. Ondanks forse verschillen in de achtergrond en omgeving waarin de banken opereren, is het duidelijk dat er ook veel gemeenschappelijke thema's zijn. Er ontstaat geleidelijk een netwerk van gelieerde instellingen. Het heeft de partnerbanken geïnspireerd om ook commer ciële samenwerking te verkennen. Dit proces werd in belangrijke mate onderschreven door de afdeling Trade Commodity Finance van de Rabobank. Vanwege haar visie op opkomende markten en het belang van commerciële samenwerking werkte dit in het voordeel van alle 7 De getallen van Banco Cooperativo betrokken partijen. De Rabobank heeft voorts een aparte desk opgezet voor Nederlandse sicredi zijn gebaseerd op de totale klanten die zaken willen doen in Afrika. Ook in Brazilië en China is sprake van een toegenomen coöperatie. samenwerking tussen de partnerbanken en de Rabobank Groep. 37 Strategisch kader Internationaal: prominente food- en agribank

Jaarverslagen Rabobank | 2011 | | pagina 38