activiteiten. Daarnaast werd door de opening van een aantal nieuwe kantoren het bestaande internationale rural- en retailnetwerk verder uitgebreid. Circa 80% van de groei van de uitzet tingen in rural en retail is gericht op de food- en agrisector. De omvang van de retailkredieten groeide met 6% tot 35,8 (33,9) miljard euro. De retailkredieten vormen hiermee 34% (34%) van de totale kredietverlening van Rabobank International. Het grootste deel van deze retail kredieten zijn verleend in Australië en Nieuw-Zeeland. Deze portefeuille groeide met 8% tot 14,9 (13,8) miljard euro. De portefeuille in de Amerikaanse regio groeide met 15% tot 11,8 (10,3) miljard euro. In Australië en Nieuw-Zeeland is de Rabobank inmiddels de leidende food- en agribank, terwijl de Rabobank in Californië in een marktonderzoek van J.D. Power and Associates als beste retailbank naar voren is gekomen. Het onderzoek werd in 2011 uitgevoerd onder 52.000 retailklanten in deze regio. In de veelbelovende groeimarkt Brazilië krijgt de Rabobank steeds meer voet aan de grond. De financiering van grote veelal exporterende boeren groeide verder. In Polen steeg de retailportefeuille van Bank BGZ met 8% tot 5,4 (5,0) miljard euro. De Rabobank heeft een 60%-belang in deze Poolse bank, die haar kantorennetwerk in 2011 verder wist uit te breiden. In 2011 heeft de Poolse staat als medeaandeelhouder in Bank BGZ een deel van haar aandelen naar de beurs gebracht. Als gevolg hiervan wordt 15% van de aan delen in Bank BGZ verhandeld op de Poolse beurs. De retailportefeuille van ACCBank kwam uit op 3,7 (4,2) miljard euro. Door de economische situatie in Ierland hadden veel klanten het ook in 2011 moeilijk. Hierdoor moesten additionele voorzieningen gevormd worden. Hoewel de Ierse overheid de juiste maatregelen lijkt te nemen, blijft het voorzieningenniveau hier naar verwachting nog een aantal jaren hoog. Toename spaargelden bij Direct Banking en opening internetbank in Polen De Rabobank beschikt in het buitenland over vijf internetbanken. Na de oprichting van Rabobank.be in 2002 werden in drie andere landen soortgelijke initiatieven ontwikkeld. In Ierland, Nieuw-Zeeland en Australië heet de internetbank RaboDirect. Het totaal aan particuliere spaargelden bij deze internetbanken groeide in 2011 sterk. Eind 2011 zorgden de buitenlandse internetbanken voor een totaal van 16,4 (11,6) miljard euro aan spaargeld. Het totale aantal Direct Banking-klanten nam in 2011 met 30% toe tot 472.000. De spaargelden worden aangewend om de internationale rural- en retailkredieten en de kredieten van de andere onderdelen van de Rabobank Groep te financieren. Het meeste spaargeld is afkomstig van de Belgische (oudste) internetbank. Negen jaar na de introductie van Rabobank.be werd daar de grens van 5 miljard euro overschreden. Het succes van de internetbanken kan worden verklaard vanuit de combinatie van de veiligheid van bankieren bij de Rabobank en de recht door-zee propositie. Met name de transparantie van de voorwaarden wordt door klanten gewaardeerd. Gebaseerd op het succes van de andere vier internetbanken werd in november 2011 door Bank BGZ de internetspaarbank BGZ Optima gelanceerd. In de zes weken van 2011 hadden reeds 37.000 klanten zich aangemeld. BGZ Optima is de eerste online spaarbank in Polen. Bank BGZ wil met deze internetspaarbank haar marktaandeel op de Poolse markt verder uitbouwen en toegang krijgen tot een nieuwe klantbasis in de grotere steden. Pijler 3: optimale benutting specialistische kennis en producten Het leveren van kwaliteitsproducten en diensten aan Nederlandse en internationale food- en agriklanten vereist professioneel hoogstaande productplatforms en infrastructuur. De uitda gingen en kansen van onze klanten worden steeds complexer. Een breed scala van oplossingen is daarom van groot belang. De specialistische activiteiten van Global Financial Markets (GFM) en Professional Products (PP) vormen pijler 3. Binnen PP heeft Trade Commodity Finance (TCF) als doelstelling om bij de beste commoditybanken te behoren en dat heeft geresulteerd in verschillende nominaties in 2011, zoals'Best confirming bank in Latin America'door de International Finance Corporation en 'Best Soft Commodities Bank 2011'door het zaken- en beleggersmagazine Euromoney. De samenwerking met de afdelingen Food Agribusiness Research and Advisory en Mergers Acquisitions droeg hieraan bij. TCF ziet een gestage groei in faciliteiten en dit gaat gepaard met goede kwalitatieve ontwik keling van de portefeuille. Binnen TCF worden financieringsstructuren verzorgd voor klanten binnen de gehele waardeketen van de sectoren food en agri, energie en metalen. Daarnaast 36 Jaarverslag 2011 Rabobank Groep

Jaarverslagen Rabobank | 2011 | | pagina 37