Alle lokale Rabobanken ondersteunen in samenspraak met de leden tal van maatschappelijke, economische, duurzame en culturele projecten die bijdragen aan een betere samenleving. Met geld, maar vooral ook met kennis, netwerken en de inzet van medewerkers. In 2011 besteedden de lokale Rabobanken uit hun coöperatiefondsen 29,7 (23,2) miljoen euro aan lokale maatschappelijke projecten. Daarnaast werd 7,3 (5,1) miljoen euro bijgedragen aan Rabobank Foundation. Vanuit haar oorsprong heeft de Rabobank een sterke band met de food- en agri- sector. Diverse lokale Rabobanken namen het initiatief om ondernemers samen te brengen. Bijvoorbeeld Rabobank De Zuidelijke Baronie, die het initiatiefTreeport mogelijk maakt samen met boomtelers, de provincie Noord-Brabant, de gemeente Zundert en andere belang hebbenden. Ondernemers investeren hierin door participaties te kopen en de lokale Rabobank verdubbelt dit bedrag als de ondernemer lid is. Rabobank Westland bouwde voort aan verduurzaming van de tuinbouwsector met een initiatief dat tuinders in staat stelt om te innoveren in de keten, de afzet of in marktontwikkeling. Maar food en agri spelen niet alleen op het platteland een verbindende rol. Rabobank Amsterdam lanceerde onder de titel 'Voedselverbindtamsterdam'een reeks samenwerkingsinitiatieven, waaronder het Food Film Festival met de Youth Food Movement, om de verbinding van Amsterdammers met de herkomst, gezondheid en duurzaamheid van hun voedsel te vergroten en voedsel drager te laten zijn voor stedelijke vitaliteit. Rabobank Foundation Met als doel de maatschappelijke en economische participatie te bevorderen steunt de Rabobank Foundation mensen in achterstandssituaties bij het waarmaken van hun (financiële) ambities. Het fonds wordt gevormd uit bijdragen van lokale Rabobanken en wordt aangevuld door de Rabobank Groep. In 2011 is 23 miljoen euro toegekend aan 176 projecten in binnen- en buitenland. De projecten zijn verdeeld over de ondersteuning van kwetsbare en kansarme groepen in Nederland (circa 13% van de totale omvang) en ondersteuning van spaar- en kredietcoöperaties en boerenorganisaties in het buitenland (circa 87% van de totale omvang). In Nederland is sociale inclusie het verbindende thema. De Rabobank Foundation wil bij dragen aan een samenleving waarin iedereen kan meedoen. Voorbeelden van groepen die een steuntje in de rug krijgen, zijn mensen met een verstandelijke of lichamelijke beperking, mensen die lijden aan Alzheimer en mensen die niet kunnen lezen en schrijven. Ook steunt de Rabobank Emma at Work, een non-profit uitzendbureau voor jongeren met een chronische ziekte of een andere fysieke beperking. In 2011 ging het om 43 projecten die voor een bedrag van 3 miljoen euro werden ondersteund. In het buitenland focust de Rabobank Foundation op de financiële inclusie en economische ontwikkeling. Zij zet de bancaire, coöperatieve en food- en agrikennis van de Rabobank Groep in om mensen te helpen in 25 geselecteerde ontwikkelingslanden, waarbij economische ontwikkeling centraal staat. Dankzij de steun van de Rabobank Foundation in de vorm van microfinanciering, donaties, advies (technische assistentie), handelsfinanciering of garanties worden mensen geholpen om zich in coöperatief verband te organiseren. Samen sterk. Dat is het grondbeginsel van de coöperatie en dat geldt ook voor de Rabobank Foundation. In 2011 honoreerde de Rabobank Foundation in totaal 133 buitenlandse aanvragen, voor 20 miljoen euro. Een aansprekend voorbeeld van de wijze waarop de Rabobank Foundation in het buitenland steun geeft, is de samenwerking tussen Cordaid en de Rabobank om producentenorganisaties in ontwikkelingslanden van leningen te voorzien. Het hiervoor in 2011 opgerichte Rabo Rural Fund heeft ruim tien miljoen euro in kas. Het fonds is opgericht voor organisaties en coöperaties in de landbouwsector die te klein zijn voor financieringen van commerciële banken en te groot voor microkredieten. In het fonds komt de gezamenlijke ervaring van de Rabobank en Cordaid op het gebied van capaciteitsopbouw van boeren organisaties samen ten behoeve van armoedebestrijding en toegang tot financiële en export markten in ontwikkelingslanden. Projectenfonds steunt diverse vernieuwende projecten Met steun van het Projectenfonds van de Rabobank konden in 2011 diverse vernieuwende initiatieven starten in de food- en agribusiness, in het midden- en kleinbedrijf en op maat schappelijk gebied. Zoals de ontwikkeling van een keurmerk voor arbeidsomstandigheden in de land- en tuinbouw, een coöperatief samenwerkingsverband van ondernemers voor productontwikkeling in de horeca en recreatie in de regio's Zeeland en Zuid-West Brabant, een 22 Jaarverslag 2011 Rabobank Groep

Jaarverslagen Rabobank | 2011 | | pagina 23