Vooruitblik Rabobank Groep Bedrijfslasten nemen toe met 6% In 2011 stegen de bedrijfslasten van de Rabobank Groep met 6% tot 8.720 (8.196) miljoen euro. Als gevolg van een groei van de personele bezetting, reguliere loonsverhogingen en hogere pensioenlasten namen de personeelskosten met 5% toe tot 5.141 (4.919) miljoen euro. De bezetting op groepsniveau steeg met 2% tot 59.670 (58.714) fte. Onder invloed van een toename van de andere beheerskosten bij nagenoeg alle onderdelen stegen de andere beheerskosten met 11% tot 3.001 (2.706) miljoen euro. Er werd meer afgeschreven op intern ontwikkelde software, wat bijdroeg aan een stijging van de afschrijvingskosten tot 578 (571) miljoen euro. Waardeveranderingen bedragen 37 basispunten Onder invloed van de verslechterde economische omstandigheden stegen de waardeveran deringen van de Rabobank Groep in 2011Vooral in de tweede jaarhelft kregen diverse klant groepen het moeilijk. De aanhoudend ongunstige marktomstandigheden in de vastgoedmarkt zorgden voor een toename van de waardeveranderingen bij het vastgoedbedrijf. Bij Rabobank International bleven de waardeveranderingen hoog vanwege de aanhoudende verliezen bij ACCBank in Ierland als uitvloeisel van de zwakke economie en vastgoedmarkt. In 2011 moest bij de lokale Rabobanken extra worden voorzien voor de glasgroenteteelt als gevolg van de EHEC-problematiek. Per saldo namen de waardeveranderingen op groepsniveau met 30% toe tot 1.606 (1.234) miljoen euro. Gerelateerd aan de gemiddelde kredietportefeuille bedroegen de waardeveranderingen 37 (29) basispunten. Dit ligt 13 basispunten boven het langjarig gemiddelde van 24 basispunten. Nettowinst bedraagt 2.627 miljoen euro De nettowinst van de Rabobank Groep nam met 5% af tot 2.627 (2.772) miljoen euro. Dit resultaat is 404 (256) miljoen euro lager dan het totaal van de nettoresultaten van de commerciële onderdelen. Het verschil bestaat uit een per saldo negatief resultaat op hedge accounting, de deelneming in Achmea, de kosten van het bestuurscentrum en veranderingen in de waardering van door de Rabobank uitgegeven structured notes. De belastingen bedroegen 425 (514) miljoen euro, waarmee de effectieve belastingdruk uitkomt op 13,9% (15,6%). Na aftrek van belang derden en de betalingen op Rabobank Ledencertificaten en hybride vermogensinstrumenten resteert een bedrag van 1.549 (1.846) miljoen euro. De daling is een gevolg van een lager nettoresultaat en een stijging van het uitgegeven hybride kapitaal. Dit bedrag is aangewend om het vermogen van de Rabobank Groep verder te versterken. RAROC neemt met 0,7 procentpunt af Door toepassing van de Risk Adjusted Return On Capital (RAROC), het naar risico gewogen rendement op kapitaal, worden opbrengsten en risico's consequent tegen elkaar worden afgewogen. Ook wordt de RAROC gebruikt voor de prijsstelling op transactieniveau en in het kredietfiatteringsproces. Als gevolg van een lagere nettowinst ten opzichte van 2010 en een stijging in het economisch kapitaal kwam de RAROC na belastingen uit op 11,8% (12,5%), een daling van 0,7 procentpunt ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar. Onder invloed van de zwakke conjunctuur zal de debetzijde van de balans weinig groei vertonen. Bovendien zullen de gevolgen van de strijd om spaarmiddelen onverminderd merkbaar zijn. Spaarmiddelen zijn gewild als bron van funding. De marges hierop blijven onder druk staan, ook al omdat aanbieders gedekt worden door het depositogarantiestelsel. Onduidelijk is nog wat de exacte impact van de bankenbelasting zal zijn. In combinatie met de toenemende regeldruk zijn de vooruitzichten voor 2012 en 2013 niet erg rooskleurig. Dit dwingt de Rabobank tot het maken van scherpe keuzes, die in het in 2012 nieuw op te stellen Strategisch Kader worden onderbouwd. 12 Jaarverslag 2011 Rabobank Groep

Jaarverslagen Rabobank | 2011 | | pagina 13