Vermogenseisen in miljarden euro's Overige risico's Operationeel- en bedrijfsrisico Rente- en marktrisico Krediet- en transferrisico Regulatory capital Eind 2011 kwam het regulatory capital voor de Rabobank 40 Groep uit op 17,9 (17,6) miljard euro. De stijging van het 35 regulatory capital voor marktrisico is voornamelijk het gevolg 30 van Capital Requirements Directive (CRD) III. De solvabiliteits- 25 eis voor kredietrisico nam toe door de groei van de krediet- 20 ^5verlening en nam af door de verkoop van Sarasin. Per saldo is bleef de solvabiliteitseis nagenoeg gelijk. Van de totale ver- io mogenseis heeft 89% betrekking op krediet- en transferrisico, 5 8% op operationeel risico en 3% op marktrisico. ■a -s De Rabobank Groep berekent het regulatory capital voor 3 g I kredietrisico voor nagenoeg de gehele kredietportefeuille I O op basis van de door De Nederlandsche Bank (DNB) goedge- S a. -i keurde geavanceerde interneratingbenadering. De standaard- LLI U gj benadering wordt in samenspraak met DNB toegepast op portefeuilles die qua exposure relatief klein zijn en voor enkele kleinere buitenlandse portefeuilles waar de geavanceerde interneratingbenadering niet voorhanden is. Voor operationeel risico vindt de berekening plaats aan de hand van het door de toezichthouder goedgekeurde interne model dat gebaseerd is op de Advanced Measurement Approach. Wat betreft marktrisico heeft de Rabobank toestemming om het algemene en specifieke positierisico te berekenen op basis van haar eigen interne Value at Risk-modellen (of VaR-modellen), gebaseerd op de regels van CAD II (Capital Adequacy Directive). Er zijn nieuwe risicogewichten voor securitisaties geïmplementeerd. Daarnaast zijn er nieuwe interne modellen ontwikkeld en geïmplementeerd voor tegenpartijrisico, Stressed VaR en Incremental Risk Charge. Economie capital Economic capital RAROC2 (in miljarden euro's) 2011 2010 31-dec-l 1 31-dec-10 Binnenlands retailbankbedrijf 24,0% 23,8% 7,2 8,1 Wholesalebankbedrijf en internationaal retailbankbedrijf 10,3% 10,1% 8,8 7,4 Vermogensbeheer 7,4% 21,4% 0,3 0,8 Leasing 25,4% 18,3% 1,3 1,1 Vastgoed 2,4% 2,6% 1,7 1,6 Overig (inclusief deelnemingen) -12,5% -7,6% 3,6 3,2 Rabobank Groep 11,8% 12,5% 22,8 22,3 2 De RAROC is berekend door de nettowinst te relateren aan het gemiddelde economie capital in het jaar. Naast het regulatory capital hanteert de Rabobank Groep een interne vermogenseis op basis van een raamwerk van het economie capital. Het belangrijkste verschil met het regulatory capital is dat rekening gehouden wordt met alle materiële risico's en met de kredietwaardigheid van Rabobank. In het economie capital raamwerk wordt uitgegaan van een hoger betrouw baarheidsniveau (99,99%) dan bij het regulatory capital (99,90%). Op consistente wijze wordt een breed palet aan risico's gemeten om een completer inzicht te krijgen in de risico's en om een betere afweging te kunnen maken tussen risico en rendement. Er is een serie modellen ontwikkeld om risico's van de Rabobank Groep in te schatten. Dit betreft krediet-, transfer-, operationeel, bedrijfs-, rente- en marktrisico. Het marktrisico is onderverdeeld in handelsboek- risico, private-equityrisico, valuta-, vastgoed- en restwaarderisico. Een apart risicomodel bestaat voor de participatie in Achmea. Het economie capital is ten opzichte van 2010 gestegen tot 22,8 (22,3) miljard euro. Het renterisico is afgenomen als gevolg van het gevoerde renterisicobeleid met een significante afname van nettorenteposities. Deze daling wordt tenietgedaan door de stijging in het krediet risico als gevolg van ontwikkelingen in de valutakoersen en de groei van de kredietportefeuille 9 Financiële ontwikkelingen

Jaarverslagen Rabobank | 2011 | | pagina 10