van de raad van bestuur is in overeenstemming met de normen die zijn geformuleerd in de Nederlandse corporate governance code, de Code Banken, de Principes voor beheerst beloningsbeleid en de Regeling Beheerst Beloningsbeleid van De Nederlandsche Banken de Autoriteit Financiële Markten. Reflectie op eigen functioneren De raad van commissarissen beoordeelt doorlopend het eigen functioneren en dat van de afzonderlijke commissies. In 2011 voerde de raad van commissarissen ook een integrale evaluatie uit. Tevens wordt jaarlijks in een bilateraal gesprek tussen de voorzitter en elke commissaris het functioneren van de raad in zijn geheel en van de desbetreffende commissaris geëvalueerd. Voor zover noodzakelijk worden op basis van deze reflectie verbeteringen in het functioneren van de raad en de afzonderlijke commissarissen aangebracht en individuele of collectieve inspanningen op het gebied van kennisvergroting ondernomen. Belangrijke aan dachtspunten bij de beoordeling van het functioneren zijn de aanwezigheid bij en de bijdragen van commissarissen aan de vergaderingen van de raad van commissarissen, de mate waarin de raad van commissarissen, de commissies en de commissarissen voldoen aan het gewenste profiel, de samenstelling en de aanwezigheid van de vereiste competenties in de raad van commissarissen en in de afzonderlijke commissies. Waar nodig worden de vertegenwoordigde competenties aangevuld door nieuwe benoemingen. Het audit, compliance risk committee heeft ook in 2011 zijn functioneren tegen het licht gehouden en op grond daarvan enkele verbeteringen in de werkwijze doorgevoerd. De commissies uit de raad van commissarissen hebben naar het oordeel van de raad van commissarissen gedurende het verslagjaar op actieve en alerte wijze uitvoering gegeven aan hun taakopdracht. Hiermee werd een belangrijke bijdrage gegeven aan de vervulling van de toezichthoudende verantwoordelijkheid van de raad van commissarissen. Goede prestaties De raad van commissarissen is tevreden over de wijze waarop de Rabobank Groep de gevolgen van de uitdagende financiële en economische omstandigheden heeft weten op te vangen. Daarbij constateert de raad van commissarissen dat de kracht van de coöperatieve organisatie structuur zich ook in 2011 weer heeft bewezen. De raad van commissarissen bedankt het management en de medewerkers voor hun getoonde inzet en geleverde prestaties. Commissies uit de raad van commissarissen Leden: M. Minderhoud, voorzitter S.L.J. Graafsma RA, plaatsvervangend voorzitter prof. dr. L. Koopmans ir. B. Bijvoet drs. E.A.J. van de Merwe ing. A.J.A.M. Vermeer In het bijzonder stond het ACRC in 2011 frequent stil bij de Europese schuldencrisis en de gevolgen daarvan voor de Rabobank Groep, de verdere invulling van de door het Basels Comité aangekondigde regelgeving inzake solvabiliteit en liquiditeit (Basel III) en het effect hiervan op de strategie van de Rabobank Groep. Het ACRC heeft zich voortdurend diepgaand laten informeren over de ontwikkelingen op de financiële markten en in de eurozone, de economische gevolgen daarvan en de vooruitzichten voor de economie. Het ACRC heeft zich bovendien indringend beziggehouden met de 'lessons learned' inzake de financiële crisis, alsmede met het versterken van de risicomanagementcyclus en de stresstesting-capabilities. Audit, compliance risk committee Het audit, compliance risk committee (ACRC) bereidt de besluitvorming van de raad van commissarissen voor betreffende het toezicht op het bestuur in het kader van financiële aangelegenheden, compliancegerelateerde onderwerpen en risicomanagement. In het verslagjaar heeft het ACRC de besluitvorming van de raad van commissarissen voor bereid inzake de jaarstukken 2010, de halfjaarstukken 2011 en de begroting voor 2012. De aandacht ging daarbij met name uit naar onderwerpen als de resultaatontwikkeling van de Rabobank Groep, de solvabiliteits- en liquiditeitsontwikkeling van de Rabobank Groep, de boekhoudkundige verwerking van impairments, de werking van de control- en beheers- mechanismen, het concentratierisico en het systeemrisico, het landenrisico, de nieuwe ratingen de gevolgen daarvan voor de Rabobank, het tarievenbeleid en de mogelijkheden tot het aan trekken van funding. 105 Verslag raad van commissarissen Rabobank Nederland

Jaarverslagen Rabobank | 2011 | | pagina 106