Werkzaamheden van de raad van commissarissen in 2011 Conform zijn wettelijke taak heeft de raad van commissarissen toezicht gehouden op het beleid van de raad van bestuur en de algemene gang van zaken bij Rabobank Nederland en de met haar verbonden ondernemingen. Daarnaast fungeerde de raad van commissarissen als klank bord voor de raad van bestuur. Als regulier terugkerende onderwerpen zijn de jaar- en halfjaar cijfers besproken en goedgekeurd, en ten minste per kwartaal zijn de operationele en financiële doelstellingen, de strategie, het maatschappelijk verantwoord ondernemen en de aan de onderneming verbonden risico's besproken en goedgekeurd. In het kader van de risico's zijn onder andere de uitkomsten besproken van de beoordeling door de raad van bestuur van de opzet en werking van de interne risicobeheersings- en controlesystemen en significante wijzigingen daarin. Daarnaast werd het functioneren van de compliance-organisatie binnen de Rabobank Groep besproken, alsmede de naleving van wet- en regelgeving, de verhoogde aan dacht voor het thema Klantbelang Centraal, de verhouding met de lokale Rabobanken en ICT, waaronder de logische toegangsbeveiliging en het probleem van data leakage. De raad van commissarissen gaf op advies van het audit, compliance risk committee goedkeuring aan het Risicobereidheidsdocument en het Risk Charter. Om de Rabobank Ledencertificaten ook na de invoering van CRD IV te kunnen blijven kwalificeren als core tierl-vermogen, keurde de raad van commissarissen in 2011 de omzetting goed van de oude ledencertificaten in nieuwe Rabobank Ledencertificaten. De algemene vergadering heeft op 16 juni 2011 besloten tot de hiervoor benodigde statutenwijziging. De raad van commissarissen wijdde een bespreking aan de communicatiestrategie, behandelde de risicoanalyse van De Nederlandsche Bank en nam kennis van de uitkomsten van de EBA- stresstest, van de aanvraag van een bankvergunning in India en van de aangekondigde samen werking met PGGM. Voorts wisselde de raad van commissarissen met de raad van bestuur van gedachten over de opzet van de ondersteuningsorganisatie Rabobank Nederland en over de internationale strategie van de Rabobank Groep. De raad van commissarissen heeft zich in 2011 tevens laten informeren over de gevolgen van de aardbevingen in Nieuw-Zeeland en van de aardbevingen en de daarop volgende tsunami in Japan voor de medewerkers en relaties van de Rabobank. Onderwerpen die in 2011 bijzondere aandacht van de raad van commissarissen kregen Jaarrekening 2010, halfjaarverslag 2011 en begroting 2012 De raad van commissarissen heeft het jaarverslag 2010 van Rabobank Nederland en de Rabobank Groep uitvoerig besproken, inclusief het verslag van de raad van bestuur, het bege leidende accountantsrapport, de jaarrekening en het voorstel tot winstbestemming. Ook de managementletter, inclusief de managementresponse, werd in aanwezigheid van de interne en de externe accountant gedetailleerd besproken. De raad van commissarissen heeft tevens het halfjaarverslag 2011 van de Rabobank Groep uitvoerig behandeld. Daarnaast is de begroting voor 2012 door de raad van commissarissen besproken en op hoofdlijnen goedgekeurd. Tevens is goedkeuring verleend aan het Jaarplan en het Budget Rabobank Nederland Onder steuning Aangesloten Banken 2012. Voorts heeft de raad van commissarissen het funding- mandaat voor 2012 goedgekeurd. Bij de behandeling van de jaarrekening en de begroting heeft de raad van commissarissen stilgestaan bij de door het Basels Comité aangekondigde regelgeving inzake solvabiliteit en liquiditeit (Basel III). Specifiek kwam daarbij het belang van toevertrouwde middelen als bron van financiering ter sprake, evenals de wenselijkheid van een evenwichtige en diverse samenstelling van fundingbronnen.Ten behoeve van deze onder werpen verrichtte het audit, compliance risk committee intensief voorwerk. Schuldencrisis In 2011 heeft de raad van commissarissen veelvuldig met de raad van bestuur van gedachten gewisseld over de schuldencrisis in Europa en de gevolgen daarvan voor de Rabobank. De situatie op de financiële markten werd door de raad van commissarissen nauwgezet gevolgd. Met de raad van bestuur werd intensief gesproken over de door de Rabobank getroffen en te treffen maatregelen en over de maatregelen die door verschillende toezichthouders zijn 102 Jaarverslag 2011 Rabobank Groep

Jaarverslagen Rabobank | 2011 | | pagina 103