Honorering raad van commissarissen In 2011 bedroeg de honorering van de leden en oud-leden van de raad van commissarissen van Rabobank Nederland in totaal 1,5 (1,5) miljoen euro. (Her)benoemingen Benoemingen en herbenoemingen van commissarissen vinden plaats door de algemene vergadering op voordracht van de raad van commissarissen en na advies van de centrale kringvergadering. De heren Minderhoud en Veerman waren in 2011 aftredend en herbenoembaar. Ook de heer Walravens, die als commissaris van Achmea tevens een positie in de raad van commissarissen van Rabobank Nederland bekleedde, was in 2011 aftredend en herbenoembaar. In verband met de herziening van de aandeelhoudersrelatie met Achmea in 2010 is de heer Walravens niet voor een nieuwe zittingstermijn voorgedragen. De raad van commissarissen dankt de heer Walravens voor zijn betrokkenheid en zijn inspanningen als commissaris gedurende de afgelopen jaren. Op 16 juni 2011 besloot de algemene vergadering van Rabobank Nederland de heren Minderhoud en Veerman te herbenoemen als commissaris. Eind 2011 resteert nog één vacature in de raad van commissarissen. Het streven is deze vacature in 2012 te vervullen. Op de hoogte blijven van ontwikkelingen De voorzitter van de raad van commissarissen onderhoudt intensief contact met de voorzitter van de raad van bestuur en overlegt maandelijks met de interne accountant en de directeur Toezicht. Verder vindt minstens viermaal per jaar een gesprek plaats tussen de voorzitter van de raad van commissarissen, de voorzitter van het audit, compliance risk committee, de externe accountant en de interne accountant. De leden van de raad van commissarissen zijn gedurende het jaar geregeld als toehoorder aanwezig bij vergaderingen van de Ondernemings raad Rabobank Nederland en van de Groepsondernemingsraad Aangesloten Banken, bij de vergaderingen van de kringen en bij de centrale kringvergaderingen. Hierdoor weet de raad van commissarissen wat er leeft bij belangrijke stakeholders van Rabobank Nederland. De commissarissen hebben zich binnen het programma voor permanente educatie laten informeren over diverse aspecten rond Basel III, waarbij onder andere is gesproken over de nieuwe kapitaalseisen, de kwaliteit van het kapitaal, de effecten van Basel III op de balans van de Rabobank, de Net Stable Funding Ratio en de afhankelijkheid van de kapitaalmarkt. Tevens heeft de raad van commissarissen zich laten informeren over de ontwikkeling van de wereldvoedselprijzen en over mededingingsrechtelijke aspecten. Voorts wordt tijdens reguliere vergaderingen van de raad van commissarissen en in de commissies regelmatig met de raad van bestuur gesproken over zorgplicht, risicomanagement, financiële verslaggeving en audit. In elke vergadering van de raad van commissarissen wordt vanzelfsprekend stilgestaan bij rele vante ontwikkelingen binnen de Rabobank en de financiële sector en laten de commissarissen of de aan de raad van commissarissen verbonden committees zich over een breed scala aan onderwerpen informeren door directeuren en onderdirecteuren van Rabobank Nederland. De leden van de raad van commissarissen brachten in 2011 een werkbezoek aan de Verenigde Staten. Tijdens dit bezoek werden diverse groepsonderdelen in de Verenigde Staten bezocht, waaronder Rabobank N.A. in Californië (dit mede naar aanleiding van diverse acquisities in deze staat in 2010), Rabo AgriFinance en de wholesale-activiteiten van de Rabobank in Noord- Amerika. Tijdens dit bezoek is niet alleen nader kennisgemaakt met deze groepsonderdelen en een aantal van hun klanten, maar is ook uitvoerig aandacht besteed aan de onderwerpen risk, compliance, engagement en duurzaamheid. Over deze onderwerpen werd gesproken met diverse relevante partijen van binnen en buiten de Rabobank. Tevens is de raad van commis sarissen tijdens deze reis geïnformeerd over wijzigingen in wetgeving in de Verenigde Staten en de gevolgen daarvan voor de Rabobank. Vergaderfrequentie De raad van commissarissen vergaderde in 2011 twaalf keer. Geen enkele commissaris is herhaaldelijk bij deze vergaderingen afwezig geweest. De raad van commissarissen kent vijf commissies. Het audit, compliance risk committee kwam in het verslagjaar achtmaal bijeen, de commissie voor coöperatieve aangelegenheden vijfmaal, de benoemingscommissie vier maal en de remuneratiecommissie vijfmaal. De beroepscommissie hoefde in 2011 niet bijeen te komen. 101 Verslag raad van commissarissen Rabobank Nederland

Jaarverslagen Rabobank | 2011 | | pagina 102