Governance: raad van commissarissen Permanente educatie Naast de al bestaande aandacht voor bijscholing van commissarissen, ging in 2010 een nieuw programma van permanente educatie van start, specifiek op deze groep gericht. In nauwe samenspraak met de raad van commissarissen is hiertoe een opleidingsprogramma opgesteld. De gekozen onderwerpen houden rekening met de actualiteit en met de kennisbehoefte binnen de raad van commissarissen. In 2010 zijn er bijeenkomsten georganiseerd inzake ICT Beleid Ontwikkelingen, ontwikkelingen op het gebied van food en agri en de toekomst van de internationale financiële sector. Voor 2011 zijn kennissessies gepland over de ontwikkelingen inzake Basel III en risicomanagement. Als onderdeel van het programma Permanente Educatie leggen de commissarissen ook bedrijfsbezoeken af. In het voorjaar van 2011 brengt de raad van commissarissen een werkbezoek aan een aantal vestigingen van de Rabobank in de Verenigde Staten met als doel de bedrijfsactiviteiten en actuele gang van zaken te beoordelen. Individuele profielschets Vanaf 2010 wordt voor elke vacature in de raad van commissarissen, inclusief die van de voor zitter, een individuele profielschets opgesteld. De profielschets geeft de gewenste integriteit, deskundigheid en beschikbaarheid van de commissaris weer.Tevens zijn in 2010 de regle menten van de raad en zijn commissies, waar nodig, in lijn gebracht met de Code Banken. De raad van commissarissen heeft besloten de taken van de bestaande audit compliance committee uit te breiden. Dit committee krijgt in de praktijk een nog sterkere focus op risico- gerelateerde onderwerpen. In lijn hiermee is de naam van het committee in 2010 gewijzigd in audit, compliance risk committee. Ook paste het audit, compliance risk committee zijn werkwijze aan, zodat alle risicogerelateerde onderwerpen systematischer aan bod komen. Voortaan krijgt het risicomanagement hierdoor nog meer aandacht in zowel het audit, compliance risk committee als in de raad van commissarissen. Het functioneren van de raad van commissarissen en alle commissies uit de raad wordt jaarlijks geëvalueerd. Risicomanagement Om volledig aan de risicomanagementbepalingen van de Code Banken te voldoen, zijn in 2010 enkele procedures aangescherpt en interne reglementen ten aanzien van risico management aangepast. De raad van bestuur van Rabobank Nederland ontvangt periodiek rapportages waarmee de risico-ontwikkeling op de voet gevolgd kan worden. Het gaat daarbij om het groepsbrede risicoprofiel met aandacht voor onder meer kredietrisico, marktrisico, renterisico, operationeel risico en het fundingprofiel. Zo is gewaarborgd dat de raad van bestuur tijdig op de hoogte is van de materiële risico's die de bank loopt. In 2010 is het beleid van de Rabobank inzake Operationeel Risico Management herzien en verbeterd. Dit omvat zowel het beheersen van regelmatig voorkomende incidenten met een klein verliesbedrag per incident (hoog-frequent/ lage-impact incidenten) als het voorkomen van onbekende of zeldzame gebeurtenissen met een hoge impact en groot verlies per incident (laag-frequent/hoge-impact incidenten). Risicobereidheid Het risicomanagement vindt plaats binnen de begrenzing van de risico's die de Rabobank bereid is te accepteren. Dit is de risicobereidheid, ook wel risk appetite genoemd, waarover op Rabobank groepsniveau expliciet beleid is geformuleerd. In 2010 is een zogeheten risicobereid- heidsdocument opgesteld dat voldoet aan de Code Banken. Dit document is vastgesteld door de raad van bestuur en goedgekeurd door de raad van commissarissen. Bij het opstellen van dit risicobereidheidsdocument is uitgegaan van de strategie van de Rabobank. De risicobereidheid sluit ook aan bij de door Rabobank gehanteerde kernwaarden. De risicobereidheid wordt jaar lijks - en bij materiële wijzigingen tussentijds - ter goedkeuring aan de raad van commissarissen voorgelegd. Een tussentijdse wijziging heeft zich in 2010 overigens niet voorgedaan. Productgoedkeuring Het productgoedkeuringsproces is in 2010 aangescherpt en voldoet aan de Code Banken. De bijstelling omvat het inrichten van een productgoedkeuringsproces op groepsniveau; tot dan toe vulden de verschillende groepsonderdelen dit zelfstandig in. Sinds eind 2010 93 Code Banken

Jaarverslagen Rabobank | 2010 | | pagina 94