Audit Implementatie Code Banken in 2010 individuele commissarissen en van de raad van commissarissen als geheel. In dit jaarverslag is het verslag van de raad van commissarissen opgenomen waarin meer informatie staat over de activiteiten van de raad van commissarissen in 2010. Op het gebied van audit maakt de raad van bestuur gebruik van de onafhankelijk gepositio neerde afdeling Audit Rabobank Groep. Die verricht op basis van een uitgebreide risico analyse en een daarvan afgeleid auditplan jaarlijks auditwerkzaamheden om te toetsen of de interne beheersing en het risicomanagement op orde is. De directeur van deze afdeling rapporteert rechtstreeks aan de voorzitter van de raad van bestuur en heeft een directe rapportagelijn naar het audit, compliance risk committee van de raad van commissarissen. Minimaal één keer per jaar vindt een tripatiteoverleg plaats tussen de externe accountant, interne audit en toezichthouders van De Nederlandsche Bank. Daarbij komen onder meer risicoanalyses, het auditplan en auditbevindingen aan de orde. In het jaarverslag staat een verklaring van de raad van bestuur dat de interne risicobeheersings- en controlesystemen zo zijn ingericht dat de financiële verslaggeving betrouwbaar kan worden geacht. Beloningsbeleid De Rabobank hanteert een zorgvuldig, beheerst en duurzaam beloningsbeleid. Dit past bij de strategie, het gewenste risicoprofiel, haar coöperatieve identiteit en bij de kernwaarden. Het beloningsbeleid sluit aan op een klantgerichte oriëntatie en houdt rekening met de lange- termijnbelangen van de Rabobank, de internationale context van de markten waarop zij actief is en met de maatschappelijke acceptatie. De beloningsuitkomsten zijn evenwichtig en de performancecriteria zetten medewerkers niet aan tot het nemen van onverantwoorde risico's. De Rabobank voldeed in materiële zin al aan de meeste bepalingen van de Code Banken. In 2010 heeft zij voortvarend gewerkt aan het volledig implementeren van de Code. Governance: raad van bestuur Belangrijke onderwerpen uit dit deel van de Code Banken zijn zorgplicht ('De klant centraal') en de moreel-ethische verklaring. Klant Centraal Naar aanleiding van de bepaling van de Code Banken inzake het centraal stellen van de klant, heeft de Rabobank in het afgelopen jaar het spaarassortiment vereenvoudigd en het aantal spaarproducten verminderd. Zij is overgestapt op bankspaarproducten voor hypotheken en pensioenopbouw. Deze producten zijn transparanter en voordeliger voor de klant. Ook de betaalpakketten zijn vereenvoudigd. Tevens is het aantal verzekeraars waarmee de Rabobank zaken doet teruggebracht om een hoogwaardige advisering te bevorderen. In 2010 zijn de richtlijnen over de toepassing van performance management aangepast. Het centraal stellen van de klant is hierin expliciet als belangrijk uitgangspunt geformuleerd. Ook in de functie profielen van directeuren van lokale Rabobanken is opgenomen dat zij een zorgvuldige behandeling van klanten moeten waarborgen. Op deze wijze wordt het dienen van het klant- belang verankerd in de afspraken die met medewerkers worden gemaakt. Moreel-ethische verklaring De tekst van de moreel-ethische verklaring is in 2009 voorbereid. Alle leden van de raad van bestuur van de Rabobank hebben deze in 2010 ondertekend en de verklaring is op internet gepubliceerd. De in de moreel-ethische verklaring opgenomen principes worden doorlopend onder de aandacht van de medewerkers van de Rabobank Groep gebracht, waarbij de Gedrags code Rabobank Groep en het omgaan met dilemma's centraal staan. Deze gedragscode omvat alle in de moreel-ethische verklaring opgenomen principes. Het indiensttredingpakket voor nieuwe medewerkers verwijst naar de gedragscode en de arbeidsovereenkomst bevat hier een paragraaf over. Het hoofdstuk corporate governance gaat nader in op de gedragscode. Los van de moreel-ethische verklaring en de gedragscode moet vooral de dagelijkse praktijk uitwijzen dat de Rabobank zich naar de geest van deze principes gedraagt. Deze toetsing vindt derhalve doorlopend plaats. 92 Jaarverslag 2010 Rabobank Groep

Jaarverslagen Rabobank | 2010 | | pagina 93