Ledenraad Medezeggenschap binnen de Rabobank Groep de lokale raad van commissarissen en is verantwoordelijk voor het besturen van de lokale Rabobank. Raad van commissarissen Een lokale Rabobank met het Rabomodel heeft een raad van commissarissen waarvan de leden op voordracht van de raad van commissarissen door de ledenraad worden benoemd. De raad van commissarissen oefent toezicht uit op het beleid van de directie en op de algemene gang van zaken in de coöperatie en haar bedrijf. De raad van commissarissen spreekt zich uit over het algemene beleid en staat de directie met raad ter zijde. Belangrijke besluiten van de directie vereisen de goedkeuring van de raad van commissarissen. De toenemende omvang en complexiteit van lokale Rabobanken stellen hoge eisen aan de individuele leden van de raden van commissarissen. In de praktijk zijn deze raden samen gesteld uit personen met gevarieerde ervaring, competenties en achtergronden. Dat verhoogt enerzijds de kwaliteit van het functioneren van de 'checks and balances' binnen de lokale Rabobanken en zorgt anderzijds voor het gewenste evenwicht tussen bankprofessionals en maatschappelijke professionals. Om de commissarissen van de lokale Rabobanken in hun functioneren te ondersteunen, biedt Rabobank Nederland lokale commissarissen een breed pakket kennisverhogende programma's aan. Commissarissen ontvangen een vergoeding voor hun werkzaamheden. In het Rabomodel is bij elke lokale Rabobank een ledenraad ingesteld, om de ledenzeggen schap en de ledeninvloed stevig en structureel te verankeren. Een ledenraad is een afvaardiging van het totale ledenbestand, die door en uit de leden wordt gekozen en daarmee een afspie geling is van de samenstelling van de leden. Een ledenraad bestaat uit 30 tot 50 leden. De ledenraad stelt onder meer de jaarrekening vast en benoemt de leden van de raad van commissarissen. Naast de statutair vastgestelde zeggenschapsrol fungeert de ledenraad als klankbord voor de directie. Ook is de ledenraad dikwijls betrokken bij selectie van lokale projecten die in aanmerking komen voor coöperatief dividend. Coöperatief dividend omvat alle investeringen en bestedingen die worden gedaan ter verbetering van de economische, sociale en culturele omgeving, inclusief initiatieven op het terrein van duurzaamheid. Algemene vergadering De algemene vergadering van een lokale Rabobank met het Rabomodel beslist over majeure kwesties die het voortbestaan van de lokale Rabobank raken, namelijk ontbinding van de coöperatie of opzegging van het lidmaatschap van Rabobank Nederland. De Rabobank hecht veel waarde aan het overleg met de verschillende werknemersvertegen woordigingen. Medezeggenschap van werknemers binnen de Rabobank Groep is op diverse niveaus vormgegeven. Voor zaken die de onderneming van Rabobank Nederland betreffen, is de Ondernemingsraad van Rabobank Nederland ingesteld. Dochterondernemingen als Robeco, De Lage Landen, Orbay en Rabo Vastgoedgroep hebben elk hun eigen ondernemings raad die bevoegd is tot het overleg over zaken die deze ondernemingen betreffen. Daarnaast heeft ook iedere lokale Rabobank een eigen ondernemingsraad om te overleggen over de zaken die de betreffende lokale Rabobank aangaan. De Groepsondernemingsraad Aangesloten Banken (GOR AB) is een op de coöperatieve structuur geënt medezeggenschapsorgaan dat op centraal niveau de belangen van de medewerkers van de lokale Rabobanken vertegenwoordigt in vraagstukken die alle of een meerderheid van de lokale Rabobanken aangaan. De GOR AB is betrokken bij (beleids)ontwikkelingen van thema's van algemene, financieel-economische, organisatorische of sociale aard. Als er sprake is van een in de Wet op de ondernemingsraden omschreven voorgenomen besluit dat gevolgen heeft voor de meerderheid van de lokale Rabobanken, oefent de GOR AB het instemmings- of adviesrecht uit in plaats van de onder nemingsraden van de lokale Rabobanken. Tevens kent de Rabobank Groep een overleg met werknemers op Europees niveau, de European Working Group (EWG). Hierin zijn werknemers van Rabobankvestigingen uit de lidstaten van de Europese Unie vertegenwoordigd. In ieder geval tweemaal per jaar wordt met de raad van bestuur overlegd over ontwikkelingen binnen de Rabobank Groep. De rol van de nationale medezeggenschapsorganen wordt hierdoor niet aangetast.

Jaarverslagen Rabobank | 2010 | | pagina 90