regels. In de praktijk betekent dit dat de realisatie van de groepsdoelstellingen, evenals de strategie, de ondernemingsrisico's, de opzet en werking van de interne risicobeheersings- en controlesystemen, het financiële verslaggevingproces en de naleving van de wet- en regel geving uitgebreid worden besproken en regelmatig worden getoetst. Bij het toezicht besteedt de raad van commissarissen bijzondere aandacht aan het risicomanagement. Beloningsbeleid en advisering De raad van commissarissen stelt daarnaast de beloning van de leden van de raad van bestuur vast, heeft een toezichthoudende taak inzake de beloning van het senior management en de beginselen van het beloningsbeleid van de overige medewerkers. Voorts vervult de raad van commissarissen een adviserende rol voor de raad van bestuur. De raad van commissarissen kent vijf commissies, te weten het audit, compliance risk committee, de commissie voor coöperatieve aangelegenheden, de benoemingscommissie, de remuneratiecommissie en de beroepscommissie. Deze commissies verrichten voorbereidende en adviserende werkzaam heden ten behoeve van de raad van commissarissen. Bij de vervulling van hun taak richten de commissarissen zich op het belang van alle stakeholders van Rabobank Nederland en de met haar verbonden ondernemingen en daarbij betrekken zij ook de voor de diverse bedrijfs onderdelen relevante maatschappelijke aspecten van ondernemen. Goedkeuring Belangrijke besluiten van de raad van bestuur zijn onderworpen aan goedkeuring door de raad van commissarissen, zoals besluiten over de strategie die moet leiden tot het realiseren van de doelstellingen, over de randvoorwaarden die bij de strategie worden gehanteerd, bijvoorbeeld met betrekking tot financiële risico's en de relevante aspecten van maatschappelijk verant woord ondernemen, over de jaarlijkse vaststelling van de beleidsplannen en de begroting, de operationele en financiële doelstellingen en over strategische samenwerking met derden, belangrijke investeringen en acquisities. Benoeming De leden van de raad van commissarissen worden benoemd door de algemene vergadering van Rabobank Nederland op voordracht van de raad van commissarissen. Daarbij hebben de raad van bestuur, de Ondernemingsraad van Rabobank Nederland en de algemene vergadering elk het recht personen aan te bevelen die de raad van commissarissen in overweging kan nemen bij de voordracht voor commissarisbenoemingen. Bij de voordracht en de benoeming van commissarissen vormt onder andere het aspect onafhankelijkheid van de individuele leden een belangrijke overweging. Zelfs de schijn van belangenverstrengeling moet worden vermeden. In de profielschets voor de raad van commissarissen zijn eisen opgenomen voor de omvang en samenstelling, waarbij rekening is gehouden met de aard van de door Rabobank Nederland gevoerde ondernemingen en haar activiteiten, de deskundigheid en achtergrond van de commissarissen en de diversiteit in de samenstelling van de raad van commissarissen. De profielschets voor de raad van commissarissen wordt door de raad van commissarissen opgesteld in overleg met de vertrouwenscommissie uit de centrale kringvergadering en vast gesteld door de algemene vergadering. Bij de voordracht van kandidaten voor benoeming of herbenoeming wordt binnen de kaders van de profielschets rekening gehouden met de gewenste samenstelling en de in de raad vertegenwoordigde competenties. Voor elke vacature in de raad van commissarissen wordt een individuele profielschets opgesteld. De vertrouwenscommissie uit de centrale kringvergadering bepaalt de bezoldiging van de commissarissen en heeft bovendien inspraak in de profielschets van de leden van de raad van commissarissen. Functioneren De raad van commissarissen evalueert onder leiding van de voorzitter doorlopend het eigen collectieve functioneren en dat van de afzonderlijke commissies en commissarissen. De leden van de raad van commissarissen beschikken over gedegen kennis van de maatschappelijke functies van de Rabobank en de belangen van alle bij de Rabobank betrokken partijen. Er worden regelmatig initiatieven ontplooid om de kennis van de commissarissen op diverse vlakken up-to-date te houden dan wel te vergroten. De leden van de raad van commissarissen nemen deel aan een speciaal voor hen ontwikkeld programma van permanente educatie. 86 Jaarverslag 2010 Rabobank Groep

Jaarverslagen Rabobank | 2010 | | pagina 87