Corporate governance Vanwege de coöperatieve organisatievorm van de Rabobank kenmerkt haar corporate governance zich door een uniek systeem van 'checks and balances' en een hoge mate van transparantie. De leden van de zelfstandige lokale coöperatieve Rabobanken oefenen invloed uit op lokaal niveau. Op hun beurt spelen de lokale Rabobanken als leden van Rabobank Nederland een zeer belangrijke rol in de beleidsvorming binnen de Rabobankorganisatie. Uniek is bijvoorbeeld de centrale kringvergadering, die viermaal per jaar bijeenkomt. Daar klinkt de invloed van de leden, de lokale Rabobanken, door tot in nagenoeg alle strategische besluiten. De Rabobank wil een stuwende en vernieuwende kracht zijn die bijdraagt aan een duurzame ontwikkeling van welvaart en welzijn. De Rabobank geeft hier onder andere invulling aan door 'coöperatief dividend' ten goede te laten komen aan de samenleving, meer hierover staat in het hoofdstuk Maatschappelijke betrokkenheid. In 2010 heeft Rabobank Nederland haar governance in lijn gebracht met de door de Commissie-Frijns gewijzigde Nederlandse corporate governance code, de in 2009 door de Nederlandse Vereniging van Ban ken vastgestelde Code Banken, de Principes voor beheerst belonings beleid van De Nederlandsche Banken de Autoriteit Financiële Markten alsmede de'best practices'van de NBA (Nederlandse Beroepsorganisatie van Accountants). Nederlandse corporate governance code Code Banken http://overons.rabobank.com/content/corporategovernance/ Hoewel Rabobank Nederland hiertoe vanwege haar coöperatieve structuur niet verplicht is, leeft Rabobank Nederland de Nederlandse corporate governance code op vrijwillige basis na. Mede vanwege haar coöperatieve structuur wijkt Rabobank Nederland op enkele punten van de Nederlandse corporate governance code af. Voor meer informatie hierover wordt verwezen naar: www.rabobank.com/governance. Op 9 september 2009 is de Code Banken voor de Nederlandse banken verbindend vastgesteld door het bestuur van de Nederlandse Vereniging van Banken in reactie op het rapport 'Naar herstel van vertrouwen' van de Adviescommissie Toekomst Banken. Rabobank Nederland heeft in 2010 haar governance in overeenstemming gebracht met de Code Banken, nadat hiertoe in 2009 al voorbereidende stappen waren gezet. Slechts in een enkel geval is sprake van een afwijking, die overeenkomstig het 'pas toe of leg uit'-beginsel wordt uitgelegd. Voor uitgebreide informatie hierover wordt verwezen naar het hoofdstuk Code Banken. Gedragscode Rabobank Groep De kernwaarden en de Gedragscode Rabobank Groep zijn in de afgelopen jaren regelmatig onder de aandacht van de medewerkers gebracht. Om de medewerkers in staat te stellen te handelen vanuit de Rabobankwaarden en de geldende denkkaders (Ambitiestatement, Gedragscode Rabobank Groep en specifieke gedragslijnen) en hen te faciliteren bij het herkennen en vooral het bespreken van dilemma's, zijn er in 2010 verschillende praktische hulpmiddelen ontwikkeld en aangeboden. De bedoeling hiervan is de medewerkers verantwoorde beslissingen te laten nemen. In eerdere jaren zijn de kernwaarden en de 84 Jaarverslag 2010 Rabobank Groep

Jaarverslagen Rabobank | 2010 | | pagina 85