ICT Biologische catering Afval16 Duurzame mobiliteit De Rabobank bevordert duurzame mobiliteit. Via het 'Unplugged'-werkconcept worden werknemers gestimuleerd zelf de werkplek te kiezen die voor hen het best van toepassing is. Dat kan op kantoor zijn, maar ook thuis of op een andere locatie. Hierdoor kan het afleggen van 'nutteloze' reisafstanden worden voorkomen. De Rabobank stimuleert vanuit haar duur- zaamheidsbeleid het gebruik van het openbaar vervoer. Zo worden OV-abonnementen voor woon-werkverkeer volledig vergoed en ontvangen leaserijders een NS Business Card waarmee ze ook met de trein kunnen reizen. Om de uitstoot van leaseauto's zo laag mogelijk te houden, hebben Rabobank Nederland en een aantal lokale Rabobanken gekozen voor een nieuw autoleasebeleid. Voor medewerkers die in aanmerking komen voor een leaseauto betekent dit dat zij een leaseauto mogen kiezen die zuinig is in het verbruik en een lage C02-uitstoot heeft. In 2010 is er geen aparte reductie doelstelling vastgesteld ten aanzien van vliegreizen15. Vliegreizen maken een belangrijk deel uit van de klimaatvoetafdruk en vallen daarmee onder de bestaande doelstelling van 20% C02-reductie per fte. De alsmaar toenemende digitalisering leidt binnen de bedrijfsvoering tot een stijgende vraag naar ICT-middelen en een toenemend energieverbruik. De uitdaging is om via een efficiënter gebruik van apparatuur de stijging van energieverbruik zoveel mogelijk te voorkomen. De ingebruikname van het nieuwe datacenter in Boxtel in 2010 is hierbij een belangrijke stap. Duurzaam Inkopen In 2010 heeft maatschappelijk verantwoord inkopen voornamelijk in het teken gestaan van het actualiseren en uitbreiden van duurzame inkoopcriteria en duurzaam ketenbeheer. Het aantal inkoopcategorieën met MVO-specificaties is uitgebreid en verschillende en bestaande MVO- specificaties zijn aangepast. Eind 2010 waren deze MVO-specificaties beschikbaar voor MVO-relevante inkoopcategorieën van Rabobank Concern Inkoop. Verder stond de Rabobank als founding partner aan de wieg van FIRA, een nieuw en onafhankelijk ratingsysteem dat vergelijkenderwijs de duurzaamheidsprestaties van leveranciers aangeeft. Dankzij FIRA wordt het binnen Rabobank Nederland aanzienlijk makkelijker om duurzaam te kunnen inkopen. In 2011 richt Rabobank Nederland zich verder op de dialoog met bestaande en nieuwe leveranciers over het belang van duurzaamheid. Papierverbruik16 De Rabobank Groep wil het papierverbruik door medewerkers en voor klanten reduceren. Bovendien moet het papier voldoen aan het FSC-keurmerk, dat zekerheid geeft dat de grondstof voor het papier afkomstig is uit verantwoord beheerde bossen. Het verbruik van A4-papier in Nederland bedroeg 27,4 kilogram per fte (2009:33,7). Het papierverbruik in Nederland voor rekeningafschriften, nota's, acceptgiro's en enveloppen bedroeg in 2010 3,3 miljoen kilogram (2009: 3,2). 15 De invloed van economische crisis of herstel is dusdanig op de hoeveelheid vliegkilometers dat een reductiedoel stelling weinig zinvol is. 16 Papier- en afvalgegevens zijn deels gebaseerd op schattingen. Het cateringassortiment voor Rabobank Nederland bestond in 2010 voor 64% (2009: 53%) uit biologische producten. Voor de Rabobank Groep in Nederland (exclusief lokale Rabobanken) bedroeg de hoeveelheid restafval in 2010 49 kilogram per fte (2009:45 kilogram) en de hoeveelheid papier- en karton- afval 59 kilogram per fte (2009: 68 kilogram). 78 Jaarverslag 2010 Rabobank Groep

Jaarverslagen Rabobank | 2010 | | pagina 79