raamwerk voor bedrijven dat Ruggie heeft opgesteld. Eind 2010 was het geactualiseerde mensenrechtenbeleid in concept klaar voor interne en externe consultatie. Externe consultatie vond plaats bij Amnesty International. Het beleid sluit nu aan op het internationale kader voor mensenrechten in het bedrijfsleven en zal in 2011 met groepsonderdelen en enkele relevante stakeholders worden besproken. Nieuw beleid biodiversiteit en ecosysteemdiensten Voor de Rabobank Groep is het belangrijk dat klanten weten welke ecosysteemdiensten een kans of een bedrijfsrisico inhouden en welke factoren deze diensten negatief kunnen beïnvloeden, mede als gevolg van veranderingen in en afhankelijkheid van biodiversiteit en ecosysteemdiensten. Hiervoor heeft de Rabobank in het verslagjaar een nieuw conceptbeleid voor biodiversiteit en ecosysteemdiensten geformuleerd. Dit beleid is in 2010 besproken met het World Wildlife Fund en zal begin 2011 besproken worden met de groepsonderdelen en enkele andere relevante stakeholders. Ondertekening 'memorandum of understanding' met het World Wildlife Fund De Rabobank Groep ondertekende in het verslagjaar een memorandum of understanding met het World Wildlife Fund (WWF) voor een wereldwijd partnerschap gericht op het verduurzamen van productieketens teneinde biodiversiteit en natuur te beschermen. Het memorandum is in maart 2011 omgezet in een definitief contract. Dialoog met externe belanghebbenden In toenemende mate voert Robeco de dialoog met belangengroepen die de vermogens beheerder aanspreken op maatschappelijke issues. Zo sprak Robeco met de Eerlijke Bankwijzer en Amnesty International over mensenrechten in het algemeen en over arbeidsomstandig heden in de textielindustrie in het bijzonder. Tenslotte heeft Robeco een belangrijke bijdrage geleverd aan de publieke discussie over 'duurzame beloningen', door te pleiten voor een beloningsstructuur die veel belang hecht aan verantwoord ondernemen. Greenpeace en de Rabobank spraken over illegale ontbossing door een palmolieproducent die lid is van RSPO. Op basis van privacy en zorgplichtregels kon de Rabobank geen mede delingen doen of het betreffende bedrijf klant van de bank is. De Rabobank heeft als lid van het bestuur van RSPO toegezegd binnen de ronde tafel te benadrukken dat zeker bedrijven die lid zijn van de RSPO aan de gedragscode en de duurzaamheidstandaard van RSPO moeten voldoen. BankTrack stuurde de Rabobank een brief over een bedrijf dat actief is in de oliewinning uit Canadese teerzanden. De bank gaf aan dat met dat bedrijf geen klantrelatie meer bestaat en dat de bank in haar ketenbeheerbeleid over olie en gas duidelijk heeft aangegeven zich te onthouden van directe financiering van oliewinning uit teerzanden. F&E investments vroeg de Rabobank naar haar standpunt over het financieren van de productie van clustermunitie. De bank gaf aan dat haar defensiebeleid de financiering van clustermunitieproductie uitsluit. Dilemma's en ethiek Dilemma's en ethische vraagstukken in de dienstverlening kunnen binnen de Rabobank Groep worden voorgelegd aan de Commissie Ethiek. Deze groepsbrede commissie, die wordt voor gezeten door de bestuursvoorzitter en waarin het executive management van de Rabobank Groep breed vertegenwoordigd is, kan niet-bindende adviezen geven over hoe om te gaan met die dilemma's, die zogenaamde moresprudentie vormen. Elke medewerker kan het Bureau Ethiek, het secretariaat van de commissie, om advies vragen op basis van bestaande moresprudentie of kan dilemma's aandragen die nieuw zijn voor de organisatie. In het verslagjaar zijn 200 vragen door het Bureau Ethiek behandeld. De Commissie Ethiek bracht over 17 cases advies uit. Los van casuïstiek en het beleidsdossier mensenrechten is in de Commissie Ethiek van gedachten gewisseld over de onderwerpen wapenindustrie, feiten en mythes rond klimaat verandering en de implicaties voor de bank, de positie van de Rabobank ten aanzien van de Q-koorts en de bredere discussie over de intensieve veehouderij in Nederland, fiscale planning en biodiversiteit. 75 Maatschappelijke dialoog

Jaarverslagen Rabobank | 2010 | | pagina 76