Focus landen Rabobank Foundation kV Rabobank Projectenfonds In het buitenland ondersteunt Rabobank Foundation spaar-, krediet- en boerenorganisaties in rurale gebieden met een focus op microfinanciering en duurzame ketenontwikkeling. De steun vindt primair plaats met financiële instrumenten in 25 geselecteerde ontwikkelings landen, maar ook met technische assistentie die bij voorkeur ter plaatse of vanuit de Rabobank Groep wordt ingehuurd. In het verslagjaar honoreerde de Rabobank Foundation in totaal 170 buitenlandse aanvragen, voor 23,9 miljoen euro. De Rabobank Foundation maakte in het buitenland gebruik van de volgende instrumenten: handelsfinancieringen (23%), microfinan cieringen (17%), garanties en toezeggingen (15%) en donaties en technische assistentie (45%). Ten opzichte van 2009 heeft er in 2010 een sterke afname van microfinancieringen (-43%) plaatsgevonden. Met name in de regio Azië is er in het afgelopen jaar meer accent gelegd op de ondersteuning van boerencoöperaties met behulp van handelsfinancieringen en donaties en technische assistentie. De samenwerking met partnerbanken in de regio's Afrika en Azië hebben er toe geleid dat de garanties (inclusief toezeggingen) in 2010 flink zijn gestegen ten opzichte van 2009 (+342%). In 2010 heeft de Rabobank Foundation het aantal adoptieprojecten voor lokale Rabobanken uitgebouwd. Onder adoptie wordt verstaan: het verbinden van lokale Rabobanken met projecten van de Rabobank Foundation in ontwikkelingslanden. Het enthousiasme van lokale Rabobanken om een deel van de jaarlijkse donatie te reserveren voor een specifiek buiten lands project van de Rabobank Foundation is groot. In totaal zijn er eind 2010 circa 60 lokale Rabobanken betrokken bij 40 projecten in Azië, Latijns-Amerika en Afrika. Lokale Rabobanken zien de voordelen van adoptie: ze maken hun jaarlijkse donatie aan de Rabobank Foundation tastbaar en kunnen op een vernieuwende manier invulling geven aan hun MVO- en coöperatiebeleid. Europa Albanië12 Nederland Azië Cambodja Fillipijnen India Indonesië Laos Sri Lanka Vietnam Noord- en Zuid-Amerika Bolivia13 Brazilië Colombia13 Ecuador Mexico Nicaragua Paraguay12 Peru Afrika Ethiopië Ghana Ivoorkust Kenia Mali Mozambique Uganda Rwanda Senegal Tanzania Het Rabobank Projectenfonds stimuleert innovatieve, duurzame projecten in Nederland die van economisch en maatschappelijk belang zijn voor een grote groep leden. In 2010 zijn 17 aanvragen gehonoreerd, waaronder die voor een haalbaarheidsonderzoek naar het toepassen van gelijkstroom voor assimilatiebelichting in een kas, de ontwikkeling van een vernieuwende werkwijze ter realisatie van nieuwe product-marktcombinaties voor de recreatief-toeristische sector en de ontwikkeling van een Masterclass op strategisch niveau voor ondernemers in de foodretail. 12 Behoren in 2011 niet langer tot de focuslanden van Rabobank Foundation. 13 Worden in 2011 aan de focus- landenlijst van Rabobank Foundation toegevoegd. Herman Wijffels Innovatieprijs De uitverkiezing voor de Herman Wijffels Innovatieprijs wordt jaarlijks georganiseerd vanuit het Herman Wijffels Fonds met als doel innovatief en maatschappelijk verantwoord onder nemen te stimuleren. In 2010 werd de prijs voor de negende keer uitgereikt en werden 443 inzendingen beoordeeld. De eerste prijs a 50.000 euro werd gewonnen door Comé Ooms met zijn aspergesteekmachine. Dit is een machine die volledig automatisch rijpe asperges 70 Jaarverslag 2010 Rabobank Groep

Jaarverslagen Rabobank | 2010 | | pagina 71