Operationeel risico Opsplitsing Value at Risk (in miljoenen euro's) 31-dec-10 Creditspread 4,5 Valuta 0,5 Aandelen 1,3 Rente 16,5 Commodities 0,6 Diversificatie -7,4 Totaal 16,0 Naast de Value at Risk zijn ook andere risico-indicatoren van belang voor het meten van het marktrisico. Zo geeft de basispuntgevoeligheid aan hoe de waarde van posities verandert als de rentecurve, parallel, met 1 basispunt stijgt. Onderstaande tabel geeft deze posities per belangrijke valutasoort weer. Basispuntgevoeligheid (in miljoenen euro's) 31-dec-10 Euro -0,5 Amerikaanse dollar -0,2 Britse pond -0,2 Australische dollar -0,2 Japanse yen -0,1 Overig -0.2 De Rabobank hanteert de Basel ll-definitie voor operationeel risico, het risico van verliezen veroorzaakt door ontoereikende of falende interne processen, mensen en systemen of door externe gebeurtenissen. Dit is inclusief juridische en reputatierisico's, maar exclusief strategische bedrijfsrisico's. De Rabobank Groep handelt binnen de kaders van de Basel II Advanced Measurement Approach voor het meten en managen van operationele risico's. De operationele risicomanagementfunctie wordt groepsbreed aangestuurd vanuit het directoraat Group Risk Management. Dit directoraat bepaalt het beleid en de kaders voor alle groepsonderdelen. De verantwoordelijkheid voor het managen van de specifieke operationele risico's is belegd bij het senior management van de afzonderlijke onderdelen, aangezien de risico's sterk verschillen per onderdeel en de beheersen van risico's zo dicht mogelijk bij de bron dient plaats te vinden. Group Risk Management ziet er vervolgens op toe dat de kaders worden gevolgd en dat de risico's en de wijze van beheersing groepsbreed inzichtelijk zijn. Group Risk Management zorgt er daarnaast voor dat de onderdeel overstijgende risico's worden gemanaged. Het Operationeel Risk Capital Model is gebaseerd op de Loss Distribution Approach. In dit model wordt ondermeer gebruikgemaakt van interne en externe verliesdata en scenario analyses. Een bonus-malussysteem maakt deel uit van het model en wordt mede gebruikt om de onderdelen binnen de gestelde kaders te sturen. Binnen de groepsonderdelen zijn risicomanagementcommissies ingesteld die onder andere de operationele risico's, inclusief business continuïteitsrisico's en frauderisico's, van het betref fende onderdeel identificeren, managen en bewaken. Verder zijn er productgoedkeurings- commissies ingesteld voor de Rabobank Groep en op diverse niveaus binnen de Rabobank Groep. Deze commissies fungeren als een extra waarborg voor de kwaliteit van nieuw te introduceren producten en processen of wijzigingen in bestaande producten en processen. Valutarisico Valutarisico is het risico dat valutakoersveranderingen een negatieve invloed hebben op het resultaat of de waarde van het vermogen. Bij het beheersen van het valutarisico wordt onder scheid gemaakt tussen posities in de handelsboeken en in de bankenboeken. In de handels- boeken is valutarisico een onderdeel van het marktrisico dat net als andere marktrisico's wordt beheerst op basis van Value at Risk en andere limieten. In de bankenboeken is alleen sprake van translatierisico voor de niet-euro netto-investeringen in buitenlandse eenheden en voor de niet in euro genoteerde hybride vermogensinstrumenten. 67 Risicomanagement

Jaarverslagen Rabobank | 2010 | | pagina 68