A «A/V., n 11 Informeren van beleggers en kapitaalverschaffers De Rabobank hecht aan goede en transparante communicatie met institutionele beleggers en andere geld- en kapitaalverschaffers. De afdeling Investor Relations staat opgesteld om alle door beleggers gevraagde relevante informatie te verstrekken en toe te lichten. Wereldwijd worden institutionele beleggers en andere geld- en kapitaalverschaffers via presentaties geïn formeerd over de financiële gang van zaken bij de Rabobank Groep. Daarnaast informeert zij institutionele beleggers en kapitaalverschaffers via een speciaal voor deze doelgroep ingerichte website en via een elektronische nieuwsbrief over de ontwikkelingen bij de Rabobank Groep. Sinds het uitbreken van de kredietcrisis zijn de inspanningen op dit gebied vergroot, omdat beleggers meer dan ooit overtuigd willen blijven van het lage risicoprofiel van de Rabobank. Marktrisico Bij marktrisico gaat het om de waardeveranderingen van de handelsportefeuille door prijs wijzigingen in de markt die onder andere betrekking hebben op rentes, aandelen, credit- spreads, valuta's en sommige goederen. Dit risico wordt binnen de Rabobank Groep met name gelopen binnen Rabobank International en Robeco. Deze groepsonderdelen hebben dan ook een specifieke afdeling die het marktrisico dagelijks berekent en daarover rapporteert. Voor de beheersing van dit risico is een passend limietenstelsel opgezet. Op geconsolideerd niveau wordt het risico weergegeven door de Value at Risk. Op basis van één jaar historische markt ontwikkelingen geeft deze maatstaf aan wat het maximale verlies is bij een gegeven betrouw baarheidsniveau onder 'normale' marktomstandigheden. Om daarnaast de risico's onder'niet-normale'marktomstandigheden mee te wegen, worden ook de gevolgen van bepaalde extreme gebeurtenissen - event risks - berekend. Hierbij vindt analyse plaats van zowel historische scenario's als hypothetische scenario's. Ook wordt gebruik gemaakt van gevoeligheidsanalyses. De uitkomsten van deze gevoeligheidsanalyses en stress tests bleven ook in het verslagjaar binnen de daarvoor vastgestelde limiet van 150 miljoen euro. De Value at Risk bewoog zich in 2010 tussen 9 miljoen euro en 18 miljoen euro, met een gemiddelde van 14 miljoen euro. Dit betekent dat het verwachte verlies op één dag onder normale omstandigheden en met een betrouwbaarheid van 97,5% maximaal 18 miljoen euro bedroeg. Door de wijze van berekenen is de hoogte van de Value at Risk het gevolg van zowel historische marktontwikkelingen als van de ingenomen posities. De daling van de Value at Risk ten opzichte van 2009 is voor een deel het gevolg van verbeteringen in de berekenings methodieken en van veranderingen in posities, boeken en activiteiten. Value at Risk 20. in miljoenen euro's in 2010 18_ 16 A 14 u yl' W io i v 8 6 4 2 0 jan feb mrt apr mei jun jul aug sep okt nov dec De Value at Risk kan worden onderverdeeld in een aantal componenten, waarvan veran deringen in rentes en creditspreads de belangrijkste zijn. De tegengestelde posities van verschillende boeken heffen elkaar deels op wat leidt tot een diversificatievoordeel en een reductie van het totale risico. Per eind 2010 kwam de geconsolideerde Value at Risk uit op 16,0 miljoen euro. 66 Jaarverslag 2010 Rabobank Groep

Jaarverslagen Rabobank | 2010 | | pagina 67