Beheersing liquiditeitsvermogen De Rabobank Groep heeft liquiditeitsrisico altijd onderkend als een belangrijk risicotype. In lijn met de Baselse uitgangspunten is het beleid dan ook dat langlopende kredietverlening wordt gefinancierd met stabiele funding, zijnde toevertrouwde middelen van klanten en langeter- mijnfunding van de professionele markten. De beheersing van liquiditeitsrisico is gebaseerd op een drietal pijlers. De eerste pijler stelt strikte limieten aan de maximale uitgaande kas stromen binnen het wholesalebankbedrijf. Hierdoor wordt een te grote afhankelijkheid van de professionele markt voorkomen. Onder andere wordt er dagelijks gemeten en gerapporteerd welke inkomende en uitgaande kasstromen de komende twaalf maanden te verwachten zijn. Voor deze uitgaande kasstromen zijn ook, per valuta en per locatie, limieten bepaald. Om voor bereid te zijn op mogelijke crisissituaties zijn gedetailleerde noodplannen opgesteld. Via de tweede pijler wordt een omvangrijke buffer van liquide activa aangehouden. Als het nodig is, kunnen met deze activa onmiddellijk liquiditeiten worden gegenereerd door directe verkoop in de markt, gebruik in repotransacties of door belening bij centrale banken. Vooruit lopend op de verdere aanscherping van de liquiditeitseisen van de toezichthouder werd een liquiditeitsportefeuille met goede kwaliteit overheidspapier opgebouwd. Op basis van richt lijnen van de toezichthouder bedroeg de buffer van liquide activa per eind december 2010 ruim 138 miljard euro. De derde pijler is de beperking van het liquiditeitsrisico door een prudent fundingbeleid, gericht op het tegen aanvaardbare kosten voorzien in de financieringsbehoefte van de groepsonderdelen. Hierbij spelen de diversificatie van financieringsbronnen en -instrumenten en valuta's een belangrijke rol. Zo werden in 2010 obligaties in vijftien verschillende valuta's uitgegeven. Hierdoor wordt voorkomen dat de Rabobank Groep te veel afhankelijk is van één bepaalde financieringsbron. Daarnaast vervult de actieve investor-relationsfunctie een belangrijke rol. Meten liquiditeitsrisico Er zijn verschillende methoden ontwikkeld om het liquiditeitsrisico te meten en te beheersen. Zo wordt onder andere gebruikgemaakt van de kernactiva-kernpassivamethode. Het startpunt van deze analyse is de liquiditeitstypische vervalkalender van alle activa en passiva. Vervolgens wordt berekend welke activa, niet-benutte faciliteiten en passiva waarschijnlijk nog op de balans staan of komen te staan na veronderstelde en nauwkeurig gedefinieerde stress-scenario's. Hierbij worden verschillende periodes gehanteerd. De resterende activa en passiva worden gedefinieerd als kernactiva en kernpassiva. Hun onderlinge verhouding is de liquiditeitsratio. Gegeven de gekozen uiterst conservatieve wegingen wordt een ratio onder de 1,2 afdoende geacht. Ook in 2010 was dit in de gehanteerde scenario's het geval. Ook de toezichthouder geeft uitgebreide richtlijnen voor het meten en rapporteren van de liquiditeitspositie door de Rabobank Groep. Ook naar deze richtlijnen blijkt de liquiditeitspositie alleszins ruim. De aanwezige liquiditeit overschreed de eis gemiddeld met 40%. Senior unsecured funding naar valuta in 2010 Euro 47% Amerikaanse dollar 22% Britse pond 11% Australische dollar 7% Japanse yen 4% Overig 9% Rating en funding De Rabobank heeft al jaren de hoogste rating van vooraanstaande ratinginstituten als Standard Poor's en Moody's. In 2010 zijn deze ratings onveranderd gebleven. Ook bij Fitch behoort de Rabobank tot de banken met de hoogste rating. Alhoewel het een zeer enerverend jaar was op de internationale kapitaalmarkten, heeft de Rabobank Groep wederom een recordbedrag aan langetermijnfunding aangetrokken. In 2010 werd voor ruim 40 miljard euro aan langlopende obligaties uitgegeven. Via de uitgifte van innovatieve Senior Contingent Notes is 1,25 miljard euro aangetrokken en tevens werd er voor 900 miljoen aan Rabo Extra Ledenobligaties uitgegeven. Ook werd binnen het Wholesalebankbedrijf het looptijdprofiel van de kortlopende funding verlengd. Het uitstaande bedrag aan Asset Backed Commercial Paper bedroeg 14,0 (15,3) miljard euro per 31 december 2010. 65 Risicomanagement

Jaarverslagen Rabobank | 2010 | | pagina 66