Landenrisico - de specifieke voorziening die op individuele basis wordt vastgesteld voor onvolwaardige en qua omvang significante zakelijke kredieten. Deze voorziening is gelijk aan de exposure op de cliënt verminderd met de contante waarde van de toekomstige te ontvangen kasstromen. - de collectieve voorziening die wordt vastgesteld voor onvolwaardige kredieten die individueel qua omvang niet significant zijn, met name in de particuliere en kleinzakelijke sfeer. Hierbij wordt de voorziening, vastgesteld op portefeuilleniveau met behulp van Basel ll-parameters, aangepast aan de IFRS-richtlijnen. - de algemene voorziening die wordt vastgesteld voor kredieten die per balansdatum de facto wel impaired, maar nog niet als zodanig geïdentificeerd zijn (IBNR: 'Incurred But Not Reported'). Ook hier worden Basel ll-parameters, aangepast aan de IFRS-richtlijnen, gebruikt voor het vaststellen van de voorziening. De kredieten waarvoor een voorziening is getroffen worden aangemerkt als onvolwaardig. Deze bedragen per eind 2010 9.284 (9.294) miljoen euro. De voorziening voor kredietverliezen bedraagt 4.014 (4.569) miljoen euro wat neerkomt op een dekking van 43% (49%). Hierbij past de kanttekening dat de Rabobank Groep vroegtijdig voorzieningen treft. Daarbij wordt uit gegaan van het 'one obligor'-principe, wat inhoudt dat de exposure op alle met de debiteur verbonden tegenpartijen wordt meegenomen. Voorts wordt de volledige exposure op de cliënt als onvolwaardig aangemerkt, ook als voor een deel daarvan toereikende dekking aan wezig is in de vorm van zekerheden. De onvolwaardige kredieten uitgedrukt in procenten van de private kredietverlening bedragen per eind 2010 2,1% (2,3%). Onvolwaardige kredieten en voorzieningen (in miljoenen euro's) 31-dec-10 31-dec-09 Onvolwaardige kredieten Voorziening Onvolwaardige kredieten Voorziening Binnenlands retailbankbedrijf 4.462 2.261 4.305 2.030 Wholesalebankbedrijf en internationaal retailbankbedrijf 2.999 1.130 3.559 2.029 Leasing 960 464 1.066 407 Vastgoed 793 95 295 45 Overig 70 64 69 58 Rabobank Groep 9.284 4.014 9.294 4.569 Bij het landenrisico wordt een onderscheid gemaakt tussen transferrisico en collectief debiteurenrisico.Transferrisico betreft de mogelijkheid dat een buitenlandse overheid beper kingen oplegt aan het overmaken van gelden aan buitenlandse crediteuren door debiteuren in het desbetreffende land. Collectief debiteurenrisico is het risico dat een groot aantal debiteuren in een land niet aan de verplichtingen zal kunnen voldoen vanwege dezelfde oorzaak, bijvoor beeld in verband met oorlog, politieke en sociale onrust of natuurrampen, maar ook door overheidsbeleid dat er niet in slaagt macro-economische en financiële stabiliteit te realiseren. De Rabobank Groep hanteert een landenlimietensysteem ter beheersing van het transferrisico en het collectief debiteurenrisico. Relevante landen krijgen na zorgvuldig onderzoek een interne landenrisicorating, waarna transferlimieten en algemene limieten worden vastgesteld. De transferlimieten zijn ingesteld op het zogenoemde netto transferrisico dat gelijk is aan de totale uitzettingen verminderd met de uitzettingen in lokale valuta's, de verkregen garanties en andere dekkingen voor het transferrisico en een aftrek voor verlaagde weging van bepaalde producten. De limieten zijn toegewezen aan de kantoren die zelf verantwoordelijk zijn voor de dagelijkse bewaking van de uitzettingen en daarover rapporteren aan Group Risk Management. Op het niveau van de Rabobank Groep wordt per kwartaal het uitstaande landenrisico, inclusief het additionele vermogensbeslag voor transferrisico, gerapporteerd aan de Balans en Risico Management Commissie Rabobank Nederland en aan de Landenlimietencommissie. Sinds de verhoogde onrust rond de euro wordt het uitstaande landenrisico en daarbinnen het debiteurenrisico op overheden van relevante landen op maandbasis gerapporteerd. Bij de berekening van het additionele vermogensbeslag voor transferrisico wordt gebruik gemaakt 62 Jaarverslag 2010 Rabobank Groep

Jaarverslagen Rabobank | 2010 | | pagina 63