Kredietrisico Kosten kredietverliezen gekeken naar de impact op de winst- en verliesrekening, het eigen vermogen en de solvabiliteit van de bank. De resultaten van de uitgewerkte scenario's zijn vervolgens gerapporteerd aan en besproken met de raad van bestuur en de raad van commissarissen. Naast de stresstest activiteiten voor de groep zijn ook de nodige stressscenario's uitgewerkt voor (deel)portefeuilles van de bank. Prudent kredietbeleid en inbedding kredietrisicomanagement Kredietrisico is het risico dat de bank economisch verlies lijdt omdat een tegenpartij niet in staat is om contractuele of andere financiële verplichtingen uit hoofde van verkregen krediet na te komen. Krediet is iedere rechtsverhouding op grond waarvan de Rabobank in de uit oefening van het bankbedrijf een vordering heeft of kan krijgen op een debiteur door het verstrekken van enig product, behalve leningen en faciliteiten (al dan niet gecommitteerd) vallen ook garanties, accreditieven, derivaten en dergelijke onder de verzamelnaam krediet. De Rabobank Groep beschikt over een robuust raamwerk van beleid en processen om kre dietrisico's te meten, te managen en te mitigeren. Het prudente kredietacceptatiebeleid van de Rabobank Groep kenmerkt zich door een zorgvuldige beoordeling van de klant en de mogelijkheden tot terugbetaling van het ver strekte krediet. Daardoor heeft de kredietportefeuille een relatief laag risicoprofiel. Het doel van de Rabobank Groep is een langetermijnrelatie met de klant aan te gaan die zowel de klant als de Rabobank Groep tot voordeel strekt. Over de grotere kredietaanvragen wordt in commissieverband besloten. Daarbij is een structuur aangebracht op diverse niveaus, waarbij de hoogte van de financiering bepalend is voor het antwoord op de vraag welke commissie bevoegd is. Over de grootste financieringsaanvragen besluit de raad van bestuur zelf. De Rabobank Groep kent drie Krediet Beleids Commissies (KBC's): de KBC Rabobank Groep, KBC Rabobank International en de KBC Aangesloten Banken. De KBC Rabobank Groep stelt het kredietbeleid op groepsniveau vast. Binnen dit kader stellen de groepsonderdelen hun eigen kredietbeleid vast en werken dit ook nader uit. De KBC Aangesloten Banken doet dit voor het binnenlands retailbankbedrijf en de KBC Rabobank International voor het whole- salebankbedrijf en het internationaal retailbankbedrijf. In de KBC Rabobank Groep is de raad van bestuur vertegenwoordigd met drie leden. De CFO is de voorzitter. Ook bij de KBC Rabobank International en de KBC Aangesloten Banken berust het voorzitterschap bij de CFO. De KBC's zijn verder samengesteld uit vertegenwoordigers van de hoogste management niveaus van de Rabobank Groep. Een belangrijk uitgangspunt bij het acceptatiebeleid voor zakelijke kredieten is het 'ken uw klant'-principe. Dit houdt in dat alleen kredieten worden verstrekt aan bedrijfscliënten waarvan de Rabobank Groep het management integer en deskundig acht. Daarnaast is de Rabobank Groep uitstekend op de hoogte van de ontwikkelingen in de bedrijfstak waarin de klant opereert en kan ze de financiële prestaties van haar klanten goed beoordelen. Maatschappelijk verantwoord ondernemen betekent ook maatschappelijk verantwoord financieren. Daarom zijn MVO-richtlijnen vastgesteld voor gebruik in het kredietproces. in basispunten van de gemiddelde kredietportefeuille 2010 2009 Binnen land s retai l ba n kbed rijf 13 26 W holesa Ieban kbed rijf en i nternationaa I ret a j I ba nkbedrijf 64 105 Leasing 90 132 Vastgoed 36 14 Rabobank Groep 29 48 60 Jaarverslag 2010 Rabobank Groep

Jaarverslagen Rabobank | 2010 | | pagina 61