Verdeling aantal verkochte woningen in 2010 per land Nederland 54% Frankrijk 37% Duitsland 7% Overig 2% Kredietportefeuille in miljarden euro's Daarnaast geeft Rabo Vastgoedgroep haar maatschappelijke betrokkenheid vorm via de activiteiten van Fondsenbeheer Nederland. De organisatie maakt groei van fondsen mogelijk op het gebied van monumenten (Nationaal Restauratiefonds), volkshuisvesting (Stimulerings fonds Volkshuisvesting Nederland-SVn), natuur- en landschapsprojecten (Nationaal Groenfonds), industrieel erfgoed (BOEi), agrarisch erfgoed (Boerderij en Landschap) en klimaatlandschap (Stichting Klimaatlandschap Nederland). Ondanks veranderingen in groene stimulerings regelingen en onzekerheid in monumentenland is groei mogelijk gemaakt. In 2010 kreeg de Stichting Klimaatlandschap Nederland vorm bij Fondsenbeheer Nederland. De stichting wil de groene ruimte (mede) ontwikkelen met het toepassen van duurzame energiebronnen zoals wind- en biomassaenergie. Deze leveren het geld op voor het duurzame beheer en zijn ook toepasbaar voor bijvoorbeeld agrarische cultuurlandschappen of voor overgangen van bebouwde omgeving naar het landelijk gebied. Eind 2010 bedroeg het balanstotaal van de fondsen 2.815 (2.713) miljoen euro. Aantal verkochte woningen stijgt met 26% Bouwfonds Property Development realiseert woonlocaties en kleinschalige multifunctionele projecten. Eind 2010 had Bouwfonds Property Development een projectenportefeuille van ongeveer 98.000 woningen, die een solide basis vormt voor de productie in de komende tien jaar. De marktomstandigheden voor nieuwbouwwoningen in Nederland bleven ongunstig. De verkooptijden van de woningen waren lang en prijzen van de ver- kochte woningen lagen in 2010 net als in 2009 op een lager niveau dan in de jaren voor de crisis. Met name in het dure segment bleven de prijzen onder druk staan. De woningmarkt in Duitsland heeft in 2010 een sterke groei doorgemaakt en de markt voor nieuwbouwwoningen in Frankrijk bleef goed. In deze markt- omstandigheden verkocht Bouwfonds Property Development 8.982 (7.341) woningen. Daarnaast verkocht MAB Development 296 woningen als onderdeel van multifunctionele projecten. In Nederland werden in totaal 5.087 (4.101) woningen verkocht. Commercieel vastgoed: van uitbreiding naar herontwikkeling MAB Development ontwikkelt commercieel vastgoed in Europa en heeft vestigingen in Nederland, Duitsland en Frankrijk. Doordat de vraag naar nieuwe kantoren laag was en er veel leegstand was in de Nederlandse kantorenmarkt, kregen transformatie en verduurzaming van de bestaande kantorenvoorraad meer prioriteit. De marktomstandigheden in de winkelsector waren in 2010 stabiel. In de Nederlandse bedrijfsruimtemarkt was er sprake van groei, maar er bestaat tegelijkertijd nog overcapaciteit. MAB Development richtte zich op herontwikkelings kansen in sterke stedelijke gebieden in Nederland, Frankrijk en Duitsland. De productie van commercieel vastgoed kwam uit op 288 (254) miljoen euro. Eind 2010 had MAB Development 10 (11) projecten in aanbouw. Gematigde groei kredietportefeuille FGH Bank FGH Bank is gespecialiseerd in het financieren van commercieel vastgoed. Vanuit een landelijk dekkend netwerk van regiokantoren biedt dit onderdeel alle mogelijke vormen van vastgoedfinancieringen. FGH Bank richtte zich in 2010 in overwegende mate op 2006 2007 2008 2009 2010 de Nederlandse markt. Slechts in beperkte mate werden er in 2010 nieuwe leningen verstrekt. Per saldo steeg de brutokredietportefeuille met 3% tot 17,8 (17,2) miljard euro. De portefeuille bestaat voor een groot deel uit beleggingsfinancieringen. Stabiel vermogen Bouwfonds REIM In 2010 bevonden de nieuwe activiteiten van Bouwfonds REIM zich nog steeds op een laag niveau, omdat het herstel op de vastgoedmarkten niet doorzette. De hoeveelheid vermogen onder beheer nam met 3% toe tot 7,2 (7,0) miljard euro. Ook was er sprake van een toename in de aangetrokken kapitaal toezeggingen van beleggers. Vanwege deze toename en de 55 Vastgoed

Jaarverslagen Rabobank | 2010 | | pagina 56