Actief zijn met duurzaam vastgoed Alle bedrijfsonderdelen van Rabo Vastgoedgroep beogen een bijdrage te leveren aan duur zame vastgoed- en gebiedsontwikkeling. In 2010 hebben Bouwfonds Ontwikkeling en MAB Development hun werkprocessen zodanig ingericht dat ze vanaf 1 januari 2011 25% energie zuiniger zijn ten opzichte van de voorschriften van het in 2010 vigerende Bouwbesluit. FGH Bank heeft in 2010 geëvalueerd hoe een van haar producten, de duurzaamheidsfinanciering, beter afgestemd kan worden op de behoefte in de markt. Om de kredietportefeuille verder te verduurzamen, wordt de duurzaamheidsfinanciering verder in het reguliere kredietproces geïncorporeerd. FGH past ook het taxatieproces hieraan aan. Bouwfonds REIM heeft in 2010 een representatief deel van de kantoren- en woningportefeuilles doorgelicht en heeft daartoe richtlijnen vastgesteld voor de mate van duurzaamheid van het bestaande en aan te kopen vastgoed. Bouwfonds REIM kiest daarbij voor verbetering en verduurzaming van de bestaande voorraad. Voorbeelden van duurzame vastgoedprojecten Bouwfonds Ontwikkeling leverde in Frankrijk de eerste appartementen van het herontwik kelingsproject Lyon Islands op, dat volledig in de unieke landschappelijke omgeving is geïntegreerd en voldoet aan de hoogste duurzaamheidseisen (FIQE®-duurzaamheidseisen). In Duitsland werden initiatieven ontplooid om de leefbaarheid en sociale cohesie te vergroten in stedelijke gebieden (Adams-Lehmannstrasse in München). Voor dit project won Bouwfonds Immobilienentwicklung een klanttevredenheidsprijs, de Deutscher Bauherrenpreis 2010. MAB Development en OVG Projectontwikkeling ontwikkelen het multifunctionele gebouw De Rotterdam. De Rotterdam CV en Eneco ondertekenden in het verslagjaar het contract voor de levering van een integrale duurzame energieoplossing. In Frankrijk werkt MAB Development met Neinver samen aan het outletcenter Flonfleur (Normandië), dat het duurzaamheids certificaat 'NF Batiments Tertiaires - Démarche HQE' kreeg. Flonfleur ontving de Magdus Award 2010 voor 'Beste Project in Europa'. Bouwfonds REIM heeft voor een deel van de portefeuille bekeken welke duurzame investeringen nodig zijn. Dit is met de huurder en fondsparticipanten besproken. Integer ondernemen Rabo Vastgoedgroep heeft een eigen gedragscode voor medewerkers op het gebied van integriteit en gedrag, die zoveel mogelijk aansluit bij die van de Rabobank Groep. Onderdeel van deze code is ook een klokkenluiderregeling. In navolging van onze Nederlandse vestigingen hebben ook de buitenlandse vestigingen in 2010 veel aandacht besteed aan de implementatie van deze code. In 2011 vindt de verdere inbedding in de lokale organisaties plaats. Ook is in 2010 in de Nederlandse organisatie opnieuw een integriteitmeting gehouden. Hieruit bleek dat het integriteit- en complianceklimaat is verbeterd in vergelijking met 2009. Daarnaast is bij de internationale bedrijfsonderdelen ook de nodige aandacht besteed aan het geharmoniseerde nieuwe Customer Due Diligence-beleid voor de acceptatie, identificatie, verificatie, monitoring en review van relaties en transacties. Customer Due Diligence is een blijvend belangijk onder deel van de dienstverlening. Verantwoorde bedrijfsvoering Rabo Vastgoedgroep is met de vakbonden overeengekomen in de CAO 2010-2011 een aantal nieuwe arbeidsvoorwaardelijke instrumenten te introduceren, die bijdragen aan de duurzame inzetbaarheid van de medewerker. Mede door de maatschappelijke discussies rond variabele beloning, heeft de Rabo Vastgoedgroep in het verslagjaarde richtlijnen van de Code Banken en de regels van DNB/AFM, ook een start gemaakt met het herijken van haar beleid op het gebied van belonen. Maatschappelijke betrokkenheid Rabo Vastgoedgroep verbond zich in 2010 wederom voor drie jaar als hoofdsponsor van de Open Monumentendag, een van de grootste culturele evenementen in Nederland. In 2010 bezochten ongeveer 900.000 mensen de 3.000 a 4.000 opengestelde monumenten. Bouwfonds Ontwikkeling ondertekende in het verslagjaar een convenant ter ondersteuning van The Borneo Initiative. Dit initiatief bevordert duurzaam bosbeheer in Indonesië door het stimuleren van en ondersteunen bij certificering van hout volgens het FSC-keurmerk. 54 Jaarverslag 2010 Rabobank Groep

Jaarverslagen Rabobank | 2010 | | pagina 55