Schikkingen in vastgoedfraudezaak Het onderzoek naar het 'Klim-op dossier" van de FIOD-ECD vergde in 2010 opnieuw veel managementaandacht. Het onderzoek naar de vastgoedfraude is in 2010 gecontinueerd en steeds meer gericht op onderbouwing van verhaalsacties op de verdachten. Net als in 2009 heeft Rabo Vastgoedgroep in 2010 juridische maatregelen genomen tegen bij de fraudeaffaire betrokken partijen. Dit varieert van het verbreken van de samenwerking, en het bevriezen en afbouwen van de dienstverlening tot het doen van aangiftes en het leggen van beslagen op geld en goederen bij betrokken personen en vennootschappen. In het kader van Customer Due Diligence ('Ken-uw-klant') is aanvullend onderzoek verricht. De onderzoeken zijn uitgevoerd met behulp van externe forensische onderzoekers. Sinds 2007 is aan forensisch onderzoek en externe juridische ondersteuning ongeveer 25 miljoen euro besteed. In juni en december 2010 hebben bij de rechtbank regiezittingen plaatsgevonden. De inhoudelijke behandeling van de strafzaken vindt in het voorjaar van 2011 plaats. Voorafgaand aan de regiezitting in juni 2010 is, met instemming van het Openbaar Ministerie, een schikking bereikt tussen de benadeelde partijen Philips Pensioenfonds en Rabo Vastgoedgroep en een van de hoofdverdachten in het Klim-op dossier. Met een aantal andere verdachte partijen zijn ook schikkingen getroffen. Voorzichtig herstel in vastgoedmarkt Rabo Vastgoedgroep had in 2010 nog last van de effecten van de kredietcrisis. In 2009 en in 2010 was er beduidend minder vraag naar woningen, vastgoedfinancieringen en vastgoed beleggingsfondsen dan voor de economische teruggang. Er ontstonden langere doorlooptijden voor vastgoedprojecten. Bovendien moesten projecten vanuit risico-optiek voor aanvang van de activiteiten voor een groot deel zijn verhuurd of verkocht. Het was essentieel extra aandacht te blijven besteden aan bijzonder beheer binnen de financieringsportefeuille, aan het terug dringen van de onverkochte voorraad opgeleverde woningen en aan het beheer van vastgoed objecten. Halverwege 2010 waren er tekenen zichtbaar van voorzichtig herstel. Er werden met name in Frankrijk en Duitsland meer nieuwbouwwoningen verkocht dan in 2009 en ook de productie van commercieel vastgoed steeg voorzichtig, maar er zijn signalen dat het echte herstel langer gaat duren dan gedacht. Samenwerking Rabo Vastgoedgroep en Rabobank In 2010 werkten Rabo Vastgoedgroep en diverse onderdelen van de Rabobank Groep intensief samen. De regiokantoren van Bouwfonds Ontwikkeling trekken in toenemende mate samen op met Rabobank Nederland en de lokale Rabobanken, zoals bij de verkoop van nieuwbouw projecten, herontwikkeling van gebieden of acties om de lokale woningmarkt te stimuleren. Ook sloegen Bouwfonds Ontwikkeling en Rabobank Nederland de handen ineen om voor klanten met een energiezuinige woning een hogere hypotheek mogelijk te maken. Klanten die een dergelijke woning kopen, kunnen als gevolg van de lagere energiekosten en daarmee de lagere woonlasten een hogere hypotheek afsluiten bij de Rabobank. MAB Development werkt steeds vaker met de lokale Rabobanken samen bij vastgoedvraagstukken, bijvoorbeeld bij kleinschalig commercieel vastgoed en de herontwikkeling van vastgoed van hun cliënten. De samenwerking tussen FGH Bank en de lokale Rabobanken intensiveerde voor wat betreft de ondersteuning door FGH Bank bij vraagstukken omtrent vastgoedfinancieringen. FGH Bank leverde portefeuilleanalyses en adviseerde de lokale Rabobanken op het gebied van locatie- en marktonderzoeken portefeuille- en huisvestingsanalyse. Bouwfonds REIM werkt samen met Robeco Duitsland voor de verkoop en distributie van het Bouwfonds European Residential Fund. De plaatsing van dit fonds bij beleggers verloopt succesvol. Fondsenbeheer Nederland heeft in verschillende projecten samengewerkt met de Rabobank Groep op het gebied van maatschappelijk vastgoed. Maatschappelijk verantwoord ondernemen bij Rabo Vastgoedgroep Maatschappelijk verantwoord ondernemen betekent voor Rabo Vastgoedgroep: actief zijn met duurzaam vastgoed, integer ondernemen, verantwoorde bedrijfsvoeringen, maatschappelijke betrokkenheid, en dat alles binnen een financieel verantwoorde huishouding. Rabo Vastgoed groep streeft naar een toppositie in de vastgoedsector op het gebied van duurzaamheid. 53 Vastgoed

Jaarverslagen Rabobank | 2010 | | pagina 54