Implementatie verantwoord beleggen bij Rabobank Private Banking en Schretlen Co In het verslagjaar besteedden Rabobank Private Banking en Schretlen Co veel aandacht aan (maatschappelijk) verantwoord beleggen. Beleggende klanten moeten ervan op aan kunnen dat hun beleggingen voldoen aan algemeen geaccepteerde criteria voor mens, milieu en goed bestuur. Aan klanten worden geen aandelen meer geadviseerd van bedrijven die betrokken zijn bij controversiële wapens. Daarnaast zijn leveranciers van beleggingsproducten (beleggings fondsen, structured products, etc.) aangeschreven met de vraag hoe zij hun beleggingsproces hebben ingericht en hoe zij hierin rekening houden met mens, milieu en goed bestuur. Daarnaast bestaat de mogelijkheid om op maat een verantwoorde portefeuille samen te stellen op basis van eigen criteria. Verantwoord beleggen bij Robeco Robeco staat voor verantwoord beleggen. In 1999 was Robeco de eerste grote Nederlandse vermogensbeheerder die een duurzaam aandelenfonds introduceerde. Robeco beschouwt de integratie van factoren op het gebied van milieu, maatschappij en goed ondernemingsbestuur in het analyse- en beslisproces voor de beleggingen als een van de belangrijkste elementen van verantwoord beleggen. Sinds 2010 is Robeco zich nog meer gaan richten op het uitbouwen van zijn leidende positie op dit gebied. Dit wordt vooral bereikt door het opnemen van factoren op het gebied van milieu, maatschappij en ondernemingsbestuur in de beleggingsprocessen, door in toenemende mate zowel actieve dialogen aan te gaan als te stemmen op aandeel houdersvergaderingen, en door de fondsen van Robeco en een aantal fondsen van derden te classificeren naar de mate waarin zij verantwoord beleggen. Daarnaast hanteert Robeco sinds 1 februari 2010 een uitsluitingsbeleid gericht op bedrijven die betrokken zijn bij de productie van of handel in controversiële wapens, zoals clustermunitie en antipersoonsmijnen. Beheerd vermogen naar instrumenten van verantwoord beleggen (in miljarden euro's) 2010 Beheerd vermogen Robeco Groep 150 Vermogen in duurzame themafondsen 4 Vermogen waarvoor integratie ESG-factoren wordt toegepast 60 Beheerd vermogen waarvoor dialoog met ondernemingen wordt gevoerd7 44 Beheerd vermogen waarvoor wordt gestemd8 26 Beheerd vermogen waarop het uitsluitingsbeleid kan worden toegepast9 90 7 In 2010 werden er in totaal 365 (188) dialogen gevoerd. Robeco heeft in de afgelopen jaren het aantal dialogen vergroot en onderscheidt daarin 21 thema's. 8 In 2010 heeft Robeco in 2.188 aandeelhoudersvergaderingen gestemd. 9 Beheerd vermogen waarvoor het uitsluitingsbeleid kan worden toegepast bedraagt ongeveer 60% van het totale beheerd vermogen van de Robeco Groep (met uitzondering van Roparco en fondsen van derden). 'Enhanced engagement' voor actief eigenaarschap Aan het eind van 2009 kondigde Robeco aan dat het de strategieën voor het actieve eigenaar schap wilde uitbreiden met 'enhanced engagement'. 'Enhanced engagement' betekent dat Robeco een actieve dialoog aangaat met ondernemingen die in strijd handelen met de principes van het UN Global Compact, en dat Robeco de mogelijkheid heeft dergelijke bedrijven uit te sluiten van de beleggingsportefeuilles als de dialoog niet het gewenste resultaat oplevert. Enhanced engagement is een formeel onderdeel van Robeco's uitsluitings beleid. Met 21 bedrijven is een dialoog gestart en in 2011 zullen er meer volgen. De opkomende markten zijn sinds 2010 opgenomen in het overkoepelende engagement programma van Robeco, dus de engagementthema's strekken zich uit over ondernemingen in zowel volwassen als opkomende markten. Verder richt Robeco zich op specifieke thema's speciaal voor de opkomende markten, zoals duurzaamheidsrapportages door ondernemingen in Zuid-Korea, Zuid-Afrika en Brazilië. In 2010 is Robeco begonnen met engagementactiviteiten voor beleggingen in vastrentende waarden.Tegen het einde van 2010 had ongeveer 30% van alle engagementactiviteiten betrekking op de creditportefeuilles van Robeco en zijn klanten. Robeco heeft samen met Sustainalytics, een onafhankelijke researchinstelling, een classifi catiesysteem ontwikkeld voor beleggingsfondsen. Deze classificatie verschaft inzicht in de mate waarin een beleggingsfonds verantwoord belegt. De resultaten van de classificatie zijn te vinden op de website van Robeco, www.robeco.nl. 44 Jaarverslag 2010 Rabobank Groep

Jaarverslagen Rabobank | 2010 | | pagina 45