Bericht van de voorzitter Het jaar 2010 werd gekenmerkt door broos economisch herstel. Na de diepe recessie van 2009 groeide in 2010 de Nederlandse economie weer, zij het bescheiden. Veel van onze zakelijke klanten wisten hun financiële positie te herstellen, maar voor laatcyclische sectoren als de bouw en de sector voor duurzame consumentengoederen gold dit helaas nog niet. De opleving van de economie werd ook afgeremd door het afwachtende koopgedrag van de Nederlandse consument. Het lichte economische herstel en de verbeterde omzet bij veel van onze zakelijke klanten weerspiegelen zich in de ontwikkeling van de waardever anderingen. De Rabobank hoefde aanmerkelijk minder toe te voegen aan haar waardeveranderingen. De lokale Rabobanken presteerden prima en ook Rabobank International leverde een stevige bijdrage aan het resultaat, evenals veel van onze dochters. Deze resultaten, gecombineerd met marge verbetering en scherpe sturing op kosten maakten van 2010 een mooi financieel jaar voor de Rabobank. De nettowinst steeg met 26% tot 2.772 miljoen euro. De winst hebben we grotendeels aangewend om ons ver mogen te versterken, zodat we de continuïteit van onze dienstverlening kunnen blijven garanderen. De Rabobank besteedt veel aandacht aan zorg voor de klant, betrouwbare en verantwoorde dienstverlening, eenvoudiger en transparanter producten, aanwezigheid dicht bij de klant en het opbouwen van vertrouwen in de klantrelatie. 2010 stond in het teken van het verder uit werken van deze aspecten van verantwoord bankieren in de kernactiviteiten. In de particuliere dienstverlening werd extra aandacht besteed aan het transparanter maken van producten, het voorkomen van financiële problemen bij klanten en het leveren van diensten aan kwets bare groepen. Verder stelde de Rabobank beleid vast voor verantwoorde kredietverlening, waarmee we bijdragen aan het verduurzamen van diverse sectoren. Naar aanleiding van de financiële crisis die medio 2007 ontstond, is er een diepgaand maatschappelijk debat op gang gekomen over het functioneren van financiële instellingen. Inmiddels zijn daar de nodige lessen uit getrokken. Het is nu zaak ook publiekelijk aan te tonen dat deze inzichten tot de nodige veranderingen binnen de sector hebben geleid, zodat de reputatie van het bankwezen weer kan verbeteren. Om die reden zijn de bepalingen van de Code Banken opgesteld, die beogen bij te dragen aan een beter en transparanter functionerend bankwezen. De Rabobank staat vierkant achter de Code Banken en heeft deze in 2010 met veel energie geïmplementeerd. Het economische herstel dat in 2010 is ingezet, vlakt naar verwachting in de loop van 2011 wat af. De vertraging van de economische groei heeft een aantal redenen. Het wereldwijde herstel boet aan kracht in. Ons land met zijn open economie ondervindt hier meteen de gevolgen van. Daarnaast gaat de Nederlandse overheid de komende jaren fors bezuinigen en blijven er onzekerheden, bijvoorbeeld over de werkgelegenheid, koopkracht, huizenprijzen en pensioenen, die het consumentenvertrouwen en daarmee de particuliere consumptie ook in 2011 parten zullen spelen. 2 Jaarverslag 2010 Rabobank Groep

Jaarverslagen Rabobank | 2010 | | pagina 3