Implementatie duurzaamheid bij Rabobank International In het verslagjaar is duurzaamheid verder geïntegreerd in de kernactiviteiten van de verschil lende entiteiten van Rabobank International. Zo is het waardeketenbeleid opgenomen in het interne klantbeoordelingssysteem GAIA, wat verplicht is voor alle corporate kredietverlening in het wholesalebankbedrijf. Sinds de uitrol van GAIA is 65% van alle corporate wholesale- klanten beoordeeld. Daarnaast wordt GAIA ook toegepast op de retail klanten van Australië, Brazilië en het grootbedrijf, waarmee het totaal aantal beoordeelde klanten op circa 5.500 uitkomt. GAIA stelt relatiemanagers beter in staat risico's en kansen van klanten met betrekking tot verantwoord handelen te beoordelen. Steekproefgewijs worden deze beoordelingen die elk jaar worden geactualiseerd, gereviewd. Hoewel de kwaliteit verbetert is het voor de verdere interne implementatie van het waardeketenbeleid van cruciaal belang dat het bewustzijn van risico's en kansen bij de relatiemanagers wordt vergroot én dat de noodzaak van de dialoog met klanten wordt benadrukt. Engagement in de praktijk De Rabobank kiest in haar dialoog met klanten voor engagement: samen met de klant spreken over de risico's en kansen van de bedrijfsactiviteiten, ook op het gebied van duurzaamheid. Deze dialoog wordt vaak ingegeven door de uitkomst van het klantbeoordelingssysteem, berichten in de media of via direct contact. Vanuit risico-oogpunt hebben de gesprekken tot doel om beter te begrijpen hoe klanten omgaan met duurzaamheidsvraagstukken. Daarnaast werkt Rabobank International vaak samen met klanten ter verduurzaming van hun waarde ketens. Dit leidde in het verslagjaar onder andere tot de ondersteuning van diverse projecten met klanten door de Rabobank Foundation en Rabo Development. Een aantal projecten richten zich bijvoorbeeld op het verbeteren van het inkomen van cacaoboeren, door de kwaliteit van de cacaobonen te verhogen, de productiviteit te verhogen en de kosten te verlagen. Het trainen van de boeren, certificering en coöperatieontwikkeling vormen onderdeel van de gesteunde projecten. Rabobank International is daarnaast actief in multistakeholderinitiatieven ter verduurzaming van verschillende gewassen. Hierover is meer te vinden in het hoofdstuk Maatschappelijke Dialoog. In mei 2010 was Rabobank International gastheer van de World Cocoa Foundation Parternship Meeting. Aan deze tweedaagse bijeenkomst in Utrecht namen meer dan 200 ver tegenwoordigers deel van onder andere cacao- en chocoladeverwerkers, cacaoproducerende landen en NGO's. Sustainable Agri Guarantee Fund (Rabo Agri Fund) Het Rabo Agri Fund verstrekt kredietgaranties aan lokale banken als zekerheid voor leningen aan coöperaties en kleinere producenten van commodities in de sector food- en agribusiness die nog niet in aanmerking komen voor een financiering op commerciële voorwaarden. Het fonds werkt samen met Rabobank Foundation en Rabo Development aan het bieden van toegang tot kredietverlening in opkomende economieën in Latijns-Amerika, Afrika en Azië. In het verslagjaar versterkte het fonds zijn positie in Afrika, met een eerste kredietgarantie in Tanzania, gebruikt voor de financiering van organische katoen aan een van de grootste handelaren in organische katoen, Biosustain. Het fonds deelde het risico voor de garantie met de National Microfinance Bank, een van de partnerbanken van Rabo Development. Verder is het fonds gevraagd door het Common Fund of Commodities, partner van Rabobank Foundation en Rabo Development en onderdeel van de Verenigde Naties, om als fondsmanager te fungeren in een mede op verduurzaming gericht koffieproject in Ethiopië en Rwanda, in samenwerking met Rabo Development. Het op drie continenten aanwezige fonds diversificeert zich door niet alleen garanties aan te bieden voor de meer traditionele commodities zoals koffie, cacao en katoen, maar ook voor andere producten zoals sesam, artisjokken, chili's en pepers. Eind 2010 had het fonds voor circa 7,8 (5) miljoen euro aan garanties afgegeven en bedroeg de portefeuille ruim 2,3 miljoen euro. Rabobank financiert duurzame energie Renewable Energy and Infrastructure Finance (REIF) is Rabobank International's projectfinance- afdeling, die projecten financiert die bewezen technologie toepassen in de sector duurzame energie en infrastructuur. Deze leningen hebben in beginsel een omvang van minimaal 25 miljoen euro. De focus ligt op windenergie, zonne-energie en biomassatoepassingen in OESO-landen en, met ingang van het verslagjaar, in India en China. 37 Wholesalebankbedrijf en internationaal retailbankbedrijf

Jaarverslagen Rabobank | 2010 | | pagina 38