Partnerbanken bedienen miljoenen klanten Bank Land Belang (in Kantoren Medewerkers Klanten (x 1.000) National Microfinance Bank Tanzania 35 138 2.613 1.421 United Rural Cooperative Bank of Hangzhou China 9 137 1.652 1.573 Zambia National Commercial Bank Zambia 46 58 1.345 473 Banco Terra Mozambique 31 9 136 16 Banco Regional Paraguay 40 33 676 61 Banque Populair du Rwanda Rwanda 35 191 1.714 1.284 Totaal 566 8.136 4.829 Om de toegang tot financiële diensten te vergroten zijn nieuwe concepten van kantoorloos bankieren essentieel gebleken voor onze partnerbanken. Door gebruik te maken van de kennis van de Rabobank op het gebied van geld- en betaalautomaten, mobiele servicepunten en mobiel bankieren was het voor de partnerbanken mogelijk nieuwe klantgroepen te bereiken. Indrukwekkend op dit gebied is de ontwikkeling van mobiel bankieren, gelanceerd door onze partners in Zambia, Tanzania en recentelijk in Rwanda met ondersteuning van de Rabobank. Dit nieuwe bankkanaal stelt klanten in staat om toegang te krijgen tot hun bankrekeningen en overboekingen te doen met behulp van hun mobiele telefoon. Meer dan 800.000 klanten van deze banken maken actief gebruik van dit kanaal. Verduurzaming waardeketens bij Rabo Development Rabo Development was in 2010 actief betrokken bij de verduurzaming van de waardeketens in de food- en agrisector. In nauwe samenwerking met onze partnerbank BPR, Rabobank Foundation en private partijen zijn projecten gestart in de thee- en rijstsector in Rwanda. Het doel hiervan was het professionaliseren van de coöperatieve organisaties, die een essentieel onderdeel uitmaken binnen de waardeketenbenadering. Uiteindelijk moet dit resulteren in efficiëntere waardeketens en een hoger inkomen voor de boeren. In Zambia ondersteunt Rabo Development de ontwikkeling van een nieuw cluster van kansrijke boeren. Het 'Emergent Farmer Program' is een samenwerking tussen Rabo Development, Rabobank Foundation, Zanaco, IFC en the Zambia National Farmers Union en biedt ondersteuning aan de transfor matie van deze groep boeren, die voorheen geen toegang hadden tot financiële middelen, tot commerciële boeren. Om dit te bereiken wordt technische assistentie verleend door diverse private partijen, terwijl de kredieten worden verstrekt door Zanaco. Een pilotproject toonde aan dat door een combinatie van technische assistentie en financiering, de marges op mais meer dan 100% stegen. In de komende vijfjaar is het doel om de huidige groep van circa 500 commerciële boeren te verdubbelen. Daarnaast is Rabo Development betrokken bij het opzetten van waardeketenprojecten met belangrijke cacaohandelaren in West-Afrika. Nieuwe partnerbank Sicredi en extra investeringen in URCB Nadat in 2009 een Memorandum of Understanding werd getekend, heeft Rabo Development in 2010 een 30%-aandeel verworven in Banco Cooperativo Sicredi S.A., de centrale organisatie van een systeem met 128 Braziliaanse kredietcoöperaties. Dit belang moet nog worden goedgekeurd door de Braziliaanse Centrale Bank. Rabo Development gaat Sicredi actief ondersteunen in het verder moderniseren van haar coöperatieve structuur en helpen haar productenpalet te verbreden. Daarnaast heeft de Rabobank additioneel kapitaal geïnvesteerd in de Chinese bank United Rural Cooperative Bank of Hangzhou. Deze kapitaalsinvestering is bedoeld om de transformatie van URCB naar een rurale coöperatieve commerciële bankte voltooien. Naast bijdragen aan de ontwikkeling van partnerbanken, levert Rabo Development ook ondersteuning aan enkele andere financiële instellingen, waaronder de Principal Bank for Development and Agricultural Credit in Egypte, First Merchant Bank in Malawi, Agrobank in Maleisië en het People's Credit Fund netwerk in Vietnam. In 2010 werd voor ongeveer 100 manmaanden aan bancaire specialisten uitgezonden naar het buitenland. Eind 2010 werkten 19 managers en langetermijnconsultants voor Rabo Development in het buitenland. 36 Jaarverslag 2010 Rabobank Groep

Jaarverslagen Rabobank | 2010 | | pagina 37