Herstel zichtbaar op private-equitymarkt gebied van trade finance, lease, rural banking en risicomanagement. De zichtbare aanwezig heid in China past goed in de ambitie om wereldwijd een leidende food- en agribank te zijn. De aangegane overeenkomst tussen beide partijen voorziet in een raamwerk van bilaterale samenwerking, dat als basis dient voor gedetailleerde samenwerkingsovereenkomsten. Het belang in de Indiase Yes Bank is in 2010 teruggebracht tot onder de vijf procent, wat noodzakelijk is om een eigen food- en agri-entiteit te mogen vestigen in India. Het vestigen van een eigen food- en agri-entiteit aldaar past in de ambitie om internationaal een leidende food- en agribank te zijn. Internationaal retailbankbedrijf Het internationale retailbankbedrijf richt zich op het aanbieden van financiële oplossingen aan food- en agriklanten op de zakelijke markt en aan particulieren in diverse landen wereldwijd. Het rurale bankbedrijf in Australië, Nieuw-Zeeland, de Verenigde Staten (behoudens Californië), Brazilië en Chili legt de focus exclusief op food- en agriklanten. Bij het retailbankbedrijf in Californië, Polen, Ierland en Indonesië ligt de nadruk daarnaast op particulieren en het midden- en kleinbedrijf. In 2010 werden in Californië de Napa Community Bank overgenomen evenals bepaalde activa en passiva van Butte Community Bank en de Pacific State Bank. Hiermee is het internationale retailbanknetwerk uitgebreid en is de positie van de Rabobank als food- en agribank verder verstevigd. Californië wordt door de Rabobank gezien als een agrarische groeimarkt. Ze is hier sinds 2002 aanwezig en heeft inmiddels ongeveer 120 vestigingen in deze staat. Ook is de Rabobank grootaandeelhouder in Bank BGZ, een Poolse bank geworteld in de food- en agrisector. In 2010 zijn 61 nieuwe kantoren geopend, hoofdzakelijk in de landelijke gebieden. Dit brengt het totaal op 348 kantoren. In 2010 is een overeenkomst getekend tussen de Rabobank, de Poolse staat en Bank BGZ omtrent het nastreven van een beursnotering in 2011. De investeringstak van de Rabobank, Rabo Private Equity, investeert via gespecialiseerde labels in het eigen vermogen van ondernemingen op basis van haar sectorkennis. Rabo Capital richt zich op investeringen in meerderheidsbelangen in middelgrote Nederlandse ondernemingen. Rabo Ventures legt de focus op jonge cleantechondernemingen in Europa en Noord-Amerika. Het Dutch Greentech Fund investeert in kansrijke Nederlandse technostarters met innovatieve technologieën of processen die de keten van grondstof tot eindproduct verduurzamen. Daarbij richt het fonds zich op landbouw, voedselproductie, water, lucht en bio-energie. Het fonds hanteert strenge duurzaamheidscriteria. Rabo Participaties helpt door middel van kapitaalinjecties de groeiambities van lokale Rabobankklanten te realiseren en Phoenix Recovery Capital investeert in Rabobankklanten die in moeilijke omstandigheden verkeren. In 2010 was herstel zichtbaar op de private-equitymarkt, wat zich uitte in een toename van de activiteiten. De uitdaging voor de Rabobank lag in het vinden van de juiste, bij de strategie van de Rabobank passende partijen om in te investeren. In 2010 heeft Rabo Capital bijvoorbeeld een meerderheidsbelang verworven in Maïtre André, een producent van kant-en-klaar- maaltijden voor de Nederlandse retailmarkt. Rabo Participaties heeft een minderheidsbelang verworven in de hotelketen Fletcher. De Rabobank biedt niet alleen private-equityoplossingen maar investeert ook indirect via investeringen in verschillende onafhankelijke fondsen wereld wijd. Landen waarin Rabo Private Equity actief is met fondsinvesteringen zijn Nederland, Engeland, de Verenigde Staten, Polen, Zwitserland en India. Rabo Development ondersteunt banken in ontwikkelingslanden Rabo Development helpt bestaande banken met een rurale oriëntatie in ontwikkelingslanden in hun transformatie naar een professionele, moderne financiële instelling. Op deze manier slaagt de Rabobank er in miljoenen klanten in andere delen van de wereld toegang te verlenen tot passende financiële dienstverlening, conform haar oorspronkelijke missie in Nederland. Omdat een minderheidsbelang wordt genomen, blijft het grootste belang in lokaal bezit. Met behoud van autonomie profiteren deze banken van het kapitaal, de expertise, de producten, het netwerk en de managementcapaciteiten van de Rabobank. Daarvoor gebruikt Rabo Development de kennis en ervaring van Rabobankmedewerkers uit alle geledingen van de organisatie. Experts op het gebied van onder meer kredietmanagement, risico management, productontwikkeling, distributie, ICT en HR verlenen voortdurend assistentie aan onze partnerbanken. 35 Wholesalebankbedrijf en internationaal retailbankbedrijf

Jaarverslagen Rabobank | 2010 | | pagina 36