Vooruitblik binnenlands retailbankbedrijf Bedrijfslasten dalen met 2% producten vertoonden de provisiebaten een lichte stijging van 5% tot 1.321 (1.261) miljoen euro. De assurantieprovisies bij de lokale Rabobanken bedroegen 329 (353) miljoen euro. De provisies uit schadeverzekeringen kwamen uit op 313 (323) miljoen euro en de provisies uit levensverzekeringen op 16 (30) miljoen euro. De overige resultaten bestonden vooral uit dividendopbrengsten van Rabobank Nederland en kwamen uit op 294 (505) miljoen euro. De totale bedrijfslasten van het binnenlands retailbankbedrijf daalden in 2010 met 2% tot 3.833 (3.898) miljoen euro. De kosten voor extern personeel en de inzet van personeel daalden. De personele bezetting nam met 4% af tot 27.322 (28.529) fte. Per saldo daalden de personeelskosten als gevolg van deze ontwikkelingen met 2% tot 2.161 (2.196) miljoen euro. Met 1.553 (1.569) miljoen euro bleven de andere beheerskosten nagenoeg op hetzelfde niveau als in 2009. In 2010 werd minder afgeschreven op onroerend goed en apparatuur. De afschrijvingskosten daalden als gevolg hiervan met 11% tot 119 (133) miljoen euro. Waardeveranderingen bedragen 13 basispunten Het economische herstel van 2010 is terug te zien in de ontwikkeling van de waardeverande ringen bij het binnenlands retailbankbedrijf, deze daalden ten opzichte van 2009. Dit geldt echter nog niet voor alle sectoren. De bouwsector bijvoorbeeld is laatcyclisch en heeft nog altijd last van de recessie. Als gevolg van het lage consumentenvertrouwen konden ook de sectoren gericht op duurzame consumentenproducten nog niet profiteren van het aantrekken van de economie. De waardeveranderingen daalden met 50% tot 358 (721) miljoen euro. De waardeveranderingen bedragen 13 (26) basispunten van de gemiddelde kredietportefeuille en bewegen hiermee naar het langjarig gemiddelde van 11 basispunten. De totale krediet portefeuille bestaat voor 69% uit woninghypotheken. De waardeveranderingen op woning hypotheken zijn laag en bedroegen 4 basispunten. Vermogenseis en RAROC Bij de berekening van de vermogenseis worden de risico's van uitzettingen aan particulieren en bedrijven ingeschat op basis van interne rating- en risicomodellen. Daarbij wordt onder meer rekening gehouden met verkregen zekerheden. In 2010 is er sprake van een groei van de kredietverlening gecombineerd met een verbetering van de klantratings met als gevolg dat de vermogenseis voor het binnenlands retailbankbedrijf stabiel is gebleven op 6,7 (6,7) miljard euro. Het economie capital, de interne vermogenseis, kwam uit op 8,1 (7,6) miljard euro. De Risk Adjusted Return On Capital (RAROC) steeg met 8,6 procentpunt tot 23,8% (15,2%) als gevolg van een verbetering van de winst. De wereldhandel trekt de Nederlandse economie uit het dal, maar de groei is nog traag. Voor 2011 wordt zelfs verwacht dat de groei weer afzwakt. Bovendien zal door de overheids bezuinigingen de koopkracht van de consumenten per saldo nauwelijks toenemen, waarbij de ontwikkeling voor de periode na 2011 onzeker is. Hierdoor zullen de consumentenbestedingen amper toenemen en zal ook de investeringsgroei bij bedrijven beperkt zijn. Voor 2011 wordt daarom slechts een beperkte groei van de kredietverlening verwacht. Naar verwachting stabi liseren de prijzen op de woningmarkt, maar blijven regionale verschillen groot. Voor de food- en agrisector wordt meer volatiliteit in de prijzen van agrarische grondstoffen voorzien, maar de vooruitzichten zijn goed door de gestage groei van de wereldbevolking en de groei van de levensstandaard in landen als India en China. De relatief beperkte groei van het activiteiten niveau legt een druk op de groei van de baten. Dat noopt het binnenlands retailbankbedrijf tot verdere sturing op kosten. De geïntensiveerde samenwerkingsovereenkomst tussen de Rabobank en Eureko heeft tot gevolg dat de processen van beide bedrijven verder worden geïntegreerd. Ook vanuit Interpolis worden vernieuwende en toegankelijke producten en diensten voor de klant ontwikkeld. Zo wordt na het succes van de Interpolis ZekerVanJeZaak Polis voor bedrijven met een omzet tot 1 miljoen euro onderzocht op welke manier ook grotere bedrijven met één producttoepassing bediend kunnen worden. 32 Jaarverslag 2010 Rabobank Groep

Jaarverslagen Rabobank | 2010 | | pagina 33