het klanttevredenheidsonderzoek van zakenblad Incompany scoorde de Rabobank goed, zo scoorde ze in het deelgebied Business Finance het hoogst en staat ze in het deelgebied Corporate Finance sinds 2003 onafgebroken in de top drie. Succesvolle nieuwe Rabobankproducten Money View is een onafhankelijk onderzoeksbureau voor banken, verzekeraars en adviseurs. In onderzoek van Money View naar spaarhypotheken kreeg de RaboOpbouwHypotheek de hoogste kwalificatie voor prijs en flexibiliteit. Ook de SpaarGerusthypotheek van Obvion werd beoordeeld met vijf sterren voor wat betreft flexibiliteit. Bankspaarproducten zoals de Rabo OpbouwHypotheek en de SpaarGerusthypotheek worden door de consument steeds vaker gekozen om vermogen op te bouwen. In 2010 is het Rabo Stimuleringskapitaal geïntroduceerd, bedoeld voor kleine en middel grote (landbouw)bedrijven. Het Rabo Stimuleringskapitaal is een achtergestelde lening voor klanten met een behoefte aan langetermijn vermogensversterking. Door het achtergestelde karakter van de lening wordt het aansprakelijk vermogen van de onderneming versterkt. Omdat de ondernemer de eerste vijfjaar niet hoeft af te lossen op de lening, stelt deze lening bedrijven in staat voluit te ondernemen. Obvion hypotheekbedrijf van het jaar Tijdens de tweede editie van de Nederlandse Verzekeringsawards is Obvion uitgeroepen tot hypotheekbedrijf van het jaar. Het uitgereikte Gouden Schild is een bevestiging van de helderheid en kwaliteit van de financiële producten van Obvion en een erkenning voor de jarenlange inzet op kwaliteit en service voor klanten. Rabobank; een bank voor de agrarische sector De Rabobank heeft een unieke verbinding met de agrarische sector en treedt voor de sector op als financier, sparringpartner en kenniscentrum. De Rabobank ervaart de agrarische sector als innovatief en ziet goede kansen voor verdere verduurzaming. De sector lijkt zich na enkele moeilijke jaren weer langzaam te herstellen. Voor enkele sectoren was 2010 echter nog een moeilijk jaar. Veel geitenhouders zaten met lege stallen door ruimingen als gevolg van Q-koorts. De geitenhouders maakten in 2010 plannen om het bedrijf terug op te bouwen. De Rabobank stond ze daarbij met advies en kennis terzijde en lichtte ondernemers in over de bedrijfseconomische vooruitzichten van de geitenhouderij. De glastuinbouw raakte in 2008 en 2009 als gevolg van de economische crisis en noodzakelijke schaalvergrotingen in een zorgelijke situatie. In 2010 zijn de prijzen weer enigszins hersteld. Verder woedde in 2010 de maatschappelijke discussie over schaalvergroting in de intensieve veehouderij en over de ecologische hoofdstructuur ter behoud en versterking van de biodiversiteit in Nederland. Rabobank zette zich in voor het agenderen van dit soort vraagstukken in relevante netwerken. Voor de Duisenberg lezing 2010 werd het rapport 'Sustainability and security of the global food supply chain' gepresenteerd. Dit rapport gaat in op de uitdaging van het versterken van de duurzaamheid van de wereldvoedselketen. Food- en agribusiness en waardeketenbeleid bij Rabobank De Rabobank gaf verder vorm aan de implementatie van de Food- Agribusiness Principles en het waardeketenbeleid in het financieringsproces, onder andere door workshops 'Financieren in Balans' te geven aan betrokkenen in het financieringsproces, zoals accountmanagers, risico managers en kredietcommissies. Hierin kwam het praktisch afwegen van commerciële en maatschappelijke aspecten aan de orde om tot verantwoorde financieringsbeslissingen te komen. Via branchecontactdagen werden sectorspecialisten voorzien van informatie over specifieke maatschappelijke risico's in hun sectoren. Visie en strategie in de food- en agribusiness De Rabobank investeert voor haar klanten in visie- en kennisontwikkeling op het gebied van food- en agribusiness. Zo voerde de Rabobank een studie uit naar de akkerbouwagenda van 2020 in opdracht van het productschap Akkerbouw en bracht ze rapporten uit waarin ze haar visie geeft op de toekomstontwikkelingen in onder meer de boomkwekerij, de bloembollen teelt, glasgroenteteelt en de snijbloemensector. Voor deze laatste twee introduceerde de Rabobank online-seminars, ondernemers konden vanachter hun computer deelnemen aan dit initiatief. 27 Binnenlands retail bankbed rijf

Jaarverslagen Rabobank | 2010 | | pagina 28