30M llll 0 llll llll llll De Rabobank streeft naar gezonde balansverhoudingen, wat wil zeggen dat een belangrijk deel van de kredietgroei wordt gefinancierd met spaargeld. De Rabobank wil haar klanten nog beter helpen bij het realiseren van hun ambities. Hiervoor is het interne programma Rabobank 2010 opgezet. Verder wil de Rabobank Groep haar positie als leidende internationale food- en agribank uitbouwen. De Rabobank Groep heeft een minderheidsbelang in verzekeraar Eureko. Eureko heeft in Nederland een leidende positie in alle verzekeringsmarkten en opereert onder diverse labels. Als primaire leverancier van de Rabobank biedt Interpolis, een dochter van Eureko, het gehele palet aan verzekeringsproducten en -diensten voor de particuliere massamarkt en het midden- en kleinbedrijf. De nauwe samenwerking tussen de lokale Rabobanken en Interpolis ondersteunt het financiële marktleiderschap in Nederland. De lokale Rabobanken vormen in Nederland de grootste verzekeringsintermediair. Gematigd economisch herstel Het jaar 2010 werd gekenmerkt door gematigd economisch herstel. Het producentenver- trouwen herstelde deels, maar het consumentenvertrouwen bleef laag. Voor onze klanten zijn de gevolgen per sector verschillend. Sommige sectoren, zoals de industriële sector en de groothandel, konden profiteren van de groei van de wereldhandel. Andere sectoren, zoals de bouwsector en de duurzame consumentengoederensector, hadden nog steeds last van de financiële crisis. De consument was afwachtend met de aankoop van luxegoederen en veel producenten kampten met overcapaciteit. Het gevolg hiervan was een lage investerings behoefte bij bedrijven. De Rabobank bleef lang achter haar klanten staan. Het gebruik van bijzondere, door de overheid geïntroduceerde kredietinstrumenten bood extra mogelijkheden. De Rabobank verstrekte van alle banken de meeste financieringen in het kader van het Besluit Borgstelling MKB Kredieten. Ook leningen met een Garantie Ondernemingsfinancieringfaciliteit werden verstrekt. Het gaat hierbij om leningen aan rendabele ondernemingen met als doel de economie te stimuleren. Verder kunnen meer ondernemingen, mits ze lid zijn van de Rabobank, een beroep doen op de Stichting Garantiefonds Rabobanken. Positie Rabobank in bedrijven- en hypotheekmarkt vrijwel stabiel Marktaandelen in 100 2006 2007 2008 2009 2010 5 Het marktaandeel wordt in 2010 berekend op een manier die beter aansluit bij de definities van DNB; het vergelijkende cijfer is hiervoor aangepast. 90 80 70 60 50 40 10 Hypotheken Sparen Handel, industrie en dienstverlening Food en agri De Rabobank Groep heeft in diverse deelmarkten in Nederland een leidende positie, te weten de hypotheekmarkt, de spaarmarkt, de markt voor de handel, industrie en dienstverlening en de agrarische sector. De omvang van de hypotheekmarkt nam iets toe in 2010, na een sterke daling in 2009. De Rabobank heeft haar positie in deze markt nagenoeg weten te behouden. Het marktaandeel hypotheken van de Rabobank Groep daalde licht tot 29,3% (29,9%). Onderliggend kenden de lokale Rabobanken een geringe daling van het marktaandeel met 0,4 procentpunt naar 25,7%, Obvion kende een daling van 0,2 procentpunt naar 3,6%. De Nederlandse spaarmarkt is in 2010 met 2% in omvang gegroeid tot 291,1 miljard euro per eind 2010. Het marktaandeel van de Rabobank Groep bleef ongeveer gelijk op 39,7% (39,5%)5. Hiervan kwam 38,2% (37,9%) voor rekening van de lokale Rabobanken en 1,5% (1,6%) voor rekening van Robeco Direct. De Rabobank Groep heeft een sterke positie op de bedrijvenmarkt en heeft deze positie in 2010 verder uitgebouwd. Aan de bovenkant van de bedrijvenmarkt is ruimte voor verdere groei van het marktaandeel. Juist in deze grootzakelijke markt is de concurrentie hevig. 25 Binnenlands retailbankbedrijf

Jaarverslagen Rabobank | 2010 | | pagina 26