Cybercrime Cybercrime, een vorm van fraude die zich vooral manifesteert via het internetbankieren, heeft de voortdurende aandacht van de Rabobank. Er wordt jaarlijks fors geïnvesteerd om de virtuele kanalen veilig te houden. Zo is in 2010 de kwaliteit van de monitoring sterk verbeterd. De Rabobank is hierdoor beter in staat om frauduleuze transacties tijdig te detecteren en te stoppen. In de eerste helft van 2010 werd een aantal klanten slachtoffer van een specifieke 'phishing'- aanval waarbij criminelen inlogcodes via valse e-mails verzamelden en de betreffende klanten vervolgens telefonisch benaderden om signeercodes af te geven. In een beperkt aantal geval len is dit ook gelukt. In 2010 zijn ook de pc's van enkele klanten besmet met een zogeheten 'banking trojan', een virus dat zich tijdens het internetbankieren probeert te nestelen tussen de computer van de klant en de bank. Ook hier blijkt de verbeterde monitoring zijn werk goed te doen. Skimming Skimming is het kopiëren van de magneetstrip van een bankpas of creditcard gecombineerd met het op een of andere wijze afkijken van de pincode. Vervolgens worden bankpassen nagemaakt waarmee criminelen geld opnemen, vaak in het buitenland. Bij de geldautomaten van de Rabobank zijn verschillende tegenmaatregelen genomen waardoor haar geldautomaten al ruim een jaar skim-vrij zijn. Over skimming bij betaalautomaten bij bijvoorbeeld winkeliers, onbemande tankstations en parkeerautomaten wordt sectorbreed intensief overlegd en er wordt actie ondernomen om deze vorm van criminaliteit te bestrijden.Tevens wordt er goed gedetecteerd en worden bij onderkende skimaanvallen de betrokken passen preventief geblokkeerd, waarna de klant op de hoogte wordt gebracht en eventueel schadeloos gesteld. Binnen afzienbare tijd wordt het betalen met de chip op de bankpassen ingevoerd en wordt de magneetstrip in Nederland en in de SEPA-landen niet meer gebruikt. Hiermee zal het skimmingprobleem voor Nederlandse klanten en banken aanzienlijk afnemen. Plofkraken Sinds twee jaar ondervindt de Rabobank in heel Nederland veel hinder door zogeheten plof kraken op geldautomaten. Deze plofkraken hebben veel impact in termen van bouwkundige schade en onrust in de maatschappij. Daarom heeft de Rabobank een systeem aangekocht dat de plofkraak voorkomt. De Rabobank heeft dit systeem verder ontwikkeld. Deze maatregel is inmiddels zeer effectief gebleken bij alle aanvallen op een geldautomaat met antiplofoplossing. De distributie van dit systeem vindt momenteel in hoog tempo plaats. Buiten deze hoofd maatregel worden er aanvullende maatregelen genomen om plofkraken te voorkomen. 17 De klant centraal

Jaarverslagen Rabobank | 2010 | | pagina 18