wordt benadrukt van de lokale met de centrale governance. In het Rabomodel worden de invloeds-, de advies- en de klankbordrol van de ledenraden optimaal benut. Ook krijgt leden invloed verder vorm door de totstandkoming van voor de leden relevante communities. De raad van commissarissen verleende goedkeuring voor de wijziging van de statuten van Rabobank Nederland om deze in lijn te brengen met het nieuwe bestuursmodel van de lokale Rabobanken. De behandeling van dit onderwerp in de raad van commissarissen werd voor bereid door de commissie voor coöperatieve aangelegenheden. De lokale Rabobanken hebben in 2010 aan de hand van het programma 'Rabobank 2010' de klantbediening verder geoptimaliseerd. Rabobank Nederland assisteert de lokale Rabobanken bij deze ingrijpende operatie en beziet in het kader van het project 'De Rabobank in Nederland in 2011' in nauw overleg met de lokale Rabobanken op welke wijze zij haar eigen organisatie beter kan laten aansluiten op hun ondersteuningsbehoefte. Naar aanleiding van een evaluatie van de aanpassingen op basis van de voorstellen van de interne commissie Interne Financiële Verhoudingen is geconcludeerd dat de interne financiële verhoudingen betreffende Rabobank Nederland en de lokale Rabobanken goed functioneren en slechts op enkele punten actualisering behoeven. Maatschappelijk verantwoord ondernemen Het stemt de raad van commissarissen tevreden dat maatschappelijk verantwoord ondernemen in 2010 verder is geïntegreerd in de dienstverlening van de Rabobank. Sinds het boekjaar 2009 zijn het maatschappelijk verslag en het financiële verslag geïntegreerd. De commissie voor coöperatieve aangelegenheden heeft zich gedurende het verslagjaar in een adviserende hoedanigheid over diverse MVO-gerelateerde thema's gebogen en heeft daarover met de raad van bestuur van gedachten gewisseld. Beloningsbeleid De Rabobank hanteert een zorgvuldig, beheerst en duurzaam beloningsbeleid. Dit past bij de strategie, het gewenste risicoprofiel, de coöperatieve doelstellingen en bij de kernwaarden. Het beloningsbeleid sluit aan op een klantgerichte oriëntatie en houdt rekening met de lange- termijnbelangen van de bank, de internationale context van de markten waarop zij actief is en met de maatschappelijk geaccepteerde gebruiken op dit gebied. Uitgaande van haar coöperatieve identiteit stelde de Rabobank in 2010 de 'Visie op belonen' op, die de zorgvuldige toepassing van deze uitgangspunten binnen alle onderdelen van de groep verder versterkt. Daarnaast werden, met het oog op een zorgvuldige bevoegdhedenstructuur, bestaande regelingen en procedures waar nodig aangescherpt. Eik jaar wordt er een benchmark uitgevoerd voor de positionering van de inkomens van de leden van de raad van bestuur. Eerdere benchmarks, ook die van januari 2010, wezen uit dat deze inkomens zich onder de mediaan van de relevante arbeidsmarkt bevinden. De variabele beloning voor de leden van de raad van bestuur is relatief beperkt van omvang, zowel ten opzichte van het vaste inkomen als van de markt. Het variabele inkomen is gebaseerd op een serie kwantitatieve, kwalitatieve, individuele en collectieve doelstellingen en heeft betrekking op de lange en korte termijn. De raad van commissarissen keurt het beloningsbeleid voor het senior management goed en ziet toe op de uitvoering hiervan door de raad van bestuur. Materiële retentie-, exit- en welkomstpakketten zijn in principe niet toegestaan. Uitzonderingen moeten de toestemming van de raad van bestuur hebben. De hoogste beloningen worden elk jaar door de raad van commissarissen via een groepsbrede beloningsrapportage besproken. De Rabobank kent geen variabele beloning in de vorm van optie- of aandeelhoudersrechten die aan bestuurders of hoger management worden toegekend. De variabele beloning van de raad van bestuur van Rabobank Nederland is dan ook bescheiden van aard. Er is een korte- termijnvariabelebeloning die maximaal 15% bedraagt van het vaste inkomen en die jaarlijks wordt uitgekeerd en er is een langetermijnbeloning die eveneens maximaal 15% bedraagt, doch die pas na drie jaar tot uitkering komt. Binnen de Rabobank is nooit sprake geweest van een zodanige beloningsstructuur dat hierdoor eventueel onverantwoorde risico's zouden kunnen worden uitgelokt. 104 Jaarverslag 2010 Rabobank Groep

Jaarverslagen Rabobank | 2010 | | pagina 105