voor de controle over de boekjaren 2010 tot en met 2012. Met de externe accountant zijn tevens enkele procedurele aanpassingen overeengekomen. De voordracht door de raad van commissarissen vond plaats op advies van het audit, compliance risk committee op basis van de periodieke beoordeling van het functioneren van de externe accountant. Voorts stemde de raad van commissarissen in met het budget van de externe accountant voor de jaarrekening controle 2010. Strategische ontwikkelingen In 2010 stelde de centrale kringvergadering de geactualiseerde versie vast van het Strategisch Kader van de Rabobank Groep voor de periode 2009-2012. Al in de loop van 2010 besloot de raad van bestuur echter om in overleg met de raad van commissarissen en de centrale kringvergadering de mogelijkheden van een strategische herprioritering te onderzoeken. Reden hiervoor zijn de ingrijpende veranderingen in de financiële wereld als gevolg van de financiële crisis, die hun weerslag hebben gevonden in Basel III, de veranderde structuur en inrichting van het bankenlandschap alsmede ontwikkelingen inzake het anders structureren van bancaire activiteiten. Daarnaast speelt in maatschappelijk verband de discussie over bankenbelasting, level playing field voor financiële instellingen, staan marges op hypotheken en sparen onder druk en wordt er gediscussieerd over het depositogarantiestelsel. Overigens volgt de raad van commissarissen de uitvoering van de strategie op de voet en worden de eventueel gewenste bijstellingen met de raad van bestuur besproken. Het bewaken van de samenhang van de besluitvorming rond voorgenomen deelnemingen, acquisities of desinvesteringen en de eventuele gevolgen voor de financiële ratio's krijgen de volle aandacht van de raad van commissarissen. De raad van commissarissen keurde in 2010, binnen de kaders van de bovengenoemde strategische heroriëntatie, de Wholesalestrategie 2010-2014 en de buitenlandse Rural- en Retailstrategie van Rabobank International goed. Met Eureko zijn nieuwe afspraken gemaakt over de voortzetting van de succesvolle samen werking. In het licht van deze afspraken en met oog op de bepalingen van Basel III betreffende deelnemingen in verzekeringsbedrijven heeft de Rabobank haar belang in Eureko terug gebracht van 39% naar 31%. Aanpassing interne governance In 2010 heeft de Rabobank haar interne governance in lijn gebracht met de bepalingen van nieuwe regelgeving op basis van de Nederlandse corporate governance code, de Code Banken, de Principes voor beheerst beloningsbeleid van De Nederlandsche Banken de Autoriteit Financiële Markten alsmede de 'best practices' van het NIVRA. De raad van commissarissen was bij dit proces intensief betrokken. Acquisities en desinvesteringen De Rabobank heeft in 2010 een participatie genomen in de Agricultural Bank of China. Met deze deelname wil de Rabobank haar strategische en commerciële ambities in China bevorderen. In het kader van de groeistrategie in Californië werd Napa Community Bank overgenomen en werden alle deposito's en bepaalde activa en passiva van de Butte Community Bank en de Pacific State Bank van de Federal Deposit Insurance Corporation (FDIC) overgenomen. In juni 2010 hebben Rabo Development en aandeelhouders van Banco Cooperativo Sicredi (Brazilië) overeenstemming bereikt over het verkrijgen van een minderheidsbelang door Rabo Development in deze bank. De transactie ligt op dit moment ter goedkeuring voor bij de lokale autoriteiten. Via Rabo Development beoogt de Rabobank deze bank ondersteuning te bieden bij haar verdere strategische en commerciële ontwikkeling. Het aandelenbelang in Yes Bank (India) werd in verband met de nieuwe India-strategie gereduceerd van 15,9% tot 4,9%. De activiteiten van het label Bizner, de online ondernemersbank, werden geïntegreerd binnen de Rabobank. Lokale Rabobanken De algemene vergadering heeft in 2010 ingestemd met de invoering van het zogeheten Rabomodel als bestuursmodel voor de lokale Rabobanken, dat vanaf medio 2010 geleidelijk het directiemodel en het partnershipmodel vervangt. Het Rabomodel gaat uit van professioneel collegiaal bestuur, sterk en onafhankelijk toezicht door de lokale raad van commissarissen vanuit een coöperatieve grondhouding en effectieve ledeninvloed, terwijl tevens de verbinding 103 Verslag raad van commissarissen Rabobank Nederland

Jaarverslagen Rabobank | 2010 | | pagina 104